آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 38488
تاریخ انتشار : 28 آبان 1392 11:3
تعداد بازدید : 787

آغاز معامله قراردادهای آتی سهام از طریق سامانه معاملات آنلاین

معاونت بازار شرکت بورس اوراق بهادار در اطلاعیه ای اعلام کرد: از دوشنبه (دیروز) معاملات قراردادهای آتی سهام از طریق سامانه معاملات برخط و مطابق با دستورالعمل معاملات قراداد آتی سهام در بورس اوراق بهادار تهران آغاز شد.

فناوران- براساس این اطلاعیه، معاملات قراردادهای آتی سهام صرفا از طریق مکانیزم معاملات برخط آتی سهام امکان‌پذیر بوده و دسترسی سرمایه‌گذاران برای انجام معاملات آتی سهام از طریق کارگزاری‌هایی است که سامانه معاملات برخط آتی سهام را در اختیار دارند.
در عین حال، کارگزارانی مجاز به فعالیت در بازار آتی سهام هستند که دارای مجوز فعالیت در بازار آتی سهام از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران بوده و ضمانت‌نامه لازم را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه داده باشند. این در حالی است که معاملات قراردادهای آتی سهام برای هر مشتری تنها از طریق یک کارگزار صورت می‌گیرد.
در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: مشتریانی اجازه فعالیت در بازار آتی سهام را دارند که آموزش‌های لازم در خصوص معاملات آتی سهام را دیده باشند و اقدام به تکمیل بیانیه ریسک و سایر مدارک لازم در این خصوص نزد کارگزار کرده باشند. چنانچه کارگزاری در طول جلسه معاملاتی از اعتبار 100 میلیون تومانی استفاده کند باید تا پایان همان جلسه معاملاتی و حداکثر تا ساعت 12:30، اعتبار استفاده شده را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی بپردازد در غیر این صورت کارگزار ممنوع‌المعامله خواهد شد.
این در حالی است که پیرو ابلاغیه شماره 11020089 اداره امور کارگزاران در تاریخ 13 شهریور ماه 90، درخصوص موارد قابل سرمایه‌گذاری برای دارندگان قرارداد سبدگردانی، امکان معامله قراردادهای آتی برای این دسته از سرمایه‌گذاران وجود دارد.
براساس این گزارش در حال حاضر امکان معامله قراردادهای آتی سهام برای صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری مجاز نیست.
در بخش پایانی این اطلاعیه آمده است، قراردادهای آتی سهام روی سهام شرکت‌های مخابرات ایران، مدیریت پروژه‌های نیروگاهی (مپنا)، ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، بانک ملت، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و نفت و گاز پارسیان با سررسیدهای دی و اسفند ماه سال 1392 قابل معامله است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :