آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37203
تاریخ انتشار : 12 آبان 1392 10:37
تعداد بازدید : 542

موبایل ها زلزله را احساس می کنند

با استفاده از فناوری مورد استفاده در تلفن های همراه و حسگرهای ارزان قیمت، به زودی امکان دریافت هشدار زودرس رانش های مرگبار زمین فراهم می شود.

ایسنا- هم‌اکنون حسگرهای آزمایشی بی‌سیم در اطراف منطقه رانش زمین در پارک ایالتی مونته‌سانو در آمریکا نصب شده‌اند. تیمی از دانشگاه آلاباما در حال مطالعه این حسگر با هدف بررسی سامانه ابداعی و ارایه اطلاعات سودمند در مورد ثبات خاک و احتمال رانش احتمالی زمین است. براساس تحقیقات اخیر، هر سال بیش از چهار هزار و 500 نفر در جهان بر اثر رانش زمین جان را از دست می‌دهند و هزاران نفر مجروح می‌شوند. آنچه حسگرهای جدید را منحصر‌به‌فرد می‌کند، بهای پایین آنهاست. افزون بر ابزار هواشناسی، دانشمندان از فناوری‌های پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند که برای دیگر کاربردها نیز طراحی شده ‌است. از جمله این ابزارها می‌توان به آشکارساز حرکتی اشاره کرد که در تلفن‌های همراه و در حوزه روباتیک به کار می‌رود.
حسگرهای ارایه ‌شده با استفاده از اتصالات ارزان‌قیمت تلفن‌همراه به اینترنت متصل می‌شوند، بنابراین دانشمندان دانشگاه آلاباما می‌توانند بر ابزار خود بدون نیاز به کابل‌کشی به مناطق دوردست نظارت کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :