آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3612
تاریخ انتشار : 9 آذر 1390 1:14
تعداد بازدید : 419

مجلس با پیشنهاد مسکوت ماندن طرح بهبود فضای کسب و کار مخالفت کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش ها برای مسکوت ماندن دو ماهه طرح بهبود مستمر فضای کسب و کار مخالفت کردند.

مهر- احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح بهبود مستمر فضای کسب و کار با تاکید بر اینکه نباید برای بخش خصوصی حقوق ویژه‌ای برای اداره مملکت قایل شد، خواستار مسکوت ماندن این طرح برای مدت دو ماه در مجلس شد تا مرکز پژوهش‌ها بتواند بررسی بیشتری روی آن انجام دهد.
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه این طرح سرمایه‌داران را بر مقدرات اقتصادی کشور حاکم می‌کند، اظهار داشت: انگیزه کمیسیون ویژه اصل 44 برای ارایه این طرح تسهیل امور اقتصادی برای بالا رفتن نرخ اشتغال است، اما برخی مواد این قانون به منافع بلندمدت کشور لطمه می‌زند و مخالف مصالح مجلس، نظام و کارگران است.
وی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی نباید حق تعیین سرنوشت کشور را داشته باشد، اظهار داشت: در صورتی که به پیشنهاد بنده برای مسکوت ماندن این طرح رای بدهید کمیسیون ویژه اصل 44 با همکاری مرکز پژوهش‌ها می‌تواند این طرح را اصلاح کرده و مواد مراعا مانده را نیز بررسی کند.
توکلی با تاکید بر اینکه شورای نگهبان مواد این طرح را  با اصل 60 قانون اساسی مبنی بر اختیارات دولت مغایر اعلام خواهد کرد، گفت: با تصویب این طرح خطر حاکمیت ثروتمندان بر مقدرات کشور به وجود می‌آید.
وی با تاکید بر اینکه مرکز پژوهش‌‌ها با همکاری کمیسیون ویژه می‌تواند ظرف 20 روز طرح بهبود مستمر فضای کسب و کار را اصلاح کند، خواستار موافقت نمایندگان با پیشنهاد مسکوت ماندن بررسی این طرح در صحن علنی مجلس شد.
در ادامه جعفر قادری، عضو کمیسیون اصل 44 به عنوان مخالف این پیشنهاد گفت: طرح بهبود مستمر فضای کسب و کار به منظور تکلیفی که قانون اصل 44 برای مجلس تعیین کرده بود بررسی شده و به صحن علنی مجلس ارایه شده است.
وی با بیان اینکه کمیسیون ویژه اصل 44 با همکاری مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون جهاد اقتصادی به مدت هشت ماه این طرح را بررسی کرده‌اند، افزود: این طرح براساس تاکیدات مقام معظم رهبری برای بهبود فضای کسب و کار و افزایش کسب و کار تهیه شده است.
وی با تاکید بر اینکه فعالان اقتصادی با تصویب این طرح می‌توانند در روند تصمیم‌گیری مورد مشورت قرار گیرند و تصمیم‌ساز نخواهند بود، گفت: کمیسیون ویژه اصل 44 آمادگی دارد پیشنهادهای دوستان را برای بررسی مواد این طرح بشنود.
همچنین در ادامه علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی گفت: براساس ماده 180 آیین نامه حداکثر زمان مسکوت ماندن طرح در مجلس دو ماه است. شما می‌توانید ظرف مدت کوتاه‌تری اصلاح این طرح را انجام داده و مجددا در صحن علنی مجلس بررسی طرح بهبود مستمر فضای کسب و کار را در دستور کار قرار دهید.
در پایان پیشنهاد توکلی با 89 رای موافق، 48 رای مخالف و 22 رای ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در مجلس به تصویب نرسید.
فولادگر، رییس کمیسیون ویژه اصل 44 چندی پیش از بازبینی مجدد مواد طرح بهبود مستمر فضای کسب و کار خبر داده بود.
رییس مرکز پژوهش‌ها در جلسه پیشین مجلس نیز از این طرح انتقاد کرده و برخی مواد این طرح را موجب حاکمیت ثروتمندان بر مقدرات کشور دانسته بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :