آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 35805
تاریخ انتشار : 23 مهر 1392 10:2
تعداد بازدید : 1363

انتشار گزارش 2013 اتحادیه جهانی مخابرات

فقط 4 درصد ایرانی ها اینترنت پرسرعت دارند

آخرین گزارش ها از وضعیت دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران نشان می دهد که تنها چهار درصد جمعيت كشور كاربر اينترنت پرسرعت با فناوري سيمي همچون ADSL و حدود 1/4درصد با فناوري بي سيم مانند وايمكس و موبايل به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند.

خبرگزاری مهر- آخرين وضعيت فناوری اطلاعات و ارتباطات كشورهاي جهان در سال 2013 بر اساس گزارش اندازه‌گيري جامعه اطلاعاتي که از طريق پورتال اتحاديه جهاني ارتباطات منتشر شد از رتبه 90 ایران در میان 157 کشور جهان حکایت دارد.

نمره 3/8 از 10 برای ایران
در ارزیابی انجام شده از سوی ITU، ايران به‌رغم تلاش‌ها و افزايش امتياز خود از نمره 3/6 به 3/8 از 10 امتياز كل، در رتبه 90 از 157 كشور جهان جای دارد که این رتبه نشان می‌دهد کشور ما در حوزه ICT تغييرات زيادي در جايگاه قبلي خود نداشته كه به نظر می‌رسد ناشي از رقابت شديد كشورها در امر توسعه فاوا در جهان است. این در حالی است که براساس اين ارزيابي، كشور اول منطقه قطر با رتبه 31 و امتياز 6/54 و امارات متحده عربي با رتبه 33 و امتياز 6/41 است كه با مشاهده امتياز فعلي كشور يعني 3/8، ايران باید در 2/5 سال آینده برای تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه که رسیدن به جایگاه دوم منطقه در بخش ICT است باید حداقل 2/6 امتیاز به امتياز فعليش اضافه شود.

77 درصد ایرانی‌ها موبایل دارند
در این بررسی‌ها، ايران در بخش دسترسي به شبكه، داراي 38 میلیون مشترك تلفن ثابت است و ضریب نفوذ موبایل نیز در کشور ما به ازای هر 100 نفر 77 نفر اعلام شده است.

ضریب نفوذ 27 درصدی اینترنت در ایران
درصد خانوارهاي داراي رايانه در كشور نیز حدود 42 درصد و خانوارهاي داراي دسترسي به اينترنت حدود 27 درصد اعلام شده است. همچنين سرانه پهناي باند اينترنت بين‌الملل به ازاي هر كاربر اينترنت در كشور حدود چهار كيلوبيت بر ثانيه است.
دسترسی چهار درصد ایرانی‌ها به ADSL
در بخش استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، ايران داراي ضريب نفوذ 26 درصدی افراد متصل به اينترنت بوده كه از اين تعداد چهار درصد جمعيت كشور، كاربر اينترنت پرسرعت با فناوري سيمي نظير ADSL و حدود 1/4 درصد با فناوري بي‌سيم همچون وايمكس و موبايل به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند؛ این در حالی است که اعداد عملكردي اين بخش در ارزيابي سال گذشته به ترتيب 21 درصد، 4/2 درصد و 0/5 درصد بوده که نشان از رشد این شاخص دارد اما با این وجود بيشترين عقب اقتادگي كشور در حوزه ICT مربوط به اين بخش است به نحوی که رتبه ايران در اين بخش 110 از 157 کشور اعلام شده که این رتبه در رتبه‌بندي كل كشور در میان سایر کشورها تاثیرگذار بوده است.

19 دلار قیمت دسترسی به اینترنت در ایران
در بخش استفاده مهارتي از فاوا، ايران داراي نرخ رشد 86 درصدي ثبت‌نام در مقاطع تحصيلي مدارس و 49 درصدی در مقطع تحصيلات دانشگاهي و ضريب با سوادي 85 درصدی در كل كشور است.
همچنین متوسط قيمت دسترسي كاربران به اينترنت پهن باند به ازاي هر يك مگابيت بر ثانيه از حدود 70 دلار در سال 2008 ميلادي به حدود 19 دلار در سال 2012 کاهش يافته كه در اين محاسبه حداقل سرعت كاربران 256 كيلوبیت بر ثانيه در نظر گرفته شده است.

52 درصد جوانان ایرانی کاربر اینترنت
در ارزيابي ITU یك نشانگر جديد به عنوان جمعيت جوان (كاربران بين 15 تا 24 سال) متصل به اينترنت كشور‌ها نیز مدنظر قرار گرفته است چراکه براساس ارزيابي اتحاديه جهاني ارتباطات، توسعه يافتگي فاوا در كشورها نسبت مستقيم با رشد كاربران جوان متصل به اينترنت دارد، به نحوي كه در كشور كره جنوبي به عنوان كشور برتر اين حوزه 99/6درصد جمعيت جوان اين كشور كاربر اينترنت هستند و اين درصد براي كشور ايران 52 درصد محاسبه و اعلام شده است.

دسترسی نیمی از جهان به نسل سوم موبایل
در حالی که نسل سوم موبایل در کشور ما هنوز جایگاهی پیدا نکرده و عرضه آن با محدودیت‌ها و مشکلات بسیاری همراه است اتحادیه جهانی مخابرات در بررسی‌های خود اعلام کرده که حدود نيمي از جمعيت جهان به شبكه‌هاي پرسرعت نسل سه موبايل دسترسي دارند و حدود 96 درصد جمعيت جهان نیز از تلفن موبايل استفاده مي‌كنند.
اتصال 55 درصد جهان به تلویزیون‌های دیجیتال
ارزیابی کشورهای جهان توسط ITU نشان می‌دهد که گسترش پخش برنامه‌هاي تلويزيون به صورت ديجيتال در مقايسه با سيستم‌هاي آنالوگ به طور چشمگيري طي سال‌هاي اخير رشد داشته به نحوی که متوسط ميزان انتشار و استفاده از تلويزيون ديجيتال از 30 درصد خانوار‌هاي جهان در سال 2008 به 55 درصد در سال 2012 افزايش يافته و اين سهم براي كشور‌هاي در حال توسعه 44 درصد و براي كشور‌هاي توسعه يافته 81 درصد اعلام شده است.

استفاده 38 درصد خانوارهای جهان از اینترنت
در این گزارش مشخص شده که حدود 80 درصد از خانوارهاي جهان داراي تلويزيون، 40 درصد خانوارها داراي رايانه و 38 درصد خانوار‌ها كاربر دسترسي به شبكه اينترنت هستند.

کره جنوبی و سوئد در صدر ICT
در بررسی صورت گرفته از میان 157 كشور مورد ارزيابي، كماكان سه رتبه اول توسعه‌يافته‌ترين كشورها از منظر ICT به ترتيب به كره جنوبي، سوئد و ايسلند تعلق دارد؛ در اين ارزيابي بيشترين تغييرات امتيازي به نسبت سال قبل مربوط به كشور لبنان با 75 صدم نمره افزايش بوده و بيشترين جابه‌جايي رتبه كشورها مربوط به كشور امارات متحده عربي با 12 پله صعود اعلام
شده است.

آمادگی برای اصلاح آمار ICT ایران
آمار و ارقام ارایه شده توسط اتحادیه جهانی مخابرات به نظر می‌رسد در برخی شاخص‌ها با آنچه که در کشور وجود دارد تفاوت‌هایی دارد بر این اساس سازمان فناوري اطلاعات ايران به عنوان هماهنگ كننده ملي در تدوين، جمع‌آوري و اعلام عملكرد شاخص‌هاي توسعه فاوا در كشور در تلاش برای تعامل بهتر با مجامع بين‌المللي اين حوزه است تا گزارش عملكردي كشور در اين حوزه را در راستای ارتقاي جايگاه كشور و عدم تضييع حق ايران در اين رتبه‌بندي‌ها به نحو مطلوب و در موعد مقرر و مطابق تعاريف اعلامي منعكس کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :