آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39267
تاریخ انتشار : 9 آذر 1392 10:46
تعداد بازدید : 640

احتمال ریاست خوانساری قوت گرفت

نمایندگان مجلس: رییس اتاق باید از بخش خصوصی باشد

در جلسه ای که روز چهارشنبه بین تشکل های اقتصادی و برخی از هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، در نهایت به مسعود خوانساری به عنوان جانشین محمد نهاوندیان رای داده شد.

فناوران- مجتبی خسروتاج کاندیدای مورد حمایت وزارت صنعت با ارسال پیامکی به اعضای هیات نمایندگان کناره‌گیری خود را به نفع خوانساری اعلام کرد که از این پیامک این طور به نظر می‌آید که نظر مسوولان دولتی نیز نسبت به خوانساری مثبت است.
هر چند تا روز انتخابات نمی‌توان صراحتا اعلام کرد که چه کسی برای تصدی‌گری در سمت ریاست پارلمان بخش خصوصی کاندیدا می‌شود، اما نمایندگان مجلس اصرار دارند که نمایندگان واقعی بخش خصوصی به هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران بروند.

رییس اتاق باید از بخش خصوصی باشد
محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص به تسنیم گفت: قاعدتا زمانی که ما از اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی سخن می‌گوییم باید نمایندگان واقعی بخش خصوصی در آن حضور داشته باشند.
وی با بیان این مطلب که در اتاق بازرگانی باید منافع بخش خصوصی از طریق دولت و مجلس مورد پیگیری قرار گیرد، افزود: این موضوع که ریاست اتاق بازرگانی باید از میان بخش خصوصی انتخاب شود غیرقابل کتمان و اصلی اساسی است اما به نظر می‌رسد منطق هیات رییسه اتاق بازرگانی به سمت شبه‌دولتی حرکت می‌کند.
این نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس بر لزوم اصلاح ساختار نهادها و موسسات مالی اقتصادی کشور تاکید کرد و گفت: نکته اساسی اصلاح ساختارها تعیین مرز بخش خصوصی و بخش دولتی است چراکه این امر را باید اساسی‌ترین مشکل فعلی پیش‌روی فعالان واقعی بخش خصوصی دانست.
پورابراهیمی با بیان اینکه ماهیت اتاق بخش خصوصی باید رفع مشکلات فعالان این بخش باشد، گفت: اگر در تعیین ریاست اتاق بازرگانی ایران این ابهامات یعنی مرزبندی بین بخش خصوصی و بخش دولتی لحاظ نشود در نهایت تصمیمات به سمت منافع دولت پیش رفته و در این میان بخش خصوصی نمی‌تواند به اهداف از پیش تعیین شده خود که همان رفع مشکلات خود است دست پیدا کند.
پورابراهیمی دو اقدام اساسی را در تقویت حضور بخش خصوصی در کشور لازم دانست و گفت: اصلاح ساختار نهادهای مالی و عدم چسبندگی آن به دولت باید یکی از سیاست‌های مسوولان باشد البته در این میان در انتخاب هیات رییسه و رییس اتاق بازرگانی نیز باید تا حد امکان از چسبندگی به بخش دولت جلوگیری کرد.
وی در رابطه با اقدامات مجلس برای رفع مشکلات بخش خصوصی و حضور پررنگ آنان در اعمال سیاست‌ها گفت: در حال حاضر در کمیسیون اقتصادی طرحی در دست بررسی است که ساختار نهادهای عمومی و غیردولتی را با ماهیت فعالیت بخش‌های دولتی متمایز کنیم تا منافع بخش خصوصی مورد اجحاف قرار نگیرد.

بخش خصوصی نسبت به دولت افراد کارآمدتری دارد
در همین حال یکی دیگر از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با بیان اینکه اتاق بازرگانی ایران یک بخش صددرصد خصوصی است تاکید کرد که اگر اتاق بازرگانی می‌خواهد کارکرد گذشته را داشته باشد باید رییس خود را از بخش خصوصی انتخاب کند. حجت‌الاسلام محمد باقری‌بنابی افزود: ریاست اتاق بازرگانی باید در دست یکی از افراد دلسوز بخش خصوصی باشد تا بتواند رویکرد گذشته خود را ادامه دهد ولی اگر بخواهد فردی از بخش دولتی عهده‌دار این سمت باشد صددرصد برای مجموعه بخش خصوصی مناسب نبوده و نمی‌تواند کارکرد اتاق بازرگانی را همانند گذشته ادامه دهد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه قطعا باید بخش خصوصی فردی شایسته و لایق را برای ریاست اتاق انتخاب کند، گفت: بخش خصوصی به طور حتم افراد شایسته‌ای دارد که بتوانند خود عهده‌دار ریاست اتاق بازرگانی ایران که یک بخش صددرصد خصوصی است باشد و بخش خصوصی نسبت به بخش دولتی افراد کارآمدتری را دارد و البته باید این را مورد توجه قرار دهند که فردی مورد اعتماد و توانمند را انتخاب کنند تا بتواند مشکلات بخش خصوصی را همانند گذشته پیگیری و رفع کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :