آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37386
تاریخ انتشار : 14 آبان 1392 10:7
تعداد بازدید : 1609

سعادت در دومین همایش تعالی سازمانی مجتمع فنی تهران:

بی توجهی به «کارآفرینی» جهالت فرهنگی است

دومین همایش تعالی سازمانی مجتمع فنی تهران روز یک شنبه با حضور مدیران، کارکنان و نمایندگی های مجتمع فنی تهران برگزار شد و از 100 نفر از مدیران و نمایندگی های برتر با اهدای لوح تندیس قدردانی شد.

فناوران- در دومین همایش تعالی سازمانی مجتمع فنی تهران که در مرکز بین‌المللی همایش‌های صداوسیما برگزار شد، احمد بزرگیان، معاون اداری و تحول نیروی انسانی ریاست جمهوری، محمدرضا سپهری‌راد، رییس موسسه کار و امور اجتماعی، مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی وزارت آموزش پرورش، سعید سالاریان، رییس مجمع ناشران الکترونیک و معاون شورای عالی اطلاع‌رسانی و محمد حسن عرفانیان، مدیرعامل فولاد اصفهان نیز حضور داشتند.

سعادت: دکترین مجتمع فنی تهران؛ اشتغال است
در ابتدای این همایش سعید سعادت، مدیرعامل مجتمع فنی تهران در سخنرانی خود با عنوان «مجتمع فنی تهران در جاده تعالی است»، دکترین مجتمع فنی تهران را اشتغال دانست و گفت: متاسفانه هرم اشتغال در کشور ما وارونه شده است؛ به این معنی که اکنون نرخ بیکاری در افراد تحصیل کرده بیشتر از زیر دیپلمه‌هاست و ما به وفور افرادی را می‌بینیم که با مدارک کارشناسی ارشد و حتی دکترا در جامعه بیکار هستند.
سعادت که محور سخنرانی خود را به چهار بخش اشتغال، مهارت آموزی، سیر تعالی سازمانی و چالش‌های و راه‌حل‌های برون رفت اختصاص داده بود، گفت: دلایل وارونه شدن هرم بیکاری در ایران به دو بخش عوامل بیرونی و عوامل درونی تقسیم می‌شود که عوامل بیرونی به دولت مربوط شده و شامل عدم تناسب دوره‌های اشتغالی با نیاز واقعی صنعت، عدم تناسب و پراکندگی دوره‌ها با نیاز واقعی، افزایش توقع فارغ‌التحصیلان، عامل انتقال اشتغال از دولت به بخش خصوصی و عدم وجود رقابت در صنعت می‌شود. وی عوامل درونی را به دو بخش عدم مهارت فنی و تخصصی کافی و عدم توانایی کارآفرینی افراد تقسیم کرد و افزود: بعضی افراد مهارت فردی دارند اما چون مهارت کارآفرینی ندارند نمی‌توانند کسب و کار موفق و درآمدزایی را راه‌اندازی کنند.
وی با بیان قصد این مجتمع در جایگزینی مهارت آموزی با مدرک گرایی گفت: ما مفتخریم که سالانه هزاران فرصت شغلی را برای هم‌وطنان عزیز ایجاد می‌کنیم و علت اینکه ما به دنبال مهارت آموزی هستیم همین است چون اکنون مشکل اصلی جامعه ما بیکاری است نه مدرک تحصیلی. وی با بیان اینکه در سند چشم‌انداز، اقتصاد ما یک اقتصاد دانش‌بنیان است گفت: نیروی انسانی در چنین اقتصادی نقشی محوری دارد، لذا سرمایه‌های انسانی باید توانمند باشند و خود را با تغییرات تکنولوژی هماهنگ کنند. مدیرعامل مجتمع فنی تهران در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: سازمان ملل بیش از هزاران شغل در حوزه ICT معرفی کرده است و ما در ایران نخستین مرکز خصوصی بودیم که آموزش کامپیوتر را آغاز کردیم. از سوی دیگر به منظور تعهد خود نسبت به فرهنگ‌سازی، ماهنامه وب و بعد از آن تنها روزنامه تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران را راه‌اندازی کردیم.
وی افزود: اگر الان بدون توجه به فناوری اطلاعات و ارتباطات اقدام به راه‌اندازی کسب و کاری کنیم، محکوم به شکست خواهیم بود.
وی با تاکید بر آموزش مهارت‌های زندگی در مقاطع تحصیلی گفت: آموزش پرورش با رویکرد آموزش مهارت‌های زندگی، کلاس‌های فوق برنامه را در برنامه درسی دانش‌آموزان قرار داد اما متاسفانه وضعیت جامعه به صورتی است که دانش‌آموزان در این کلاس‌ها تست فیزیک می‌زنند! این نشان‌دهنده دیدگاه نامطلوب خانواده‌های ایرانی به مقوله کارآفرینی است که این نگرش را به فرزندان خود ودیعه می‌دهند.
سعادت با بیان اینکه این نوع نگرش یک جهالت فرهنگی است گفت: اگر مهارت نداشته باشیم و نتوانیم اشتغال ایجاد کنیم تست فیزیک زدن چه فایده‌ای دارد. به گفته وی، خانواده‌ها فرزندان خود و در نتیجه جامعه را به سمت اشتباهی هدایت می‌کنند. وی در ادامه سخنانش به تشریح مقوله مشتری مداری در مجتمع فنی تهران پرداخت و گفت: ما برای نگهداری مشتریان و راضی نگه داشتن آنها از خدمات خود، یک باشگاه مشتری تشکیل دادیم. سعادت افزود: باشگاه مشتریان، ثبت‌نام آنلاین، فرآیند بررسی شکایات مشتریان و نظرسنجی تلفنی برای سنجش میزان رضایت مشتریان از کارهایی است که در حوزه مشتری مداری در مجتمع انجام شده است.
وی در مورد مقوله رهبری در سازمان گفت: سازمان متعالی سازمانی است که کارکنان آن بدون ترس و با انگیزه و میل و رغبت کار کنند.
مدیرعامل مجتمع فنی تهران افزود: ما 10 سال پیش شورای عالی راهبری را در این مجتمع راه‌اندازی کردیم و سیستم مدیریت را از حالت سنتی درآوردیم و مدیران را در سود و زیان شریک کردیم که این مساله دستاوردهای خوبی برای ما داشته است.
سعید سعادت در مورد چالش‌های پیش روی موسسات آموزشی از جمله مجتمع فنی تهران گفت: هم‌اکنون با تعدد دستگاه‌های متولی آموزش‌های کوتاه مدت در کشور مواجهیم و از آنجا که استانداردهای این نهادها متفاوت هستند علاوه بر موازی‌کاری، موسسات خصوصی آموزشی دچار سردرگمی ‌می‌شوند. وی افزود: راه‌حل این مشکل این است که باید یک مرکز تاسیس شود تا استانداردها را تجمیع کرده و هماهنگی‌های لازم میان این نهادها را انجام دهد.

بزرگیان: سهام فکری در سازمان‌ها ایجاد شود
احمد بزرگیان معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور به عنوان دومین سخنران این همایش با بیان دلایل پیشرفت مجتمع فنی تهران گفت: این دستاورد براساس اظهارات مدیریت این مجموعه، به شراکت مدیران در سود و زیان کار باز می‌گردد. بزرگیان با بیان اینکه علاوه بر دستمزد باید چیزی با عنوان «فکر مزد» نیز در سازمان‌ها تعریف شود، افزود: باید برای حق فکری تمام کارکنان سازمان ارزش قایل شویم و همه آنها را در سازمان دخیل کنیم اما نه در سود و زیان سهام بلکه در سهام فکری.
وی گفت: برای مثال اگر فکر و ایده یکی از کارکنان باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های سازمان و یا درآمدزایی بیشتر سازمان شود باید بخشی از آن صرفه‌جویی و یا درآمدزایی به صاحب آن ایده و فکر تعلق بگیرد.
بزرگیان با بیان اینکه انحصار اطلاعات سم مهلکی برای سازمان‌ها به شمار می‌آید گفت: در یک سازمان باید اطلاعات در اختیار تمامی ‌سطوح سازمانی قرار بگیرد تا همه کارکنان سازمان وضعیت سازمان را به طور شفاف ببینند و در صورت مشکل سازمان را در برون رفت از آن مساله یاری کنند.

امضای تفاهم‌نامه میان موسسه کار و مجتمع فنی تهران
محمدرضا سپهری‌راد رییس موسسه کار و امور اجتماعی نیز در سخنرانی خود در این همایش به تشریح «رفتار شهروندی سازمانی» پرداخت و گفت: «رفتار شهروندی سازمانی» (OCB) در راستای تعالی سازمان مفهومی ‌است بسیار پیچیده، چالشی و بلندمدت که می‌تواند سازمان‌های ما را دگرگون کند. به گفته وی، سیستم‌ها در سازمان‌ها باید به صورت ماژولار طراحی شوند که اگر بخشی از آن آسیب دید در جاهای دیگر سازمان مشکلی ایجاد کند. سپهری‌راد از همکاری موسسه کار و امور اجتماعی با مجتمع فنی تهران خبر داد و گفت: موسسه ما در زمینه دانش اجتماعی و مجتمع فنی در حوزه دانش فنی کار می‌کند که این دو می‌توانند مکمل باشند و ما این مکمل بودن را به فال نیک می‌گیریم.
گفتنی است که در پایان این همایش از 100 نفر از مدیران ستادی، نمایندگی‌ها و همکاران مجتمع فنی تهران با اهدای تندیس، قدردانی شد. مجتمع فنی تهران سال گذشته و در هفته‌ای که آن را هفته تعالی نامید، موفق به کسب هفت مقام و نشان در زمینه‌های مختلف شد. این افتخارات عبارت بود از انتخاب در همایش ملی مدیریت کارآفرینی به عنوان برترین سازمان کارآفرین در حوزه فاوا، انتخاب مدیرعامل مجتمع فنی تهران به عنوان چهره سال کارآفرینی سال فاوا، انتخاب روزنامه فناوران به عنوان رسانه کارآفرین، انتخاب مجتمع فنی تهران به عنوان سازمان برتر آموزشی در جشنواره برترین شرکت‌های ایرانی، اخذ گواهی‌نامه کیفیت برتر از موسسه ICS Group کانادا، دریافت گواهی‌نامه بین‌المللی مدیر موفق از ICS Group برای مدیرعامل مجتمع و اخذ گواهی‌نامه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان از وزارت صنعت، معدن و تجارت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :