آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3573
تاریخ انتشار : 7 آذر 1390 12:46
تعداد بازدید : 473

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

دولت برای حمایت از تولید به واردات بالاترین تعرفه ها را بسته است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت برای حمایت از تولید، نرخ تعرفه واردات كالاهایی كه نمونه مشابه آن در داخل تولید می شود را از 40 تا 120 درصد تعیین كرده و در این زمینه بالاترین تعرفه ها را در میان كشورهای همسایه و بسیاری از كشورهای جهان داریم.

پایگاه اطلاع رسانی دولت - مهدی غضنفری ضمن رد این ادعا كه دولت با واردات بی رویه مشكلاتی را برای اقتصاد ایجاد كرده است، گفت: واردات كالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای مانند ماشین آلات و مواد اولیه كه از ملزومات تولید است و در داخل كشور تولید نمی‌شود، با تعرفه‌های پایین و واردات كالاهای مصرفی و مشابه تولید داخل با تعرفه‌های بالا صورت می‌پذیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: دولت برای واردات كالاهایی كه مشابه آن در داخل تولید می‌شود محدودیت‌هایی قایل شده و اجازه نمی دهد با واردات بی رویه این نوع كالاها  تولید داخل آسیب ببیند.
وی ضمن اشاره به حد كشش و میزان تعرفه‌ها افزود: دولت با مطالعات دقیق نرخ تعرفه واردات را تعیین می‌كند چرا كه اگر تعرفه‌ها به اندازه‌ای كارشناسی شده افزایش یابد در جهت حمایت از تولید داخل عمل می‌كند و اگر بیش از آن صورت پذیرد، در جهت حذف تولید پیش می‌رود.

افزایش و كاهش تعرفه‌ها سلیقه‌ای نیست
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: علاوه بر این اگر تعرفه‌ها بیش از اندازه و غیر كارشناسی افزایش پیدا كند زمینه‌های قاچاق فراهم می‌شود و به تولید و همچنین مصرف‌كننده آسیب جدی وارد می‌كند، لذا افزایش یا كاهش تعرفه‌ها سلیقه‌ای نیست. غضنفری درباره عوارض حمایت‌های غیر كارشناسی از تولید افزود: اگر مرزها و دیوارهای حمایت از تولید را بی حد و اندازه بالا ببریم ممكن است در بازار رقابت، نوعی سستی ایجاد شود و با تشكیل یك بازار انحصاری، مواردی چون خلاقیت، نوآوری كنترل كیفیت، كاهش بهای تمام شده، مدیریت انبارها و تولید و همچنین بهبود فضای كسب و كار نادیده گرفته شود. به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، بروز این وضعیت باعث القای این فكر به تولید كننده می‌شود كه هر چه تولید كرد با هر كیفیت و قیمتی، مردم مجبور به خرید آن هستند. وی در ادامه از اعمال كنترل‌هایی برای واردات كالاهای با كیفیت خبر داد و تاكید كرد: به جز كنترل‌های تعرفه‌ای، كنترل‌های استانداردی هم اعمال می‌شود كه بر اساس آن لیستی از یكهزار و 500 نوع كالا اعلام شده كه واردكنندگان باید نمونه كالایی كه قصد دارند، وارد كنند را به موسسه استاندارد معرفی كرده و پس از تاییدیه‌های لازم و مجوز استاندارد اقدام به واردات كنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :