آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37409
تاریخ انتشار : 14 آبان 1392 10:50
تعداد بازدید : 764

بازار تجهیزات اکسترنال خوب می‌فروشد

پیوند مبارک باریک اندام ها و خارجی ها

ورود محصولاتی مثل نت بوک ها و اولترابوک ها به بازار در سال های اخیر و گسترش کاربرد آنها، موجب رونق گرفتن بازاری دیگر برای جبران کمبودهای سخت افزاری این محصولات شده که از آن با عنوان کالاهای جانبی اکسترنال یاد می شود.

فناوران- یکی از کالاهای جانبی اکسترنال که در یکی دو سال گذشته و در پی عرضه گسترده دستگاه‌های هیبریدی و اولترابوک‌ها طرفداران بسیاری پیدا کرده، درایو نوری اکسترنال بوده است. ‌البته این دستگاه‌ها کمی ‌قبل‌تر یعنی؛ زمانی که مینی لپ‌تاپ‌ها محبوبیتی مثال‌زدنی در بازار کامپیوتر یافتند مورد توجه قرار داشتند. اما اکنون با عرضه گسترده دستگاه‌های حرفه‌ای که فاقد برخی از تجهیزات نظیر درایو نوری هستند بازار این کالا نیز رشد کرده است.
به گفته فعالان بازار، عرضه اولترابوک یا لپ‌تاپ‌های فوق نازک که اکثرا فاقد درایو نوری هستند، موجب شد که بازار تجهیزات اکسترنال مورد توجه قرار گیرد. به همین دلیل در بازار اپتیکال درایوها، ‌هارددیسک‌ها و حتی حافظه‌های فشل طی ماه‌های گذشته با رشد تقاضا مواجه شدیم.
به گفته فعالان بازار؛ اگر چه مجموعه نواقص اولترابوک‌ها تا همین شش ماه تا یک‌سال پیش منجر به تقاضای بسیار محدود برای این کامپیوترهای خوش ترکیب و زیبا در بازار شده بود، اما بالاخره پس از گذشت دوران بی‌توجهی به این نسل از کامپیوترها بازار به نفع این نمونه از لپ‌تاپ‌ها تغییر رویه داد.
به گفته یکی از فعالان بازار؛ این درست است که اولتربوک‌ها دارای نواقصی هستند که موجب می‌شود توجه عامه خریداران به سمت آنها جلب نشود. اما همین نواقص است که این کالا را خاص کرده است. به گفته وی، به عنوان مثال از آنجا که روی اولترابوک‌ها اکثرا از ‌هاردهای SSD استفاده شده است، حافظه‌های NAND گزینه بهتری برای کاربری بهتر است. وی در توضیح این نوع از حافظه‌ها گفت، حافظه‌هاي NAND نسل جدیدتر حافظه‌ها هستند و معمولا از ظرفيت‌هاي 16 مگابايت به بالا توليد مي‌شوند. اين حافظه‌ها در فلش ديسک‌ها و MP3 پليرها و‌ هاردديسک‌هاي SSD به کار مي‌رود.
این فعال بازار با تایید این موضوع که قیمت تجهیزات اکسترنالی که یک کاربر الترابوک به آن نیازمند است روندی صعودی در پیش گرفته است، گفت: این روال طبیعی بازار است و هر گاه در بازار کالایی با رشد تقاضا مواجه شود، در پی آن کاهش قیمت نیز مشاهده می‌شود.
یکی دیگر از فعالان بازار هم گفت: در بازار جهانی نیز وضعیت به همین منوال است و انواع حافظه‌های فلش با ظرفیت‌های حافظه‌های بالا و همچنین حافظه‌هاي NAND با تقاضای بالایی مواجه شده‌اند که اين رشد به دنبال فروش قابل توجه ‌هارددرايوهاي SSD که در اولترابوک‌هاي به کار مي‌روند، بوده است.
به گفته فعالان بازار، با توجه به رشد عرضه و محبوبیت دستگاه‌های هیبریدی به نظر می‌رسد باید منتظر روزهای پررونق‌تری در بازار تجهیزات جانبی اکسترنال باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :