آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3903
تاریخ انتشار : 23 آذر 1390 1:17
تعداد بازدید : 908

اختلاف نظر دولت و مجلس بر سر کسری بودجه هدفمندسازی یارانه‌ها

مجلس: انباشت 150 هزار میلیارد ریال کسری بودجه هدفمندی یارانه ها وزیر اقتصاد: دولت کسری بودجه ندارد

کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس اعلام کرد: تامین نشدن کامل منابع مورد نیاز قانون هدفمندسازی یارانه ها از محل اصلاح قیمت های حامل های انرژی منجر به انباشته شدن کسری حدود 150 هزار میلیارد ریالی خواهد شد.

 مهر- روز گذشته در جلسه علنی مجلس محمدکاظم دلخوش، سخنگوی کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی گزارش این کمیسیون در مورد چگونگی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها توسط دولت را در صحن علنی مجلس قرائت کرد.
در این گزارش آمده است: کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در این گزارش 10 مورد تخلفات قانونی در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را بررسی کرده است.
طبق این گزارش براساس قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مقرر شده بود که اجرای این قانون در طول پنج سال صورت پذیرد، اما متاسفانه این موضوع عملا در اجرای قانون توسط دولت رعایت نشد که آثار نامطلوب آن در بخش‌های تولیدی اقتصاد به تدریج نمایان شده است.
عدم ارایه گزارش عملکرد شش ماه از طرف دولت به مجلس و دیوان محاسبات در زمینه نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نیز تخلف دیگری بود که در این گزارش بررسی شد.
علاوه بر این عدم اختصاص 30 درصد از کل خالص درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به بخش تولید نیز مورد اعتراض کمیسیون در این گزارش قرار گرفته است.
در بخشی از این گزارش آمده است: دولت در جریان اجرای این قانون مبلغ 50 هزار میلیارد ریال از بانک مرکزی تنخواه دریافت کرده که به‌رغم تعهد وزیر امور اقتصاد و دارایی مبنی بر مستهلک کردن تنخواه مذکور از محل منابع حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها این طرح‌ها تا پایان سال 89 عملی نشده است.در ادامه اعلام شد: همچنین افزایش یارانه نقدی از 44 هزار و 500 تومان به 45 هزار و 500 تومان که منجر به پرداخت مبالغ اضافی معادل یکهزار و 469 میلیارد ریال به خانواده‌ها شده است برخلاف حکم ماده واحده قانون اجازه دریافت و پرداخت‌های دولت در ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال 90 تشخیص داده شده است. اقدام مذکور باعث شده که سهم یارانه بخش تولید از محل منابع حاصل از افزایش قیمت‌ها قابلیت تحقق پیدا نکند.
گزارش کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مبنی بر کسری بودجه دولت در هدفمند‌سازی یارانه‌ها در حالی است که  وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دولت در این بخش کسری بودجه ندارد.
سید شمس‌الدین حسینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس از کسری بودجه دولت در بخش هدفمندی یارانه‌ها خبر می‌دهد،گفت: هیچ کسری در بخش هدفمندی یارانه‌ها وجود ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :