آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 35622
تاریخ انتشار : 22 مهر 1392 11:16
تعداد بازدید : 1031

انتقال حس بویایی به گوشی های هوشمند

محققان حسگرهای جدید برای گوشی های هوشمند ارایه کرده اند که امکان تشخیص بو را دارند.

سلولارنیوز- روز‌به‌روز گوشی‌های هوشمند پیشرفت بیشتری می‌کنند تا آنجا که می‌توان از این دستگاه‌ها بیشترین استفاده را کرد.
سال‌ها پیش استفاده از یک دستگاه سیار برای مکالمه خیلی بعید به نظر می‌رسید، بعدها امکان کاربرد گوشی به عنوان دوربین خیلی دور از ذهن به نظر می‌رسید، سپس دسترسی به اینترنت با گوشی‌های موبایل همه را شگفت‌زده کرد و هم‌اکنون اخباری منتشر شده که براساس آن قرار است با ارایه حسگرهایی حس بویایی هم به گوشی‌های موبایل راه پیدا کند. در بینی الکترونیکی جدیدی که توسط آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته (DARPA) برای هواپیماهای مینیاتوری نظامی ارایه شده، امکان تشخیص بوها و گازهای مختلف وجود دارد. در این سیستم تمامی عناصر به کار رفته در یک نمونه مشخص ابتدا مورد بررسی دقیق قرار گرفته سپس با عناصر دیتابیس موجود مقایسه شده و به صورت آنی بو تشخیص داده می‌شود. به این ترتیب حسگری تولید شده که همه نوع بو و گاز، از آلودگی هوا گرفته تا مواد شیمیایی خطرناک را تشخیص می‌دهد و قرار است این حسگرها روی گوشی‌های هوشمند قرار گیرند.
براساس گزارش سازندگان، این حسگرها برای کاربردهای حساس و نظامی به کار خواهند رفت، با این حال نمی‌توان انتظار داشت که این حسگرها تا یکی دو سال دیگر جنبه عمومی پیدا کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :