آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3595
تاریخ انتشار : 9 آذر 1390 0:41
تعداد بازدید : 585

عرضه نسخه تحت وب اولین نرم افزار خطایاب فارسي

نسخه تحت وب ویراستیار به عنوان اولین نرم افزار خطایاب فارسي، بدون نیاز به نصب روی سیستم و نرم افزار مایکروسافت ورد، در وبگاه virastyar.ir عرضه شد.

واحد ارتباطات دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني - با توجه به اهتمام خاص دبيرخانه در توسعه‌ خط‌ و زبان فارسی در فضای دیجیتال طی سال‌های گذشته، پروژه‌ پژوهشی- اجرایی خطایاب فارسی (ویراستیار) با اقدام و حمایت مستقیم شورا و همکاری جمعی از محققان به بار نشست كه چندي قبل نسخه کامل آن به صورت الکترونیکي عرضه شد و اكنون نسخه برخط ویراستیار (ویراست‌لایو) بدون نیاز به نصب روی سیستم و بدون نیاز به نرم‌افزار مایکروسافت ورد عرضه شده است.
ویراستیار در دو نسخه ۳۲ و ۶۴ بیتی تولید شده و سازگار با نسخه‌های مختلف مایکروسافت ورد از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ است، با وجود این در ویراستیار پیش‌نیازهايی از قبیل سیستم‌عامل ویندوز و نرم‌افزار مایکروسافت ورد موجب محدود شدن کاربران برای استفاده از این نرم‌افزار شده است و کاربران سیستم‌عامل‌های مک یا لینوکس و یا حتی کاربران ویندوز که به نرم‌افزار مایکروسافت ورد دسترسی ندارند، قادر به استفاده از افزونه ویراستیار نیستند. همچنین عدم امکان خطایابی یکباره تمام متن، محدودیت دیگری است که در افزونه ویراستیار وجود دارد.
بر اين اساس با توجه به محدودیت‌های یاد شده، ارايه نسخه برخط ویراستیار راهکاری برای برطرف كردن این مسايل بود که در آن کاربران دیگر نیازی به نصب ویراستیار ندارند و قابلیت‌های ویراستیار در هر سیستم عاملی که دارای مرورگر باشد، از جمله
 Firefox 3.6 یا نگارش بالاتر،IE 8.0  یا نگارش بالاتر، Opera 11.01 یا نگارش بالاتر، Google Chrome 10.0  یا نگارش بالاتر برای کاربران فراهم است.
رویکرد مهم در مراحل توسعه نسخه برخط ویراستیار، امکان ارايه قابلیت‌های ویراستیار به صورت سرویس‌های وبی برای دیگر سایت‌ها بود. با توجه به این رویکرد،‌ نسخه برخط ویراستیار با استفاده از کتابخانه‌های استاندارد JSON، jQuery و به‌صورت تمام AJAX طراحی شد و در حال حاضر امکان ارایه این سرویس‌ها برای دیگر سایت‌ها وجود دارد. با استفاده از این سرویس‌ها که تحت پروتکل و استاندارد مشخص طراحی شده‌اند، هر وب سایت و  یا ویرایشگر متن برخط می‌تواند از قابلیت‌های ویراستیار برای اصلاح نگارش متون فارسی استفاده کند.
 از ديگر قابلیت‌های نگارش فعلی ویراستیار برخط مي‌توان به غلط‌یابی یکباره متون فارسی، فارسی‌سازی نویسه‌های متن، شناسایی و تبدیل تقویم (هجری شمسی، هجری قمری و میلادی)، شناسایی و تبدیل اعداد موجود در متن، اصلاح نشانه‌گذاری و امکان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :