آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37281
تاریخ انتشار : 13 آبان 1392 10:18
تعداد بازدید : 970

برگزاری نخستین جلسه شورای عالی فضای مجازی

رییس جمهور: IT پایه اصلی توسعه کشور باشد

نخستین جلسه شورای عالی فضای مجازی در دولت یازدهم شامگاه شنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران تشکیل و با انتخاب دبیر شورا و بررسی شبکه ملی اطلاعات به کار خود پایان داد.

رییس‌جمهور در این جلسه با اشاره به حکم مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۰ برای تشکیل شورای عالی فضای مجازی گفت: در این حکم به خوبی اهمیت این دانش برای دستیابی به توسعه و ایجاد دسترسی برای دانش‌پژوهان در راستای تولید علم و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و حتی در راستای تسهیل در زندگی عامی‌ مردم به خوبی تبیین شده است.
وی با تاکید بر ضرورت اقدام جدی در راستای تحقق محورهای مورد اشاره در حکم رهبر معظم انقلاب گفت: باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و اقدام کنیم تا بتوانیم این فناوری را هرچه بهتر و بیشتر در اختیار مردم قرار دهیم.
روحانی با اشاره به نقش فناوری‌های ارتباطاتی در ایجاد فضایی جدید در زندگی مردم جهان گفت: الزامات و حساسیت‌های موجود در این حوزه و بسیاری از اقتضائات زندگی امروز ملت‌ها ایجاب می‌کند تا با هماهنگی، تصمیم‌سازی و راهبری مناسب بتوانیم از فرصت‌های موجود استفاده بهینه را ببریم. به همین دلیل مقام معظم رهبری تمامی دستگاه‌های موثر در این موضوع را در تصمیم‌سازی در قالب این شورا گرد هم آورده‌اند.
رییس‌جمهور با بیان اینکه «امروزه فناوری‌های اطلاعاتی فضایی جدید در زندگی مردم جهان ایجاد کرده است»، گفت: فناوری اطلاعات باید به عنوان یک اصل مهم در توسعه کشور مطرح باشد.
وی همچنین با بیان اینکه «مساله ارتباطات و فناوری‌های آن امروزه نقش بسزایی در توسعه و رفاه اجتماعی کشورها و ملت ایفا می‌کند»، گفت: باید در راستای ارایه آموزش‌های لازم در راستای استفاده هرچه بهتر مردم از فناوری‌های ارتباطاتی تلاش کنیم.
روحانی همچنین، ضرورت ایجاد و بنیان‌گذاری شبکه ملی اطلاعات و بومی‌سازی این فناوری در کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید در این راستا گام‌های بزرگی برداریم تا بتوانیم با بهره‌گیری از این شبکه ملی توانایی تعامل با شبکه جهانی و شرکت‌های بزرگ دنیا را در کشور ایجاد کنیم.

انتخاب دبیر شورای عالی فضای مجازی
بر اساس این گزارش، در این جلسه محمدحسن انتظاری با رای اکثریت اعضای شورا به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس مرکز ملی فضای مجازی انتخاب شد.
همچنین در این جلسه اعضای شورا درباره شبکه ملی اطلاعات به بررسی و تبادل نظر پرداختند و دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی را مکلف به پیگیری و انجام مطالعات دقیق در این راستا کردند.

مرکز ملی فضای مجازی وارد مسایل اجرایی نشود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وظیفه مرکز ملی فضای مجازی سیاست‌گذاری، هماهنگی، نظارت و ارایه راهبرد کلان است و وارد مسایل اجرایی نشود.
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه نخستین جلسه شورای عالی فضای مجازی در دولت یازدهم افزود: در دنیای امروز نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در زندگی مردم و توسعه کشور اهمیت بسیاری دارد که با این وجود مسوولیت شورای عالی فضای مجازی بسیار سنگین شده است.
واعظی گزارشی از عملکرد 40 روزه دبیرخانه در رابطه با فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها و آنچه در کمیسیون‌های مختلف شکل گرفته ارایه کرد و گفت: در این جلسه اعضا خط مشی مناسب برای مرکز ملی فضای مجازی را بررسی و از دبیر جدید شورا خواستند که وارد مسایل اجرایی نشده و همان‌طور که در حکم مقام معظم رهبری بر آن تاکید شده بر سیاست‌گذاری، هماهنگی و نظارت تمرکز داشته و یک راهبرد کلان داشته باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بر این اساس اعضای شورا به دبیر جدید تکلیف کردند که روی دستورالعمل‌ها و خط مشی‌ها براساس نظراتی که در جلسه بیان شد کار کرده و در جلسه بعدی گزارشی ارایه دهد.
واعظی گفت: در جلسه شورای عالی فضای مجازی همه اعضا بر اهمیت شبکه ملی اطلاعات تاکید کرده و دبیر شورا موظف شد به منظور دستیابی به یک برنامه زمانبندی شده شبکه ملی اطلاعات در کشور مدل مفهومی ‌آن را هر چه سریع‌تر آماده و چارچوب آن را در جلسه بعدی شورا ارایه کند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در باره اولویت برنامه‌هایی که در این وزارتخانه برای آینده برنامه‌ریزی شده، گفت: برنامه پنجم توسعه، وزارت ارتباطات را مکلف کرده که روی موضوعات مختلف از جمله شبکه ملی اطلاعات کار کند به طوری که زیرساخت‌ها را به گونه‌ای فراهم آورد تا پایان برنامه پنجم همه مراکز دولتی، تجار و مراکز کسب و کار همه از اینترنت با سرعت مناسب در شبکه ملی اطلاعات برخوردار باشند و 60 درصد خانوارها بتوانند از این موضوع استفاده کنند.
وی افزود: اولویت‌های جدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که به نوعی زیرساختی را در سراسر کشور فراهم کند تا بتوان پاسخگوی مطالبات مردم و مجلس بود.

رفع چالش‌های کشور در گرو توسعه فضای مجازی است
رییس مرکز ملی فضای مجازی نیز با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره اهمیت شورای عالی فضای مجازی گفت: فضای مجازی یک بخش مهمی ‌از توسعه آینده کشور است و چالش‌هایی که بعضا در جامعه با آن دست به گریبان هستیم با توسعه فضای مجازی به طور هدفمند و یکپارچه حل خواهد شد. محمدحسن انتظاری در خصوص برنامه‌هایی که باید در مرکز ملی فضای مجازی در کشور دنبال شود، افزود: ساختار مرکز ملی فضای مجازی باید به گونه‌ای مورد بازنگری قرار گیرد که نسبت به پیاده کردن اهداف شورای عالی فضای مجازی رویکردی راهبردی داشته باشد.
وی خودداری از ورود در امور اجرایی، برنامه‌ریزی در امور راهبردی، طراحی برنامه‌های کلان و ملی و همکاری با دستگاه‌های اجرایی را از جمله اقدامات شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص برنامه‌های مرکز ملی فضای مجازی و ایجاد شبکه ملی اطلاعات در کشور گفت: این مرکز درواقع بحث هماهنگی و هدایت جریان‌های مرتبط را به عهده دارد و موضوع طراحی کلی شبکه در لایحه راهبردی را اجرا خواهد کرد.
وی گفت: ارایه نوع خدمات شبکه به شهروندان و دستگاه‌های مختلف، نحوه ارتباط با شبکه جهانی مسایلی است که در مرکز ملی فضای مجازی با همکاری تمام دستگاه‌ها تدوین می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :