آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 38580
تاریخ انتشار : 29 آبان 1392 10:58
تعداد بازدید : 889

تغییر ذائقه کاربران لپ‌تاپ

لاغرها مقبول ترند

لپ تاپ های فوق باریک یا همان اولترابوک های معروف در ماه های اخیر مورد توجه خریداران قرار گرفته و برخلاف سابق (سه تا چهار ماه قبل) بازاری گرم و پررونق دارند. فعالان بازار، علت رشد محبوبیت اولترابوک ها را کاهش قیمت ها، رشد عرضه و افزایش تنوع در برند و مدل و از همه مهم تر رشد تنوع قیمتی عنوان می کنند.

فناوران- به گفته فعالان بازار کامپیوتر، از حدود سه ماه قبل و در پی افزایش حجم واردات اولترابوک‌ها با برندهای گوناگون به بازار، وضعیت بازار تغییر کرده و شاهد استقبال از اولترابوک‌هایی هستیم که تا همین چند ماه قبل چندان در بازار محبوب نبودند.
به گفته آنان، دلایل گوناگونی در این تغییر موثر بوده است که مهم‌ترین آن، کاهش قیمت‌ها و عرضه گسترده نمونه‌هایی از اولترابوک‌ها با میانگین قیمت یک میلیون و 800 هزار تا سه میلیون تومان است.
محمد نوروزی، یکی از فعالان بازار لپ‌تاپ در این باره می‌گوید: تا همین شش ماه پیش اولترابوک‌های موجود در بازار با قیمتی در حدود سه تا پنج میلیون، تنوع کمی ‌نیز در بازار  داشتند. اما در ماه‌های اخیر در پی ثبات نسبی قیمت‌ها و همچنین رشد تنوع در مدل، برند و البته قیمت شاهد رشد تقاضا برای این کالا در بازار بودیم؛ به طوری که اکنون مخاطبان اولترابوک در بازار بیشتر از علاقه‌مندان لپ‌تاپ معمولی است.
یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید گفته‌های همکارش می‌گوید: ورود اولترابوک‌ها با جریان نوسان مداوم نرخ دلار آزاد و آشفتگی‌های بازار که ناشی از محدودیت‌های وارداتی و از قبیل آن بود، همراه شد. به همین دلیل این کالا از همان ابتدای ورود به بازار بدشانسی آورد و اقبال بلندی نداشت.
البته به گفته وی، دلایل دیگری موجب استقبال ضعیف از اولترابوک‌ها از ابتدای ورود تا همین چند ماه پیش بود که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به نداشتن اپتیکال درایو، ظرافت زیاد و در برخی موارد تعداد اندک پورت به دلیل ظرافت بیش از حد اشاره کرد. اما در ماه‌های اخیر با توجه به رشد آگاهی کاربران و عرضه نمونه‌های مبتنی بر تکنولوژی‌های جدیدتر،  توجه به سمت اولترابوک‌ها جلب شده است.
محمد توتونچی، یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با بیان اینکه از زمان ورود تبلت‌های گران‌قیمت هیبریدی بازار اولترابوک‌ها با استقبال مواجه شده است، گفت؛ ورود تبلت‌های هیبریدی و البته ویندوزی گران‌قیمت منجر به کاهش قیمت اولترابوک‌ها در بازار شد. به همین دلیل در بازار شاهد عرضه نمونه‌هایی از اولترابوک با قیمت پایه حدود یک میلیون و 700 هزار تومان هستیم. این فعال بازار افزود: علاوه بر این گویا هراس خریداران و کاربران لپ‌تاپ در مورد نواقص اولترابوک‌ها (نداشتن پورت به تعداد زیاد و درایو نوری) با کاهش قیمت‌ها از بین رفته است و راهکارهای جدیدی برای جبران این نقیصه‌ها یافته‌اند.
فعالان بازار همچنین در مورد برندهای پرفروش اولترابوک در بازار می‌گویند: ایسوس یکی از برندهای مطرح و پرفروش در زمینه عرضه اولترابوک‌ها در بازار است و در کنار این برند لنوو ،اچ پی، فوجیتسو، ایسر و سایر برندها در بازار به عرضه الترابوک پرداخته‌اند.‌ به گفته فعالان بازار اپل نیز که یکی از عرضه‌کنندگان اصلی و شناخته شده لپ‌تاپ‌های فوق باریک است هم در بازار مخاطبان خاص خود را دارد. اما macbook Air اپل به دلیل قیمت بالا و ظرافت زیاد به اندازه برندهایی نظیر ایسوس و ایسر و لنوو مخاطب ندارد.
صالحی از فعالان بازار هم ایسوس، ایسر، لنوو را از برندهای مطرح در زمینه عرضه الترابوک‌ها در بازار داخلی معرفی کرد.
وی مدل TAICHI 31 که در حقیقت دستگاهی بین هیبریدی‌ها و اولترابوک‌هاست و دارای دو صفحه نمایش است را از حرفه‌ای‌ترین‌های بازار الترابوک معرفی کرد که قیمتی در حدود شش میلیون و 100 تا شش میلیون و 300 هزار تومان دارد. مدل VAIO Pro 11 SVP11-213CX هم از اولترابوک‌های حرفه‌ای سونی در بازار داخلی است که قیمتی در حدود پنج میلیون تومان دارد.
ThinkPad T431s–A و IdeaPad Yoga 13–A هم به ترتیب با قیمتی در حدود چهار میلیون تومان و چهار میلیون و 550 هزار تومان از محبوب‌های برند IBM LENOVO هستند.
 Aspire R7-571G–A از حرفه‌ای‌های ایسر در حوزه اولترابوک است که قیمت آن در حدود چهار میلیون تومان است.
از خانواده اپل همMacBook Air MD712LL/A با قیمتی در حدود سه میلیون و 700 هزار تومان و MacBook Air MD761 با قیمتی در حدود چهار میلیون و 100 هزار تومان از حرفه‌ای‌های بازار اولترابوک هستند.
البته نمونه‌هایی با قابلیت‌های فنی پایین‌تر نیز در بازار با قیمتی در حدود یک میلیون و 700 هزار تا سه میلیون تومان موجود است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :