آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39239
تاریخ انتشار : 9 آذر 1392 10:4
تعداد بازدید : 652

10 دلیل دولت برای بازگشت به اداره

«دورکاری» لغو شد

محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور در نامه ای به معاون اول رییس جمهور اعلام کرد: بنا به 10 دلیل از جمله فراهم نبودن زیرساخت ها، نارضایتی کارکنان، دورشدن افراد از محیط کار و کاهش امنیت شغلی، مصوبه دورکاری تا زمان فراهم شدن زیرساخت های لازم لغو می شود.

خبرگزاری مهر- به این ترتیب مصوبه دورکاری که از هفتم مهرماه سال 89 توسط دولت دهم مصوب و در دستگاه‌های دولتی به اجرا گذاشته شده بود، در دستور کار دولت یازدهم برای لغو اجرا قرار می‌گیرد.
محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهور در نامه‌ای خطاب به اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور نتایج بررسی و آسیب شناسی این طرح از زمان اجرا تاکنون را اعلام کرده است.
در نامه نوبخت به جهانگیری آمده است:
همان‌گونه که استحضار دارند وزیران عضو «کمیسیون امور احتماعی و دولت الکترونیک» دولت وقت با هدف بهره‌وری، انعطاف‌پذیری و کاهش حجم رفت و آمد کارمندان دولت، آیین‌نامه دورکاری به شماره 76481/44726 مورخ 89/04/07را تصویب و ابلاغ نمودند. اما تایید می‌فرمایند که استقرار نظام دورکاری مستلزم تعیین مشاغل دارای شرایط دورکاری، تعریف دقیق کار براساس استانداردها و شاخص‌های مربوط و امکان ارزیابی و ارزش‌گذاری خروجی‌ها و و بازده کار براساس شاخص‌های عینی می‌باشد و نمی‌توان بدون فراهم ساخت شرایط لازم از ابعاد مختلف، نظام دورکاری را در دستگاه‌های اجرایی استقرار بخشیده و به هدف‌های مورد نظر دست یافت.
آیین‌نامه فوق‌الذکر صرفا به لحاظ برون رفت از شرایط اضطرار و آلودگی شدید هوای تهران با فوریت و بدون بررسی کارشناسی لازم در این معاونت ابلاغ گردیده است و دستگاه‌های اجرایی نیز بدون آمادگی و فراهم بودن شرایط و زیرساخت‌های لازم و بر حسب تکلیف تعیین شده مبادرت به اجرای اضطراری مفاد تصویب نامه
نمودند.
براساس این گزارش پس از چند سال از اجرای مصوبه مذکور پیمایشی در خصوص دورکاری با عنوان «آسیب‌شناسی اجرای آیین‌نامه دورکاری در دستگاه‌های اجرایی» توسط این معاونت انجام گرفت. نتایج بررسی‌های میدانی و بررسی صورت گرفته از کارکنان و مدیران دستگاه‌های اجرایی در بخش آسیب‌های آیین‌نامه دورکاری نشان می‌دهد که به دلایل ذیل مصوبه مذکور به اهداف پیش‌بینی شده دست نیافته است.
1- ایجاد نارضایتی در کارکنانی که به دلایل مختلف از جمله ماهیت شغل و وظیفه، امکان استفاده آنان از فرصت دورکاری فراهم نبوده است.
2- فراهم نبودن زیرساخت‌های فنی و بسترهای لازم برای اجرای دورکاری
3- دورشدن کارکنان از محیط کار و عدم امکان دسترسی به آنان در مواقع ضروری
4- کاهش میزان بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی (براساس نظرخواهی انجام شده از مدیران)
5- فقدان بسترهای فرهنگی لازم و عدم سازگاری دورکاری با فرهنگ جامعه ایران و در نتیجه فراهم شدن زمینه بروز اختلافات خانوادگی به دلیل حضور مستمر کارمندان در منزل و تداخل کار اداری با امور خانه
6- احساس به خطر افتادن امنیت شغلی کارکنان و عدم نیاز به وجود آنان در دستگاه‌های اجرایی
7- تمایل شدید کارکنان ضعیف به دورکاری در مقایسه با کارکنان توانمند و در نتیجه کاهش سطح انگیزش کاری کارکنان تلاشگر
8- عدم امکان نظارت مناسب بر انجام وظایف و عملکرد فرد دورکار به دلیل فقدان بسترهای اداری لازم
10- کاهش تعلق سازمانی در کارکنان دورکار به دلیل دوربودن از محیط کار
در نتیجه با عنایت به مراتب فوق و همچنین به دلیل ایجاد تبعیض میان کارکنان و کاهش انگیزه کارکنان غیر دورکار و نگرانی کارکنان دورکار از امنیت شغلی‌شان و در مجموع کاهش محسوس کارایی در برخی از دستگاه‌های اجرایی، پیش‌نویس متن مصوبه مبنی بر لغو تصویب‌نامه فوق‌الاشاره جهت طرح و تصویب در هیات محترم وزیران ایفاد می‌گردد.
پس از نامه‌نگاری محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهور با اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور، از دولت خبر می‌رسد لغو رسمی ‌مصوبه «دورکاری دولت دهم» برای تصویب و ابلاغ در دستور کار هیات وزیران قرار گرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :