آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3902
تاریخ انتشار : 23 آذر 1390 1:16
تعداد بازدید : 531

با ارسال اطلاعات پنج بانک صورت گرفت

بارگذاری اطلاعات ضمانتنامه ها در سامانه اعتبارسنجی بانکی

به منظور ارتقای کیفیت گزارش های اعتبارسنجی مشتریان اولین سری از اطلاعات ضمانتنامه های بانکی به شرکت مشاوره رتبه بندی اعتباری ایران ارسال و در سامانه اعتبارسنجی بارگذاری شد.

فارس- بر اساس آیین‌نامه نظام سنجش اعتبار، مصوب هیات وزیران در اسفند ماه 86 تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری موظف به ارسال اطلاعات تسهیلاتی مشتریان‌شان به سامانه اعتبارسنجی ملی هستند و این اطلاعات از ابتدای سال 1388 توسط 95 درصد بانک‌ها به شرکت ارسال می‌شود.
در زمانبندی صورت گرفته، ابتدا اطلاعات تسهیلاتی از بانک‌ها دریافت و هم‌اکنون با فراگیرشدن این سامانه در اکثر بانک‌های کشور و نیاز به ارتقای کیفیت گزارش‌های اعتباری و اعتبارسنجی آن، با هماهنگی‌های صورت گرفته اطلاعات ضمانتنامه‌های بانکی از پنج بانک تجارت، پارسیان، سرمایه، سینا و قرض الحسنه مهر ایران دریافت و در سامانه بارگذاری شد.
با فراگیرشدن استعلام از سامانه اعتبارسنجی در اکثر بانک‌ها و استفاده از گزارش‌های اعتباری و اعتبارسنجی آن برای شناسایی مشتریان خوش‌حساب و بدحساب و در نتیجه کاهش ریسک اعتباری مشتریان  و نیز به عنوان یکی از گزارش‌های تصمیم‌ساز در اعطای تسهیلات بانکی به متقاضیان تسهیلات، بالارفتن کیفیت اطلاعات موجود و جمع‌آوری سایر انواع اطلاعات مربوط به تسهیلات و ضمانتنامه‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است.با پیگیری‌های انجام شده در آینده‌ای نزدیک اطلاعات ضامنین برای شناسایی تعهدات غیرمستقیم اشخاص، چک‌های برگشتی، بدهی‌های مالیاتی و اطلاعات ورشکستگی نیز در سامانه بارگذاری خواهد شد.
تاکنون حدود 19 میلیون رکورد اطلاعاتی مشتریان نظام بانکی در سامانه بارگذاری شده و طبق گزارش بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود، میزان پوشش اطلاعات این سامانه در سال 2011 نسبت به سال ماقبل آن رشد چهار برابری داشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :