آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 38553
تاریخ انتشار : 29 آبان 1392 10:12
تعداد بازدید : 680

عادات ناپسند در استفاده از موبایل

همانند رانندگی، غذا خوردن، آپارتمان نشینی و غیره که آداب خاصی دارد، استفاده از گوشی های موبایل هم مستلزم رعایت آداب و رسومی است که این روزها کمتر به آن توجه می شود.

فناوران - این روزها کمتر کسی را می‌توان داخل کوچه و خیابان، اتوبوس و تاکسی و مترو یافت که گوشی موبایل نداشته باشد و با صدای بلند بدون توجه به دیگران با آن حرف نزند. گاهی صدای خنده‌ و گاهی فریاد افراد باعث جلب توجه دیگران می‌شود و گاهی این موضوع آنقدر تشدید می‌شود که اعتراض دیگران را برمی‌انگیزد. حالا شاید استفاده از موبایل را در خارج از خانه و محل کار می‌توان توجیه کرد، اما سر میز شام، در مراسم تدفین و ازدواج و جلسه و مراسم اداری استفاده از این دستگاه‌ها علاوه بر بی‌احترامی به جمع، باعث بر هم زدن جلسات می‌شود.
در این گزارش به عادات ناپسندی می‌پردازیم که در استفاده از گوشی‌های موبایل از سوی افراد سر می‌زند.
براساس یک نظرسنجی در آمریکا، این روزها کاربران زمان زیادی را صرف استفاده از گوشی‌های موبایل خود می‌کنند. بسیاری از افراد حتی در اماکن مقدس و هنگام تدفین، بدون توجه به دیگران با موبایل خود مکالمه می‌کنند و تایپ پیامک و ایمیل برای آنها در چنین مراسمی یک امر عادی است.
از سوی دیگر ۷۵ درصد افراد اعتراف کرده‌اند که از گوشی‌های خود در سرویس‌های بهداشتی عمومی استفاده می‌کنند. کاربرد این دستگاه‌ها پیش از خواب عمومیت بیشتری دارد، تا آنجا که یکی از سرگرمی‌های کاربران پیش از خواب رفتن به شمار می‌رود. از سوی دیگر بارها گزارش شده که کاربران به شکل ناخودآگاه در حین خواب گوشی خود را چک می‌کنند، مبادا پیامک یا ایمیل یا تماس از دست‌رفته‌ای داشته باشند. به این ترتیب گفته می‌شود وابستگی به این دستگاه‌ها باعث نوعی وسواس در افراد می‌شود. گزارش‌ها حاکی است، ۵۸ درصد کاربران هنگامی که کنار خانواده خود هستند از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند و ۶۲ درصد آنان در جمع دوستان‌شان با موبایل خود کار می‌کنند. از سوی دیگر ۳۶ درصد اعلام کرده‌اند که در بسیاری از مواقع به جای آینه از صورت خود عکس می‌گیرند تا از آرایش و منظم بودن صورت خود اطمینان حاصل کنند.
با همه اینها کارشناسان بارها توصیه کرده‌اند که استفاده بیش از اندازه از این دستگاه‌‌ها باعث اختلال‌های روانی و نگرانی‌هایی در زمینه از دست دادن گوشی می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :