آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39288
تاریخ انتشار : 9 آذر 1392 12:5
تعداد بازدید : 860

جریمه دو خبرگزاری بزرگ بابت بی‌توجه به کپی‌رایت

یک میلیون دلار جریمه استفاده از عکسی که توییت شد

یک هیات منصفه فدرال در ایالات متحده آمریکا دو بنگاه خبری مهم جهان را به پرداخت 2/1 میلیون دلار جریمه برای استفاده بدون مجوز از عکسی که در توییتر پست شده بود محکوم کرد.

akskhaneh.com- پس از چند سال کشمکش، هفته گذشته نتیجه دادگاه انتشار عکس پست شده در توییتر روی خبرگزاری فرانس‌پرس و گتی ‌ایمیجز
مشخص شد.
به گزارش رویترز، به نقل از جوزف بایو وکیل شاکی با رای این هیات منصفه، آژانس فرانس پرس و گتی ایمجز با استفاده از عکس دانیل مورل یک عکاس آزاد که از کشورش هائیتی پس از زلزله شدید سال ۲۰۱۰ گرفته‌ بود، عامدانه قانون کپی‌رایت آمریکا را زیر پا گذاشته‌اند.
این پرونده یکی از نخستین پرونده‌هایی است که در مورد استفاده شخص ثالث برای مقاصد تجاری از عکس‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی در اختیار عموم قرار می‌گیرند، تشکیل شده‌ است. براساس گزارش رویتر وکلای دو کمپانی آژانس فرانس پرس و گتی ایمجز حاضر به پاسخگویی در مورد این رای نشدند.
ماجرا از اینجا شروع شد که در زمان زلزله هائیتی یکی از دبیران فرانس پرس این عکس را از طریق حساب کاربری یک فرد دیگر در توییتر پیدا کرده ‌بود و آن را در اختیار گتی ایمجز قرار داده‌ بود. بلافاصله این عکس توسط گتی ایمجز در اختیار مشتریان مختلف این آژانس عکس قرار گرفته‌ بود و در بسیاری از شبکه‌های تلویزیون آمریکایی و روزنامه واشنگتن پست به عنوان عکسی از گتی ایمجز پخش شده‌ بود.
با توجه به اینکه پیش از این هیات منصفه و قاضی هر دو آژانس فرانس پرس و گتی ایمجز را برای زیر پا گذاشتن کپی‌رایت مجرم شناخته ‌بودند، این دادگاه فقط وظیفه داشت میزان خسارت وارد شده به عکاس را محاسبه کند. به گفته جوزف بایو وکیل عکاس، مبلغ ۱/۲ میلیون دلار بالاترین میزان جریمه تعیین شده در قانون کپی‌رایت آمریکاست و وکلای فرانس‌پرس درخواست پرداخت ۱۲۰ هزار دلار برای این دادگاه داده‌ بودند.
بسیاری از کمپانی‌هایی که عکس مورل را منتشر کرده‌ بودند پیش از این خارج از دادگاه برای توقف شکایت با او به توافق رسیده‌ بودند و با پرداخت مبالغی نامعلوم با او توافق کرده ‌بودند. از جمله رسانه‌های سی‌ان‌ان، ای‌بی‌سی، سی‌بی‌اس و واشنگتن پست را می‌توان نام برد که با توافق با شاکی از فهرست متهمان خارج شده‌ بودند.
جاشوا کافمن، وکیل فرانس پرس معتقد بود که این زیرپاگذاشتن کپی‌رایت
تنها یک اشتباه غیرعمدی بوده‌ است و درواقع کاربر توییتری که عکس مورل را بدون اشاره به عکاس اصلی منتشر کرده‌ است باید به عنوان مسوول این اشتباه شناخته‌
شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :