آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37479
تاریخ انتشار : 15 آبان 1392 10:7
تعداد بازدید : 687

مهندسان ایرانی تنظیم کننده فرکانس موبایل ساختند

یک گوشی هوشمند باید استانداردهای بی سیم زیادی را مدیریت کند اما فیلتر مناسبی برای جداسازی این استانداردها از هم وجود ندارد. اکنون دانشمندان ایرانی موسسه نانو فناوری مسا توانسته اند فیلتر جدیدی را بر پایه میکرومکانیک تولید کنند.

ایسنا- فیلترهای معرفی شده توسط‌هادی یعقوبی‌زاده، میلاد درویشی و همکاران‌شان براساس تشدیدکننده‌های میکرومکانیکی بوده و می‌توان آنها را به دقت روی فرکانس‌های مطلوب تنظیم کرد.
یکی از دلایل انتخاب یک راه‌حل مکانیکی این است که فیلترهای رایج از یک القاگر و خازن یا «مدار ال‌سی» تشکیل شده‌اند. به ویژه دستیابی به یک القاگر با کیفیت خوب روی تراشه مشکل است. در نتیجه باید مدارهای جداگانه ال‌سی را برای هر باند فرکانس روی تراشه ایجاد کرد که فضای زیادی را اشغال
خواهند کرد.
در حال حاضر دانشمندان سراسر جهان به دنبال راه‌حل‌های جدید هستند. استاندارد کنونی یک فیلتر الکترومکانیکی موسوم به فیلتر موج آکوستیک سطحی بوده که آن نیز نیازمند فضای زیادی است.
راه‌حل دانشمندان موسسه نانوفناوری مسا، از دو تشدیدکننده مکانیکی تشکیل شده است. آنها با استفاده از ماده فیزوالکتریک PZT روی یک فرکانس قابل تنظیم، ارتعاش ایجاد می‌کنند. این ماده بر فلز اعمال می‌شود. معمولا ماده فیزوالکتریک به شکل عمود بر فلز ارتعاش ایجاد کرده و ضخامت لایه به تعیین فرکانس می‌پردازد.
اگرچه فرکانس را می‌توان با به ارتعاش در آوردن آن در راستای همسو با فلز تغییر داد. در این سیستم دو تشدیدکننده مورد استفاده قرار می‌گیرد که به شکل مکانیکی یا الکتریکی به هم متصل نیستند. با تنظیم هوشمند سیگنال‌های ورودی و خروجی از دو تشدیدکننده، عوارض جانبی «انگلی» خنثی خواهد شد.
این کار با کم کردن سیگنال خروجی انجام می‌شود در حالی که سیگنال‌های ورودی با آنها همسو هستند. نتیجه یک فیلتر انتخابی بوده که از یک بخش محدود باند عبور کرده و فرکانس‌های بالا و پایین را تضعیف می‌کند.
این فیلتر را می‌توان به طور دقیق با فرکانس‌های مرتعش دو تشدیدکننده تنظیم کرد. این فیلتر با فرکانس 400 مگاهرتز کار کرده که برای تلفن همراه هنوز بسیار کم است اما نسخه‌های جدید آن توانسته‌اند به فرکانس‌های بالاتر دست یافته و به گفته محققان، فرکانس‌های گیگاهرتز مورد نیاز برای تلفن‌های هوشمند قابل دستیابی هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :