آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3599
تاریخ انتشار : 9 آذر 1390 0:49
تعداد بازدید : 677

نحوه عملكرد و پوشش دهي آنتن هاي تلفن همراه تشريح شد

تامين نيازهاي ترافيکي و پوشش راديويي (در جاده ها و نقاطي که سيگنال ضعيف است) از اهداف توسعه آنتن هاي BTS است.

ايسنا - پريسا فتحعلي‌بيگلو، كارشناس تحليلگر سيستم با بيان اين مطلب گفت: در شبکه تلفن همراه نخستين بخشي که مستقيما با گوشي در ارتباط است به لفظ عوام آنتن موبايل و به تعبير تخصصي BTS يا Base StationTranceiver است.
وي افزود: درحقيقت BTS همان فرستنده و گيرنده‌هاي کوچکي است که در نقاط مختلف شهر نصب مي‌شود و به کمک آنها موبايل مشترکان آنتن‌دهي مي‌شود. وي BTS را داراي انواع مختلف دانست و گفت: ميكرو BTS قابل استفاده در نقاط مسکوني و تجاري با برد 500 متر است، همچنين INSIDE CITY BTS قابل استفاده در داخل شهر با برد يك کيلومتر است. اين كارشناس ادامه داد: OUTSIDE BTS نيز نوع ديگري از اين سيستم است كه قابل استفاده در خارج شهر با برد 35 کيلومتر است و در حال حاضر براي خدمات‌رساني به مشتركان در كشور از هر سه نوع اين سيستم استفاده مي‌شود.
فتحعلي‌بيگلو BTS را عاملي در رمزنگاري، پنهان كردن، مالتي پلکس، مدولاسيون سيگنال‌هاي ارسالي و دريافتي دانست و يادآور شد: تهيه سيگنال RF براي آنتن، همزماني سيگنال و زمان به MS، تخصيص فرکانس به موبايل (downlink and uplink)، کنترل پارامترهاي handover بين MS و BTS که از طرف BSC تعيين مي‌شود، آنالايز و اندازه‌گيري سيگنال‌هاي دريافتي از MS ديگر مزاياي سيستم‌هاي BTS است. اين تحليلگر سيستم به بررسي محدوديت آنتن‌دهي و پشتيباني مکالمه مشترکان پرداخت و گفت: برد هر آنتن در مناطق صاف و کاملا هموار حداکثر حدود 30 تا 35 کيلومتر و برد مفيد 20 کيلومتر است، پس هر ايستگاه حداکثر 96 مشترک را براي مکالمه پشتيباني مي‌کند.
وي به دليل کاهش ارتفاع آنتن‌هاي BTS اشاره كرد و افزود: يكي از دلايل اصلي زياد بودن تعداد آنتن‌هاي BTS در سطح شهر اين است كه نزديک بودن آنتن‌ها و رشد تعداد BTSها براي جلوگيري از Handoverهاي بي‌مورد (جابه‌جا شدن بين آنتن‌ها) تمرکز تشعشع را بيشتر مي‌کنند، با اين روش هر آنتن به‌جاي آنکه در سطح شهر تا 10 کيلومتر برد داشته باشد، یک کيلومتر يا کمي بيشتر برد خواهد داشت.فتحعلي‌بيگلو افزود: يكي از دلايل ديگر كاهش ارتفاع آنتن‌هاي BTS اين است كه اگر قرار باشد BTS برد زيادي در سطح شهر داشته باشد، بايد از شمال تا جنوب شهر مشترک بپذيرد و اين ممکن نيست چراكه عملا ظرفيت هر BTS با توجه به مشترکان آن منطقه تعيين مي‌شود، در نتيجه بايد از تشعشع آنتن در ديگر مناطق جلوگيري کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :