آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 38366
تاریخ انتشار : 27 آبان 1392 11:10
تعداد بازدید : 751

با تصویب هیات وزیران

واحدهای صنعتی باید به دولت گزارش مصرف انرژی بدهند

با تصویب دولت، واحدهای صنعتی ملزم به ارایه گزارش سالیانه رعایت معیار ها و مشخصات فنی و استاندار اجباری مصرف انرژی به وزارتخانه های نیرو و نفت شدند.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت- هیات وزیران بنا به پیشنهاد وزارت نیرو و به استناد ماده (۲۶) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی -مصوب ۱۳۸۹- آیین‌نامه اجرایی ماده یاد شده را تصویب کرد.
بر این اساس، واحدهای صنعتی ملزم به رعایت معیار‌ها و مشخصات موضوع ماده (۱۱) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی بوده و موظفند گزارش سالیانه رعایت معیار‌ها و مشخصات فنی و استاندارد اجباری مذکور را به وزارتخانه‌های نیرو و نفت ارایه کنند.
همچنین وزارتخانه‌های نفت و نیرو موظفند معیار‌ها و مشخصات فنی موضوع ماده (۱۱) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی را برای فرآیندهای جدید عرضه و تبدیل انرژی لحاظ کنند.
براساس این مصوبه، دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت را هم موظف کرده است در هنگام صدور مجوز تاسیس و بهره‌برداری برای واحدهای صنعتی جدیدالاحداث از رعایت معیار‌ها و مشخصات فنی موضوع ماده (۱۱) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی توسط آن واحد‌ها اطمینان حاصل کند.
همچنین وزارتخانه‌های نیرو و نفت موظفند بهای برق و گاز و فرآورده‌های نفتی مصرفی مازاد بر استانداردهای مصرفی انرژی موضوع ماده (۱۱) قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی را به عنوان جریمه برای واحدهای صنعتی افزایش دهند. جریمه یاد شده فقط در فاصله انقضای مهلت داده شده تا زمانی که این آیین‌نامه توسط واحدهای مزبور رعایت نمی‌شود، قابل اعمال خواهد بود.
میزان جریمه برق مازاد بر الگوی مصرف به ازای هر کیلووات ساعت، دو برابر تعرفه متعارف‌‌ همان واحد محاسبه و اخذ خواهد شد. میزان جریمه بهای گاز و فرآورده‌های نفتی مازاد بر الگوی مصرف به صورت درصدی از قیمت حامل‌های انرژی و حداکثر به میزان متوسط سالانه ارزش گاز طبیعی صادراتی معادل (اعلام شده توسط وزارت نفت) محاسبه و اخذ خواهد شد.
همچنین وجوه اخذ شده مربوط به جریمه‌های یاد شده به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و در اجرای راهکارهای بهینه‌سازی مصرف انرژی در بخش صنعت موضوع قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی با رعایت مقررات مربوط هزینه خواهد شد.
بر این اساس، وزارتخانه‌های نفت و نیرو (حسب مورد) موظفند با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط گزارش عملکرد آیین‌نامه را در پایان هر سال به هیات وزیران ارایه کنند.
این مصوبه مورخ 18 آبان‌ماه سال جاری از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.
ماده ۱۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی می‌گوید: «معیار‌ها و مشخصات فنی و استاندارد اجباری انرژی تجهیزات و ماشین‌آلات انرژی‌بر و فرآیندهای صنعتی، معدنی و کشاورزی، همچنین استاندارد کیفیت انواع سوخت‌های مصرفی و برق به ترتیبی که تولیدکنندگان و واردکنندگان موارد مذکور ملزم به رعایت آن باشند توسط کار گروهی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های نفت، نیرو، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارتخانه‌های ذی‌ربط تدوین می‌شود و به‌تصویب هیات وزیران می‌رسد.
تبصره- مسوولیت کارگروه موضوع این ماده در زمینه سوخت و احتراق، با وزارت نفت و در زمینه انرژی الکتریکی با وزارت نیرو است.»
ماده ۲۶ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی نیز می‌گوید: «واحدهای صنعتی در صورت عدم رعایت معیار‌ها و مشخصات فنی و استانداردهای مصرف انرژی با تشخیص وزارتخانه‌های نفت، نیرو و صنایع و معادن، از سال شروع اصلاح الگوی مصرف براساس شرایط اقلیمی و فنی به‌صورت درصدی از قیمت فروش حامل‌های انرژی جریمه خواهند شد. وجوه اخذ شده به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریزشده و در اجرای راهکارهای بهینه‌سازی بخش صنعت موضوع این قانون هزینه خواهد شد.»
آیین‌نامه مربوطه جهت اخذ جریمه‌ها و نحوه مصرف آن در چارچوب قانون هدفمندکردن یارانه‌ها و قانون بودجه سالانه به تصویب هیات وزیران می‌رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :