آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3608
تاریخ انتشار : 9 آذر 1390 1:7
تعداد بازدید : 681

گزارش وضعیت امنیت اینترنت در سه ماهه سوم سال 1102

افزايش 20 برابري هرزنامه هاي فریبکارانه

آزمايشگاه كسپرسكي گزارش وضعیت امنیت اینترنت در سه ماهه سوم سال 2011 را منتشر كرد.

فناوران - این گزارش در پنج سرفصل، وضعیت کلی امنیت در فضای سایبر را طی سه ماهه سوم سال جاری میلادی نشان می‌دهد.
سرقت‌هاي اصلاح شده
در سه ماهه سوم 2011 درصد ايميل‌هاي فريبکارانه موجود در ترافيك اسپم‌ها تا 20 برابر افزايش يافت و از ميزان 1/0 درصد در سه ماهه پيشين به 2 درصد در پاييز امسال رسيد. حجم پيام‌هاي فريبکارانه قابل توجه است و به همان نسبت تنوع تكنيك‌هاي مهندسي و اجتماعي استفاده شده است. در يك سطح، مهاجمان از ترفندهاي آزموده و جواب گرفته استفاده كردند و اقدام به ارسال پيشنهادهايي در قالب ايميل به نيمي از گيمرهاي آنلاين كردند تا نام و كلمه عبور آنان را بدزدند؛ يا اطلاعيه‌هايي جعلي از جانب سازمان‌هاي بزرگ فرستاند كه در اصل به يك منبع فيشينگ ارتباط مي‌يافت. حملات چند مرحله‌اي در سطحي جديد در حال متداول‌تر شدن هستند. براي مثال، اين پيام‌ها گيرندگان را دعوت به شركت در يك گشت‌وگذار و برنده شدن مي‌كردند. كاربران با دنبال كردن لينك، خودشان را در صفحه‌اي مي‌يافتند حاوي يك فرم رضايت مشتري. پس از تکمیل آن، آنها به فرمي ديگر هدايت مي‌شدند كه اطلاعات كامل كارت اعتباري‌شان را به منظور تكميل فرآيند پرداخت پول قول داده شده، درخواست مي‌كرد. مبرهن است كه اين اطلاعات براي تخليه حساب استفاده مي‌شدند و نه پرداخت پولي به آنها!
در سه ماهه سوم سال شاهد اين بوديم كه حجم ايميل‌هاي کلاهبرداری به مقدار بسيار اندكي افزايش يافت و به 03/0 درصد كل ترافيك ايميل‌ها رسيد. سهم حملات به فيس‌بوك 5 درصد افزايش داشت كه پيامد آن صعود اين شبكه اجتماعي از رده پنجم به مكان سوم رده‌بندي محبوب‌ترين اهداف فيشينگ بوده است.
در گزارش قبلي هرزنامه‌ها اشاره كرديم كه چگونه فيشرها توجه خود را به بانك‌هاي سنتي از دست داده‌اند و اين بار، براي نخستين بار تا كنون، مي‌بينيم كه فقط دو بانك در فهرست 10 برتر سه ماهه سوم 2011 ظاهر شده‌اند. علت اين امر آن است كه براي سارقان، خطر سرقت پول واقعي از دزديدن پول‌هاي مجازي، بيشتر است. علاوه برآن، هر دو راهكار تقريبا به ميزان مساوي مي‌توانند سودده باشند.
افت حجم هرزنامه‌ها
سطح هرزنامه‌ها طي اين فصل به طور پيوسته سقوط داشت. البته به استثناي اوج‌گيري آخرين هفته سپتامبر كه سهم آنها به 1/82 درصد رسيد.داريا گودكووا، مدير تحقيق و تحليل محتواي لابراتوار كسپرسكي مي‌گويد: «با وجود كاهش ميزان هرزنامه‌ها در ترافيك ايميل‌ها، محتواي آنها خطرناك‌تر شده است. درصد متوسط هرزنامه‌هاي با پيوست‌هاي خطرناك در سه ماهه سوم به ركورد 3/5 درصد رسيد. اين رشد جهشي و رشدي مشابه در هرزنامه‌هاي با محتواي مربوط به بزرگسالان، ممكن است نتيجه فصل تعطيلات تابستاني و «موج دوم» بحران اقتصادي جهاني باشد. با كاهش سرعت انجام كارها در تابستان و به واسطه شرايط اقتصادي متغير و نامعلوم، اسپمرها به دنبال فريب‌نامه‌هايي هستند كه بتواند آنها را در شرايط كاري حفظ كند.»
قبل از باز كردن پيوست فكر كنيد
مقادير رشد يافته‌اي از هرزنامه‌هاي حاوي پيوست‌هاي خطرناك طي فصل سوم 2011 همچنان به فريب دادن كاربران پرداخت. اسپمرها از ترفندهاي استاندارد به منظور فريب دادن كاربران براي باز كردن پيوست‌ها استفاده كردند  و از شيوه‌هاي جديد و پيچيده‌تري نيز بهره بردند.از جمله ارسال ايميل‌هايي با مضمون‌هاي هشدار دهنده كه حاوي متون به رمز درآمده و پيوست‌هاي خطرناك است، كاملا متداول شده است. فريبكاران اميدوار هستند كه كاربران به اميد سردرآوردن از ايميل مبهم پيوست را باز كنند. در مجموع، در سه ماهه سوم 2011 متوسط نسبت ايميل‌هاي حاوي پيوست‌هاي نامطلوب 17/1 درصد افزايش داشت و به 03/5 رسيد. به مانند دو فصل پيشين، ايميل‌هاي ردوبدل شده در روسيه و آمريكا سهم قابل توجهي از پيوست‌هاي خطرناك (به ترتيب 8/9 و 5/9 درصد) را داشتند. انگليس هم با آمار 3/7درصد كل پيوست‌هاي مضر تشخيص داده شده، سوم بود كه نسبت به سه ماهه قبلي 1/1 درصد افزايش نشان مي‌دهد.
ترفند‌ها و شيوه‌هاي هرزنامه پراكني: مخفي‌سازي شواهد
هك كردن سايت‌هاي قانوني و دستكاري آنها با كد جاوا اسكريپت تنها حقه‌اي نيست كه اسپمرها براي دور نگه‌داشتن سايت‌هاي خود از فهرست‌هاي سياه استفاده مي‌كنند. در سه ماهه سوم 2011 با ايميل‌هاي اسپمي مواجه بوديم كه حاوي پيوندهايي به منابع قانوني از وب بودند ولي در عين‌حال حامل يك SQL injection مي‌شدند (در واقع آنها سايت‌هاي خطرناكي بودند كه كاربران را به منابع فريبكاران هدايت مي‌كردند). به علاوه، اسپمرها به استفاده فعال از سرويس‌هاي ابري گوگل براي دور زدن فيلترينگ ادامه دادند. آنان با افزودن يك لينك كه منتهي به يك سند در فضاي ابري مي‌شد، كاربران را به سوي سايت‌هاي تبليغاتي اسپمرها مي‌بردند.
آمار كلي
روال‌هاي اصلي‌ سال 2011 در سه ماهه سوم نيز تداوم پيدا كرد: هرزنامه‌هاي بيشتري از كشورهاي درحال توسعه صادر شدند. هند (7/0 + درصد)، اندونزي (7/4+درصد) و برزيل (8/0+درصد) سه منشا برتر هرزنامه‌ها بودند. در سه ماهه سوم 2011 شاهد تغييراتي قابل توجه در توزيع هرزنامه‌ها از لحاظ دسته‌بندي و موضوع بوديم. در اين بازه زماني اسپم‌هاي باموضوع آموزشي در مقايسه با سه ماهه قبلي به شدت كم شدند (9/39- درصد). افت‌هايي هم در ساير زمينه‌هاي اسپم‌هاي خاص رخ داد. مثلا سفر و جهانگردي (3/4-درصد) و ساير محصولات و خدمات (6/1-درصد).


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :