آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3623
تاریخ انتشار : 9 آذر 1390 1:39
تعداد بازدید : 765

طرح دوباره افزایش نرخ سود بانکی توسط رییس کل بانک مرکزی

افزایش نرخ سود سپرده های بانکی از حرف تا عمل

رییس کل بانک مرکزی از ارایه طرح افزایش نرخ سود سپرده های بانکی برای ماه های باقی مانده از سال جاری به شورای پول و اعتبار خبر داد، این برای چندمین بار است که طرح افزایش نرخ سود سپرده های بانکی مطرح می شود بدون آنکه اقدام جدی صورت گیرد.

فارس- محمود بهمنی درباره افزایش نرخ سود سپرده‌ها تا پایان سال جاری اظهار داشت: بانک مرکزی پیشنهاد افزایش نرخ سود سپردهای بانکی را در آینده نزدیک به شورای پول و اعتبار خواهد برد.
وی گفت: اگر اعضا و سیاستگذاران شورای پول و اعتبار موافقت کنند بانک مرکزی بلافاصله نرخ جدید سپرده‌ها تا پایان سال را اعلام می‌کند.
شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های بانکی در بسته سیاستی- نظارتی امسال را به این صورت تصویب کرد که نرخ سود سپرده‌های یک ساله 5/12درصد و سپرده‌های دو، سه، چهار و پنج ساله نیز به ترتیب 13، 14، 5/14 و 15باشد.
کاهش نرخ سود سپرده‌ها در بسته سال 90 موجب شد تا در ماه‌های ابتدایی سال که موج آن هم اکنون هم در بازار مشهود است تغییراتی در بازار ارز و سکه و گاه سرمایه ایجاد شود؛ چراکه دارندگان سرمایه‌های نقدی ترجیح دادند برای کسب سود بیشتر سپرده‌های خود را از بانک‌ها خارج کرده و در بازارهای سودآورتر سرمایه‌گذاری کنند.
به همین دلیل بود که بانک مرکزی تصمیم گرفت تا یک بار دیگر پیشنهاد تغییر نرخ سود سپرده‌ها را به شورای پول و اعتبار ببرد. در همین راستا مدیرعامل موسسه مهر اعلام کرد: بانک مرکزی می‌تواند با اصلاح نرخ سود بانکی و ارایه ارز مورد نیاز بازار، نرخ را پایین آورده در واقع بازار را ساماندهی کند.
غلامحسن تقی نتاج با بیان این نکته که  تنظیم بازار ارز به عهده بانک مرکزی است و امکان تعدیل نرخ فقط از سوی این بانک امکان پذیر است، گفت: این نگرانی و دغدغه وجود دارد که بخش عمده‌ای از خریدهای ارز برای مصارف ارزی صورت نمی‌گیرد و صرفا برای سرمایه‌گذاری است در حالی که این امر به هیچ وجه به نفع اقتصاد کشور نیست.
وی ادامه داد: ممکن است بانک مرکزی ورود پیدا کند، آن وقت کسانی که ارز را صرفا به عنوان سرمایه‌گذاری خریداری کردند، متضرر می‌شوند و به یکباره با زیان سنگینی مواجه خواهند شد.
به گفته نتاج، اینکه آحاد جامعه منابع خود را صرف خریداری ارز و نگهداری آن در خانه کنند، به ضرر اقتصاد ملی تمام می‌شود.
وی اظهار داشت: بازار ارز نیاز به ورود ارز دارد و این وضعیت نشان می‌دهد که تقاضای ارز بیش از عرضه ارز است؛ به همین دلیل همیشه تب بالا رفتن قیمت وجود دارد.
نتاج خاطر نشان کرد: با آنکه دلار در سطح جهان تضعیف اما در کشور ما دلار تقویت می‌شود، این نیازمند آن است که بانک مرکزی همچون گذشته حضور خود را در بازار تقویت کند.
وی درباره سیاست‌های پیشین بانک مرکزی و تعیین دستوری نرخ ارز و تاثیرات آن سیاست‌ها بر بازار افزود: اینکه یکباره و به صورت مبهم رفتار کنیم که بازار با گمانه جلو رود، باعث خواهد شد که بخشی از بازار سود و بخش دیگری زیان کند.مدیرعامل موسسه مهر درباره سیاست تنظیم بازار ارز گفت: اگر سیاست قبلی ارزی درست بود پس آن سیاست را ادامه دهند، اگر تغییر سیاست در کار نیست، بنابراین سیاست جدید شفاف اعلام شود.
وی این سوال را که آیا با تداوم کاهش نرخ سود بانکی امکان آن وجود دارد که بازار‌های دیگر غیر از طلا و ارز همچون بازار مسکن درگیر شوند، تایید کرد.
نتاج با تاکید بر این نکته که با کاهش نرخ سود بانکی، منابع بلندمدت بانکی به منابع کوتاه مدت تبدیل شده است،گفت: در شرایط فعلی خروج منابع از بانک‌ها به سمت موسسات صورت گرفته است.
مدیرعامل موسسه مهر در مورد تجدید نظر شورای پول و اعتبار  روی نرخ سود بانکی امسال نیز اظهار داشت: جلوی ضرر را هر وقت بگیرند سود است، اگر بتوانند این موضوع را عملیاتی کنند، مشکلی نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :