آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 38510
تاریخ انتشار : 28 آبان 1392 13:33
تعداد بازدید : 839

تامین کنندگان دل به نقض حقوق بشر در چین متهم شدند

گویا فقط اپل نیست که به دلیل شرایط سخت کاری کارگران زیر ذره بین مدافعان حقوق بشر رفته و مدام با شکایات متعدد مواجه می شود. این بار نوبت به دل رسیده است.

فناوران- گاردین  نوشت : در تحقیقات مشترک یک گروه مدافع حقوق بشر و یک برنامه تلویزیونی چین، مشخص شده که شرکت مینگ‌شو -یکی از تامین‌کنندگان دل- قانون کار چین را زیر پا گذاشته است و حتی این افراد از شرایط کار در این شرکت فیلمبرداری کرده‌اند. شرکت مینگ‌شو که کار مونتاژ قطعات مادربورد برای کامپیوترهای دل را برعهده دارد، کارخانه‌ای به وسعت 156 هزار مترمربع دارد که در آن قطعات الکترونیکی برای شرکت‌های سامسونگ، مایکروسافت و ایسوس را نیز مونتاژ می‌کند.
مهم‌ترین بخش این گزارش مربوط به استفاده از کودکان بین 16 تا 18 سال برای کار است که از طریق مدارس و یا بنگاه‌های کاریابی جذب می‌شوند و برای فرار از قوانین مربوط به کار کودکان با آنها قراردادهای کوتاه‌مدت کارآموزی امضا می‌شود. این کودکان بدون داشتن بیمه‌های اجتماعی تا 5/10 ساعت در روز و شش یا هفت روز هفته کار می‌کنند و قوانین کار آنها نه برای کار‌آموزی، بلکه برای کارگران حرفه‌ای است. این گزارش همچنین فاش کرده است که ساعات کار هشت ساعت اجباری و 5/2 ساعت اضافه‌کاری اجباری است که در زمان‌های اوج کاری از شش روز هفته به هفت روز افزایش می‌یابد و کارگران برای ماه نخست 140 دلار و ماه‌های بعد 155 دلار حقوق دریافت می‌کنند. این گزارش می‌افزاید که دستمزد اضافه‌کار ایام هفته ساعتی 21/1 دلار و برای روزهای آخر هفته ساعتی 61/1 دلار پرداخت می‌شود. اما این تمام ماجرا نیست، چراکه از این دستمزد حق بیمه ماهیانه (حتی بدون داشتن بیمه) هزینه خوراک، هزینه سرویس و جریمه‌ها نیز کسر می‌شود. ضمنا در صورتی که تاخیر ورود بیش از 15 دقیقه باشد به منزله غیبت برای کارگر بوده و حقوق یک روز از کارگر کسر می‌شود. قوانین محیط کار نیز بسیار ظالمانه است، به عنوان مثال اگر کار نشسته باشد، او حق ایستادن ندارد و اگر کاری ایستاده انجام می‌شود کارگر باید تمام روز را ایستاده بگذراند. حق استفاده از دستشویی 10 دقیقه و در صورت داشتن شخص جایگزین و اجازه سرکارگر ممکن می‌شود.
شرکت دل در واکنش به این گزارش اعلام کرده که کارخانه مذکور از قبل در لیست بررسی‌های این شرکت بوده و این شرکت خود را ملزم به فراهم کردن شرایط کار عادلانه برای کارکنان می‌داند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :