آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37421
تاریخ انتشار : 14 آبان 1392 11:9
تعداد بازدید : 658

در یازده ماه گذشته انجام شد

استفاده از ابزار کنترل خرید اعتباری در معامله 13 و نیم میلیارد سهم

مدیر فناوری اطلاعات شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) گفت: در 11 ماه فعالیت ابزار کنترل خرید اعتباری 73 هزار میلیارد ریال سهم با اتکا بر این ابزار خریداری شده است.

ایرنا- علی حسنی افزود: با گذشت کمتر از یک سال از راه‌اندازی ابزار کنترل خرید تاکنون بیش از 50 هزار بار از این ابزار استفاده شده است.
مدیر فناوری اطلاعات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: در این مدت 90 شرکت کارگزاری بورس اوراق بهادار و فرابورس با استفاده از این ابزار خدمات خرید اعتباری را برای مشتریان خود ارایه کرده‌اند.
وی ارزش ریالی سهام فریز شده را تاکنون 73 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: کارگزاران با ثبت بیش از 13 و نیم میلیارد سهم در 637 نماد در 35 هزار رکورد توانسته‌اند در راستای مدیریت و کاهش ریسک سرمایه خود اقدام کنند.
حسنی با بیان آنکه انجام معاملات اعتباری باعث افزایش نقدشوندگی بازار می‌شود، گفت: ابزار کنترل خرید اعتباری این امکان را به کارگزاران می‌دهد که پیش از تسویه خریدهای اعتباری اوراق بهادار، امکان فروش همان اوراق بهادار در کارگزاری دیگر سلب شود.
وی گفت: تا پیش از راه‌اندازی این ابزار همواره این نگرانی در بازار وجود داشت که دارایی که به صورت اعتباری خرید می‌شود، نزد کارگزار دیگر به فروش رود. از همین رو، ابزار کنترل خرید اعتباری طراحی شد تا کارگزاری که به صورت اعتباری به مشتری امکان خرید می‌دهد، از تسویه نهایی مبالغ خرید اطمینان داشته باشد، چراکه با توجه به راه‌اندازی این ابزار، مشتری ملزم است تا سهام را نزد همان کارگزاری بفروشد که از وی اعتبار گرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :