آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3617
تاریخ انتشار : 9 آذر 1390 1:25
تعداد بازدید : 376

شیرهای آفریقایی پیامک می فرستند

طرفداران محیط زیست در کنیا در روزهای اخیر پیامک های زیادی را از منابعی غیرعادی دریافت می کنند: شیرهایی که در ساوانا پرسه می زنند پی در پی پیامک هایی را برای آنها ارسال می کنند.

مهر- در واقع این شیرها با در اختیار داشتن قلاده‌های GPSدار می‌توانند پیامک‌های خودکاری را به محققان ارسال کرده و آنها را از موقعیت‌شان آگاه کنند. به گفته محققان، قلاده‌های GPS تغییرات بنیادینی را در تحقیقات روی زندگی شیرها به وجود آورده‌اند. به این صورت محققان می‌توانند به صورت دقیق روی حرکات شیرها و مناطقی که در آنها حرکت می‌کنند مطالعه کرده و آنها را در صعب‌العبورترین مناطق تعقیب کنند.
جمعیت شیرهای آفریقا بر اساس گزارش‌های جدید دچار کاهش شده و از 100 هزار به 30 هزار رسیده و دلیل اصلی این کاهش نیز مسموم شدن این جانداران توسط چوپانان و گله‌دارانی است که برای محافظت از گله‌های خود به شیرها سم می‌خورانند.
دانشمندان برای سال‌ها حرکات شیرها را با استفاده از قلاده‌های VHF که قادر به تاباندن سیگنال‌های رادیویی هستند، ردیابی می‌کردند. این داده‌ها به محققان کمک می‌کرد تا درک بهتری از ساختار اجتماعی این جانداران، درصد مرگ‌ومیر، رفتار و اکولوژی غذایی آنها به دست آورند.
اما این شیوه از مطالعه نیازمند افرادی است که بتوانند به صورت خاص بر روی سیگنال‌های رادیویی ارسال شده از قلاده‌ها مطالعه کرده و سپس با استفاده از آن موقعیت شیرها را تعیین و ضبط کنند. اما قلاده‌های GPS می‌توانند موقعیت دقیق شیرها را ساعت به ساعت محاسبه کرده و در قالب یک پیامک به سروری مشخص ارسال کنند، سپس این پیامک‌ها به ایمیلی تبدیل شده و روی نقشه منبع بازی منتقل می‌شوند تا در نهایت بتوانند حرکات شیرها را بر روی نقشه مشخص کرده و موقعیت شیرها را نسبت به گله‌ها به محققان نمایش دهند.
بر اساس گزارش سی ان ان، تا کنون تنها 10 شیر به این قلاده‌ها مجهز شده‌اند زیرا قیمت هر قلاده برابر 3 هزار دلار است اما گروه‌های حفاظت از محیط زیست امیدوارند به زودی بتوانند با جمع‌آوری وجه مورد نیاز از منابع خیریه تعداد بیشتری از این قلاده‌ها را خریداری کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :