آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3586
تاریخ انتشار : 9 آذر 1390 0:17
تعداد بازدید : 923

کمبود هارددیسک به سازندگان نوت‌بوک رسید

نوت بوک های ایسر، اسوس و دل گران می شود

در حالی که کارشناسان بازار فناوری جهان پیش بینی کرده بودند که کمبود هارددیسک بازار محصولات دیگر مانند نوت بوک را در ابتدای سال 2011 دچار مشکل می کند، شنیده شده که شرکت های چند سازنده نوت بوک قصد دارند قیمت نوت بوک های شان را افزایش دهند.

فناوران- این خبر در حالی منتشر شده است که سازندگان PC اعلام کردند که از ابتدای دسامبر 2011 با کاهش جدی هارددیسک مواجه خواهند شد و ذخیره HDD در انبار این شرکت‌ها به زودی به حداقل می‌رسد.
به گفته اسکات لین، نایب‌رییس شرکت ایسر مشکل کمبود هارددیسک در دسامبر حتی در ماه فوریه به اوج خود می‌رسد و با اینکه تولیدکنندگان برای انبارشان برنامه‌ریزی کرده‌اند اما عرضه هارددیسک با یک شکاف 35 درصدی در سه ماهه چهارم امسال مواجه خواهد بود.
بر اساس این گزارش، هارددیسک مورد نیاز برای سه‌ماهه چهارم سال 2011 حدود 180 میلیون واحد است که به دلیل وقوع سیل تایلند این میزان با کاهش 35 درصدی به 110 تا 130 میلیون واحد می‌رسد.این در حالی است که برخی از سازندگان PC‌ بهبود بازار جهانی هارددیسک را در فصل نخست 2012 پیش‌بینی می‌کنند و عده‌ای هم فصل عادی شدن بازار HDD را سه‌ماهه دوم 2012 می‌دانند که این موضوع باعث می‌شود که بازار PC و نوت‌بوک در نیمه سال 2012 با افزایش قیمت و هزینه‌های اضافی HDD ‌دست و پنجه نرم کنند.یکی از شرکت‌هایی که تا کنون رسما اعلام کرده قیمت نوت‌بوک‌هایش را به دلیل کمبود و افزایش قیمت هارددیسک بالا می‌برد ایسر است.
ایسر اعلام کرده که این افزایش قیمت به دلیل هزینه اضافی برای تهیه و خرید HDD و به کار بردن پردازنده‌های جدید اینتل در نوت‌بوک‌های تازه‌اش خواهد بود.
پردازنده‌های جدید اینتل که در نوت‌بوک‌های ایسر به کار خواهد رفت Core i3 2330، Core i3 2430 و Core i5 2450 خواهد بود.
ایسر همچنین اعلام کرد مدل‌های قبلی نوت‌بوک‌هایش را بالا خواهد برد تا هزینه‌های اضافی را به بازار نشان دهد، اما در مورد مدل‌های خیلی قدیمی‌تر هنوز تصمیمی برای افزایش قیمت نگرفته است.
به دنبال این خبر ایسر، شنیده شده که شرکت‌های اسوس و دل هم قصد دارند قیمت نوت‌بوک‌های‌شان را به دلیل کمبود و افزایش هارددیسک بالا ببرند.
ایسر همچنین اعلام کرد که از آنجا که هارد نوت‌بوک Aspire S3 در چین تولید می‌شود قیمت این مدل افزایش نخواهد داشت.با توجه به اخبار رسیده باید منتظر سازندگان دیگر نوت‌بوک هم بود که رسما اعلام کنند قیمت نوت‌بوک‌های‌شان را بالا می‌برند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :