آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 38453
تاریخ انتشار : 28 آبان 1392 10:45
تعداد بازدید : 650

به جای سالی صددرصد، 10 درصد توسعه داشتیم

عقب ماندگی شدید کشور در توسعه پهنای باند اینترنت

به گفته مدیرعامل شرکت افرانت سالانه باید پهنای باند کشور صددرصد افزایش پیدا کرده و دو برابر شود، این درحالی است که این میزان سالانه تنها 10 درصد افزایش می کند.

ایسنا- فریدون قاسم‌زاده، وضعیت پهنای باند اینترنت در کشور را نامناسب دانست و گفت: وجود انحصار در پهنای باند کشور که متولی اصلی آن شرکت ارتباطات زیرساخت است باعث می‌شود تا کیفیت سرویس‌ها نامناسب باشد. در حقیقت این انحصار است که سبب شده قیمت‌ها بالا و کیفیت سرویس‌ها پایین باشد.
وی افزود: مشکل اصلی اینترنت در کشور کم‌فروشی نیست بلکه کمبود پهنای باند به وجود آمدن چنین مشکلاتی را باعث می‌شود البته باید به این موضوع توجه داشت که عدم عرضه کافی پهنای باند از سوی دولت نمی‌تواند توجیه‌کننده کم‌فروشی بعضی از شرکت‌های متخلف شود.
این عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در ادامه به تشکیل سازمان‌های مردم نهاد دراین رابطه اشاره و گفت: یکی از راه‌های جلوگیری از کم‌فروشی اینترنتی، تشکیل سازمان‌های مردم نهاد است. ایجاد چنین نهادهای مردمی باعث می‌شود تا خود مردم بتوانند روی وضعیت شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات اینترنتی نظارت داشته باشند.
وی افزود: البته نباید این موضوع را فراموش کرد که گاهی اوقات اختلال‌هایی در وضعیت اینترنتی کشور به وجود می‌آید و دولت باید نسبت به این اختلال‌ها پاسخگو باشد.
قاسم‌زاده در رابطه با بحث فیلترینگ در کشور گفت: فیلترینگ در حال حاضر به گونه‌ای است که حتی بعضی از سایت‌های علمی و مفید هم مسدود شده است. متاسفانه محدودیتی که درباره بعضی از کلمات اعمال می‌شود، علت بسته شدن بعضی از سایت‌های مفید است و به نظر می‌رسد این موضوع نیز با اصلاح نظام فیلترینگ کشور قابل حل باشد.
این کارشناس مسایل فناوری اطلاعات کلید حل بسیاری از مشکلات را در ایجاد بازار رقابتی دانست و افزود: رفع انحصار و ایجاد یک بازار رقابتی در کشور به ایجاد یک رقابت صحیح در بین شرکت‌ها منجر
خواهد شد.
وی ادامه داد: رفع انحصارها و ایجاد بازار رقابتی وضعیت پهنای باند و قیمت‌ها را بهبود می‌دهد و باعث می‌شود تا مردم بتوانند با توجه به نیاز خود سرویس مورد نظرشان را انتخاب کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :