آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37315
تاریخ انتشار : 13 آبان 1392 11:15
تعداد بازدید : 1202

بورس زبان بین‌المللی گزارشگری تجاری توسعه پذیررا به کار گرفت

XBRL اطلاعات شرکت ها را شفاف و آنلاین می کند

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با راه اندازی زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر (XBRL) سطح تحلیل، کارایی و عمق بازار سرمایه ایران افزایش و اطلاعات به سرعت اثر خود را روی قیمت ها خواهد گذاشت، علاوه بر اینکه مبادله اطلاعات ارتقا و زمینه برای بین المللی شدن بازار سرمایه فراهم خواهد شد.

خبرگزاری مهر- علی صالح‌آبادی در مراسم آغاز بهره‌برداری از زبان گزارشگری تجاری توسعه‌پذیر (XBRL) گفت: با بهره‌برداری از زبان گزارشگری تجاری توسعه‌پذیر انقلاب بنیادی در شفافیت صنعت مالی ایران ایجاد می‌شود. بهره‌برداری از این زبان بین‌المللی، حاصل تلاش چند ساله بسیاری از متخصصان داخلی و خارجی است که امروز شاهد افتتاح فاز نخست این پژوره بزرگ هستیم.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار راه‌اندازی زبان گزارشگری تجاری توسعه‌پذیر در بازار سرمایه را ضروری دانست و گفت: دیگر در فضاهای گذشته نمی‌توانستیم به روند رو به رشد خود در این بازار ادامه دهیم. XBRL یک تکنولوژی استاندارد است تا بتوان اطلاعات را به صورت شفاف با یکدیگر مبادله و مقایسه کرد.
سخنگوی سازمان بورس گفت: برای آنکه این زبان بین‌المللی به صورت کامل در کشور پیاده‌سازی شود نیاز به آموزش، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی است که امیدواریم در آینده XBRL در سطح صنعت بانکداری، بیمه، خدماتی و ... پیاده‌سازی شود.
صالح‌آبادی با بیان اینکه XBRL روی تمام داده‌ها یک شناسنامه ایجاد می‌کند، افزود: تاکنون برای جمع‌آوری بسیاری از داده‌ها نیازمند صرف زمان زیادی بودیم اما با به‌کارگیری این زبان بین‌المللی، جمع‌آوری، تهیه، تبادل و تحلیل داده‌ها به سهولت انجام خواهد شد.
وی گفت: با راه‌اندازی زبان گزارشگری تجاری توسعه‌پذیر سطح تحلیل، کارایی و عمق بازار سرمایه ایران افزایش و اطلاعات به سرعت اثر خود را روی قیمت‌ها خواهد گذاشت علاوه بر اینکه مبادله اطلاعات ارتقا و زمینه برای بین‌المللی شدن بازار سرمایه فراهم خواهد شد.
وی به موقع بودن اطلاعات برای تصمیم‌گیری، افزایش تعامل با سرمایه‌گذاران، تسهیل در تبادل اطلاعات شرکت‌ها با سازمان بورس و تبادل اطلاعات در بستر استاندارد و یکپارچه را از دیگر مزایای به‌کارگیری XBRL برای شرکت‌ها اعلام کرد.
سخنگوی سازمان بورس در مورد ویژگی‌های XBRL برای مقام ناظر بازار سرمایه گفت: علاوه بر مزیت‌های فوق، دریافت خودکار اطلاعات، افزایش نظارت‌ها، کاهش هزینه‌های اطلاعات، افزایش سرعت تجزیه و تحلیل و مقایسه اطلاعات و ارتقای کنترل و قضاوت در مورد اطلاعات از مهم‌ترین ویژگی‌های به‌کارگیری این زبان بین‌المللی برای مقام ناظر بازار سرمایه است.
وی افزود: افزایش کارایی بازار سهام، ارتقای شفافیت اطلاعاتی، همگامی با بازارهای مالی جهان و افزایش ارزش رقابتی اطلاعات را از مهم‌ترین مزیت‌های XBRL در سطح بازار سهام اعلام کرد.
صالح‌آبادی گفت: زبان گزارشگری تجاری توسعه‌پذیر نیز برای سایر بخش‌ها مانند حسابداران، حسابرسان، بانک‌ها و اعتباردهندگان، شرکت‌های نرم‌افزاری و شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی، اطلاعات یکنواختی را برای تجزیه و تحلیل، مقایسه و بهینه‌یابی فراهم خواهد کرد.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در حال حاضر 70 درصد دفعات معاملات بورس در اختیار معاملات برخط (آنلاین) است که امیدواریم زبان گزارشگری تجاری توسعه‌پذیر بتواند در بخش اطلاعات، نقش معاملات بر خط را در بازار سرمایه ایفا کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :