آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37298
تاریخ انتشار : 13 آبان 1392 10:45
تعداد بازدید : 868

فعالان بازار می‌گویند:

لپ تاپ های شرقی محبوب تر از غربی

به گفته فعالان بازار، با توجه به رشد شديد قيمت ها در بازار لپ تاپ طي سال های اخير، رده بندي برندها در بازار به شدت دستخوش تغيير شده است؛ به طوری که اکنون برندهايي نظير ايسوس، ايسر و لنوو که موطن آنها آسياي جنوب شرقي است در بازار پرمخاطب تر شده اند و در مقابل برندهاي گران قيمتي نظير اپل، سوني و برخي از برندهايي که با کاهش موجودي مواجه شده اند (اچ پي) در بازار با ريزش شديد سهم تقاضا مواجه شده اند.

فناوران- علی نظام‌زاده، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت، در این باره می‌گوید: اگر چه برندهای گران‌قیمتی نظیر سونی و اپل مخاطبان خاص خود را دارند، اما بیشترین سهم فروش بازار مربوط به برندهای آسیایی نظیر ایسوس، ام اس آی، ایسر و همچنین برخی از برندهای امریکایی نظیر دل است.
به گفته یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت، تا همین یکی دوسال قبل رده‌بندی برندها به کلی با امروز متفاوت بود. به طوری که در آن زمان سونی، دل، ایسر جزو محبوب‌های بازار لپ‌تاپ بودند. اما اکنون سونی به دلیل قیمت گران و دل به دلیل کاهش شدید تنوع در مدل با کاهش سهم محبوبیت و فروش در بازار مواجه شدند. البته تنزل محبوبیت برن دل در حد یک پله بوده است و این برند با وجود کاهش تنوع مدل‌هایش به دلیل قیمت ارزان همچنان مورد توجه خریداران قرار دارد.
ایزدی، یکی دیگر از فعالان بازار لپ‌تاپ هم با تایید این موضوع که برندهای ایسوس، لنوو، ام اس آی، ایسر به دلیل تنوع بالای مدل و همچنین ارایه محصولاتی برای گروه‌های گوناگون کاربری با قیمت‌های مختلف توانسته است سهم بزرگی از بازار فروش را به خود اختصاص دهد. به گفته این فعال بازار، خدمات پس از فروشی که برای این برندها ارایه می‌شود، بسیار گسترده است و همین موضوع یکی از دلایل رشد محبوبیت این برندها در بازار شده است. نظرسنجی سایت‌های فعال هم بر این موضوع صحه می‌گذارد. بر اساس اعلام باشگاه فعالان آی سی تی، در حال حاضر برند ايسوس با کسب سهم محبوبيت 30/6درصد در رده نخست محبوب‌هاي بازار لپ‌تاپ ايستاده است. اين در حالي است که سهم محبوبيت اين برند در هفته چهارم آبان ماه سال 91 در حدود 27 درصد بوده است. پس از اين برند هم ACER با کسب سهم محبوبيت 21 درصد در رده دوم محبوب‌هاي بازار لپ‌تاپ ايستاده است. سهم محبوبيت لپ‌تاپ‌هاي ايسر در بازار در هفته چهارم آبان ماه سال گذشته در حدود 18 درصد بوده است.و اما در رده سوم محبوب‌هاي بازار لپ‌تاپ برند DELL با کسب سهم محبوبيت 18/9درصد ايستاده است. سهم محبوبيت لپ‌تاپ‌هاي DELL در آبان ماه سال 91 در حدود 25/1درصد بوده است. اين ريزش شديد سهم محبوبيت از نظر فعالان بازار و کارشناسان به کاهش موجودي و همچنين کاهش شديد تنوع در مدل لپ‌تاپ‌هاي اين برند برمي‌گردد. در رده بعدي محبوب‌هاي بازار لپ‌تاپ برند LENOVO با کسب 8/8 درصد از سهم محبوبيت بازار ايستاده است. اين در حالي است که سهم محبوبيت لپ‌تاپ‌هاي اين برند در آبان ماه سال 91 در حدود 4/4 درصد بوده است.
SONY نيز با کسب سهم محبوبيت 8/7 درصد در رده پنجم محبوب‌هاي بازار لپ‌تاپ ايستاده است. سهم محبوبيت لپ‌تاپ‌هاي اين برند در آبان ماه سال 91 در حدود 13/2درصد گزارش شده است. اين آمار و ارقام گوياي ادامه روند نزولي تقاضا براي لپ‌تاپ‌هاي برندهاي گران‌قيمتي نظير سوني است.
در رتبه ششم محبوب‌هاي بازار لپ‌تاپ هم برند HP با کسب سهم محبوبيت 5/9 درصد ايستاده است. سهم محبوبيت لپ‌تاپ‌هاي اين برند در آبان ماه سال 91 در حدود چهار درصد بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :