آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37277
تاریخ انتشار : 13 آبان 1392 10:9
تعداد بازدید : 776

بیل گیتس در گفت‌وگو با فایننشال تایمز:

اینترنت پرسرعت شکم گرسنه را سیر نمی کند

بیل گیتس که پس از تاسیس بنیاد ملیندا و بیل گیتس از مدت ها قبل، مایکروسافت را رها کرده و به کارهای بشردوستانه می پردازد و اقدامات سازنده ای هم در ریشه کن کردن مالاریا و فلج اطفال انجام داده
است.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: The Verge و رویترز

از نظر بیل گیتس، اقداماتی همچون ازایه اینترنت برای مناطق محروم که گوگل به آن می‌پردازد، در دنیای کنونی که هنوز برخی مردم مناطق محروم، از بیماری‌های واگیردار یا آب‌های آلوده تلف می‌شوند، چندان لزومی‌ ندارد. وی به تازگی درباره رویکرد رهبران جوان دنیای فناوری که مدعی هستند با اولویت دادن به دسترسی جهانی به اینترنت، قصد دارند دین خود را به فعالیت‌های بشردوستانه ادا کنند، اظهارنظر کرده
است.
گیتس در مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز، در پاسخ به سوالی درباره اولویت داشتن تلاش مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی فیس‌بوک برای آنلاین کردن تمام مردم دنیا نسبت به پژوهش‌ها درباره مالاریا گفت: کدام مهم‌تر است؟ آنلاین بودن یا واکسن مالاریا؟ اگر شما تصور می‌کنید که اتصال به شبکه یک موضوع کلیدی است، این عالی است اما نه از نظر من! چنین حرفی بیشتر شبیه به یک جوک
است.
وی همچنین گفت: من مسلما مسایل مرتبط با فناوری اطلاعات را دوست دارم، ولی موقعی که قصد دارید زندگی مردم را بهبود دهید، باید به چیزهای کلیدی‌تری مثل زنده ماندن کودکان و تغذیه آنها فکر کنید.
بیل گیتس پیش از این هم به پروژه لون گوگل که هدف از آن ارایه اینترنت بی‌سیم به کشورهای در حال توسعه با استفاده از بالون‌ است، انتقاد کرده بود و گفته بود که وقتی مردم دارند از مالاریا می‌میرند، این‌چنین کارها اثری روی کیفیت زندگی آنها ندارد.
گیتس که خود زمانی هدف گسترش استفاده از کامپیوترهای شخصی را در اولویت داشت، حالا با فاصله گرفتن از فضای تجاری طور دیگری به دنیا نگاه می‌کند: دنیا یکدست نیست و PC در سلسله مراتب نیازهای انسان، در میان پنج اولویت اول هم قرار نمی‌گیرد.
وی معتقد است که ما نیاز داریم جلوی مرگ و میر کودکان را بگیریم تا فرصت دریافت آموزش‌های مناسب را پیدا کنند.
به هر حال، در حالی که تمرکز بیل گیتس بیشتر روی فعالیت‌های بشردوستانه است، عضو کمیته انتخاب جانشین برای استیو بالمر نیز هست و با مدیران محصول در بخش‌های مختلف مایکروسافت نیز جلسات مختلفی برگزار می‌کند.
اما با این همه در مصاحبه جدیدش گفت: هر چند فناوری عالی است، ولی در آینده نزدیکی که ما انتظار داریم نمی‌تواند کمکی به مردم بسیار نیازمند دنیا بکند.

حضور بیشتر در مایکروسافت
هرچند گیتس درگیر امور مختلف بشر دوستانه است، اما هنوز مایکروسافت برای او جایگاه ویژه‌ای دارد. به ویژه بعد از اینکه سهامداران این شرکت اعلام کردند که گیتس دیگر نمی‌تواند نقش چندانی در این شرکت داشته باشد. گیتس در این مصاحبه اعلام کرد که بسیار بیشتر از آنچه ابتدا توافق کرده بوده، با مایکروسافت همکاری
می‌کند. این در حالی است که بیل گیتس چند سال پیش جای خود را به بالمر داد تا زمان کمتری را صرف مایکروسافت کند و به همراه همسرش در موسسه خیریه‌شان به امور انسان دوستانه بپردازد.
اما ظاهرا بیل گیتس در حال حاضر شدیدا در حال کار در مایکروسافت است.
او در مصاحبه‌ خود با FT گفت که این روزها بیشتر وقت خود را در مایکروسافت صرف می‌کند و مرتبا در جلسات اداری با گروه‌های مختلف محصولات مایکروسافت سپری می‌کند.
وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که با جدا شدن بالمر و اضافه شدن مدیرعامل جدید، او همچنان زمان زیادی را صرف کمک به مدیرعامل جدید خواهد کرد. بسیاری بر این باورند که مایکروسافت تا انتهای سال جاری میلادی، مدیرعامل جدید شرکت را انتخاب خواهد
کرد.

قدرتمندترین‌ فناور جهان
مجله فوربس که در تازه‌ترین گزارش خود فهرست قدرتمندترین شخصیت‌های جهان را منتشر کرده، نام بیل گیتس را در رده ششمین فرد قدرتمند جهان پس از ولادیمیر پوتین، باراک اوباما، شی جیپینگ، پاپ فرانسیس و آنگلا مرکل قرار داده است.
براساس این گزارش، در دنیای فناوری اطلاعات هیچ فردی قدرتمندتر از بیل گیتس وجود ندارد.
جالب اینجاست که جف بزوس، مدیرعامل شرکت آمازون نیز پس از بیل گیتس در مکان دوم قدرتمندترین شخصیت دنیای فناوری اطلاعات قرار دارد و این در حالی است که بزوس در میان شخصیت‌های قدرتمند جهان، در مکان پانزدهم ایستاده است.
سرگئی برین، بنیان‌گذار گوگل با رتبه جهانی ۱۷ به عنوان سومین شخصیت قدرتمند دنیای فناوری اطلاعات نامش در فهرست فوربس دیده می‌شود و لری پیج، دیگر بنیان‌گذار گوگل نیز با رتبه جهانی ۱۸ وی را دنبال می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :