آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37428
تاریخ انتشار : 14 آبان 1392 11:21
تعداد بازدید : 1348

در دنیای امروز فناوری

زنان از مردان «مالتی تسک» ترند

در دنیای مدرن، یکی از مهم ترین ویژگی های آدم ها چند وظیفگی (Multitask) بودن آنهاست؛ به این معنا که آدم های امروزی از آنجا که با ابزارهای گوناگون تعاملی و ارتباطاتی در پیرامون شان احاطه شده اند، ناخودآگاه یاد می گیرند که به طور هم زمان از چند ابزار در کنار کارهای روزمره خود انجام می دهند.

به هر حال چه خوب و چه بد، چند وظیفگی‌ بودن به یکی از بخش‌های زندگی ما تبدیل
شده است.
زیرا زمانی که در حال رانندگی هستیم، با تلفن صحبت می‌کنیم (که اصلا ایده درستی نیست!) و زمانی که در حال کار کردن هستیم، وبگردی می‌کنیم (که وضعیت شغلی‌تان را به خطر می‌اندازد!)‌ یا زمانی که در کلاس درس هستیم، به دوستان‌مان پیامک می‌دهیم (که باز این هم ایده درستی نیست).
فناوران- دیلی‌نیوز نوشت، جالب است بدانید که گیجسبرت استوئت (Gijsbert Stoet)، روانشناس دانشگاه گلاسگو در اسکاتلند خیلی مشتاق بود بداند که کدام‌یک چند وظیفگی‌ترند؛ زنان یا مردان؟ به همین دلیل نیز پژوهشی را در این زمینه شروع کرد که نتایج آن به تازگی در مجله روانشناسی BMC به چاپ
رسیده است.

چند وظیفگی بودن یعنی چه؟
ما در حال حاضر چند نوع چند وظیفگی داریم. گاهی اوقات شما لازم است خیلی سریع و به طور مرتب بین چند کار سوییچ کنید. اما چیزی که ما روی آن متمرکز شدیم، نوعی از چند وظیفگی است که نیاز به سوییچ کردن بین چند کار دارد. به طور مثال، تصور کنید که در حال مطالعه مطلبی هستید. در حین مطالعه یا جست‌وجو در مورد مطلبی، می‌توانید یک بازی آنلاین نیز انجام دهید تا مثلا در یک شبکه اجتماعی درباره مطلبی که دوست‌تان نوشته، اظهارنظر کنید.
اما نوع دیگر چند وظیفگی بودن، انجام هم‌زمان دو کار با هم است. مثلا شما در حالی که دارید پیانو می‌زنید، با دست دیگرتان کار دیگری انجام می‌دهید. به طور کلی باید گفت که ما بیشتر روی چند وظیفگی اولی متمرکز هستیم و در زندگی مدرن امروزی‌مان بین چند کار مختلف در حال سوییچ کردن هستیم و چند کار را با هم انجام می‌دهیم.
دکتر استوئت در مورد نوع اول چند وظیفگی (سوییچ کردن بین چند کار) تحقیق کرده و به این نتیجه رسیده که زنان بهتر و بیشتر از مردان کارها را به طور هم‌زمان انجام می‌دهند.
علت اینکه زنان در چند وظیفگی بهتر از مردان عمل می‌کنند، شاید به هزاران سال پیش و عصرحجر برگردد. زمانی که زنان در کنار کارهایی مانند آماده کردن غذا، همیشه باید یک چشم‌شان هم به بچه‌های‌شان بود تا طعمه حیوانات
درنده نشوند!
با پیشرفته‌تر شدن جهان و افزایش ابزارهای الکترونیکی پیرامون‌مان که هر روز به تعداد آنها افزوده می‌شود، از لپ‌تاپ و کامپیوترهای شخصی و تلفن گرفته تا گوشی‌های هوشمند و تبلت، ما همواره در حال کار کردن با آنها هستیم و طبیعتا گاهی نیز مجبوریم به طور هم‌زمان از چند کدام از این ابزارها استفاده کنیم.
با این حال، با وجودی که چند وظیفگی بودن تمرکز انسان را به طور طبیعی کاهش می‌دهد، اما گویا به طور اجتناب‌ناپذیری جهان دارد به سمت چند وظیفگی پیش
می‌رود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :