آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39107
تاریخ انتشار : 6 آذر 1392 10:29
تعداد بازدید : 776

سوغات شیرینی که وزیر ارتباطات از بانکوک آورد

بازگشت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از نمایشگاه تلکام ۲۰۱۳ بانکوک، سوغات شیرینی برای اپراتورها به همراه داشت و نوید استفاده از خدمات جدید ارتباطی را نیز به مردم داد.

تسنیم- پیش کشیدن ارایه خدمات نسل سوم و چهارم توسط تمامی اپراتورها در کشور از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سوغات شیرینی از نمایشگاه تلکام 2013 بانکوک بود که واعظی با خود به کشور آورد.
سوغاتی که ارزشی ویژه به کاربران ارتباطی در کشور داد زیرا عدم توانایی سرویس‌دهی برخی اپراتورها و بهانه‌های جورواجور آنها، نه تنها اتلاف منابع را به همراه داشته بلکه مردم را از حق بی‌بدیل‌شان در دسترسی به سیستم‌های نوین ارتباطی نیز منع کرده است.
قطعا بیان چنین موضعی از سوی مقام ارشد حوزه ارتباطات کشور، نه تنها بر امید اپراتورهای فعال در کشور می‌افزاید و آنها را حتی برای رقابت با خدمات‌دهندگان خارج از مرزها آماده می‌کند، بلکه زمینه‌های مورد نظر در سند چشم‌انداز کشور را نیز غیرمستقیم فراهم می‌کند.
سرویس‌دهنده نسل سوم در کشور ما به‌‌رغم شرایط انحصار که منتقدان بسیاری دارد و همچنین با در نظر گرفتن تمدید شرایط انحصار، همچنان نتوانسته خدمت خود را فراگیر کند. به عنوان مثال باید گفت، اپراتور ارایه‌دهنده نسل سوم همچنان در پوشش جاده‌ای اقدام خاصی را انجام نداده است و عملا در جاده‌ها تماس با سیم‌کارت‌های رایتل مقدور نیست.
حال با وجود این شرایط، مسوولان این اپراتور بار دیگر پیگیر افزایش زمان انحصار خود شده‌اند زیرا معتقدند که تماس تصویری آنها که یک سرویس از مجموعه خدمات‌شان به حساب می‌آید، به اشتباه مسدود شده و همین دلیلی بر این است که انحصار افزایش یابد.
در حالی که در ارتباط با این موضوع، پیوست فرهنگی بیشترین نقش را ایفا می‌کند و مسوولان سابق شورای عالی فضای مجازی طبق دغدغه مردم و مراجع عظام تقلید به این دلیل جلوی خدمات تصویری این اپراتور را گرفتند که پیوستی برای چنین سرویس‌هایی نداشت.
اما جدای از این موضوع، وزیر ارتباطات معتقد است که اگر پروانه این اپراتور در زمان او داده می‌شد، هیچ‌گاه با چنین مشکلاتی بر نمی‌خورد اما این به منزله مدارا کردن با آن نیست زیرا وی معتقد است که تعهداتش با رایتل را نخواهد شکست ولی دوره انحصار آن را هم تمدید نخواهد کرد.
با این حساب و با توجه به مورد خطاب واقع شدن سایر اپراتورها برای ورود به این نسل و حتی LTE توسط وزیر ارتباطات، باید منتظر جهشی عظیم در حوزه ارتباطات سیار از نیمه دوم سال آینده باشیم.
باید بنشینیم و ببینیم همراه اول و ایرانسل که از منتقدان جدی تمدید انحصار بودند، چه خدماتی را به مشترکان‌شان ارایه خواهند کرد.
از این جهت که خدمات نسل چهارم ارتباطی سرعتی بالغ بر 10 برابر نسل سوم دارد، اگر اپراتوری که در شرایط کنونی متولی نسل سوم شده به خود تکانی ندهد، احتمال دارد که سال آینده و با ورود سایر فعالان این بخش به خدمات یک نسل بالاتر، عقب گذاشته شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :