آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3938
تاریخ انتشار : 26 آذر 1390 0:7
تعداد بازدید : 863

اداعای فروش اطلاعات مشترکان تلفن همراه

بلایی که صدا و سیما به جان اپراتورها انداخت

هفته گذشته صدا و سیما در گزارشی به نقل از غرفه داران نمایشگاه الکامپ 2011 که در بخش خبری 20:30 شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد این نکته را گوشزد کرد که برخی از شرکت های ارسال کننده پیامک های تبلیغاتی، به بانک اطلاعاتی مشخصات مشترکان اپراتورهای تلفن همراه کشور دسترسی دارند که این موضوع واکنش های تندی از سوی اپراتورهای تلفن همراه کشور به دنبال داشت که در ادامه می خوانید.

اطلاعات شخصي افراد را به كسي نمي‌دهيم
مديرعامل شركت مخابرات نیز نسبت به اخبار منتشر شده درباره فروش اطلاعات شخصي افراد از سوي اين شركت واكنش نشان داد.
صابر فيضي گفت:‌ روز سه‌شنبه گزارشي از نمايشگاه الكامپ در بخش وبگردي برنامه 20:30 پخش شد مبني بر اينكه اطلاعات شخصي افراد از طريق همراه اول و ايرانسل به قيمت پايين در اختيار ديگران قرار مي‌گيرد؛ در حالي كه اين خبر كذب است و پيگرد قانوني دارد.
وي افزود: اطلاعات شخصي كه در اختيار ماست، كاملا محرمانه بوده و در اختيار كسي قرار نمي‌گيرد و ما از مراجع ذی‌صلاح خواسته‌ايم كه اين خبر را پيگيري كنند.
وي عنوان كرد: افرادي كه چنين ادعايي دارند، سند و مدارك‌شان را ارایه دهند.

بررسی تخلف اپراتورها در فروش شماره مشترکان به شرکت‌های تبلیغاتی
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات نیز در این باره گفت: فروش بانک اطلاعاتی مربوط به شماره‌های مشترکان منع قانونی ندارد اما فروش اطلاعات شخصی و نقض حریم شخصی آنان مجاز نیست.
حسن رضوانی در مورد اینکه آیا اساسا فروش بانک اطلاعاتی مشترکان توسط اپراتورهای تلفن همراه، به منظور ارسال پیامک‌های تبلیغاتی صحیح است، افزود: ارسال پیامک تبلیغاتی روی تلفن همراه، امری عادی در دنیاست.
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات توضیح داد: فروش بانک اطلاعاتی مربوط به شماره‌های مشترکان منع قانونی ندارد.
وی افزود: اما اگر در این کار، اطلاعات شخصی مشترکان فروخته شود و نقض حریم شخصی صورت گیرد، این کار مجاز نیست.
معاون رگولاتوری بیان کرد: برای مثال اگر شماره مشترک، در اختیار شرکت‌های تبلیغاتی قرار گیرد منع ندارد؛ اما اگر شماره مشترک، همراه با ذکر نام و نام خانوادگی، آدرس محل، شغل و کدپستی ارایه شود، این کار نقص حریم شخصی است و مجاز نیست.
وی ادامه داد: همچنان که شرکت پست نیز، بانک اطلاعات کدپستی را می‌فروشد و در گذشته نیز در دفاتر 118، شماره تلفن شخص با ذکر نام و مختصری از محدوده آدرس وی را داشتند.معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات عنوان کرد: پس از انتشار این خبر، موضوع برای پیگیری دقیق در دستور کار دفتر نظارت رگولاتوری قرار گرفته تا اصل قضیه به طور کامل مشخص شود و اگر در پایان برسی‌ها، ببینیم که اپراتور به حریم شخصی وارد شده، تخلف کرده است.

امکان ورود به اطلاعات خصوصی افراد وجود ندارد
معاون فني و مهندسي شركت ارتباطات سيار ايران نیز با بيان اينكه تمامی تجهيزات شبکه همراه اول استاندارد است، گفت: با توجه به اين موضوع، امکان ورود به حريم خصوصي ارتباطي مشترکان وجود ندارد.
داود دهقان درباره فروش اطلاعات شخصی مشترکان اپراتورهای تلفن همراه کشور افزود: شبكه تهران تا پايان ماه جاري کاملا نوسازي مي‌شود و همراه اول نخستين اپراتوري خواهد شد که سيستم‌هاي جديد را با پيش‌بيني ايجاد بستر مناسب برای عرضه سرويس‌هاي ارزش افزوده در تمامی لايه‌ها فعال مي‌کند.
همراه اول: اطلاعات مشترکان محفوظ است، مدعیان را معرفی کنید
روابط عمومی شرکت ارتباطات سیار ایران نیز در واکنش به این خبر با صدور اطلاعیه‌ای عنوان کرد، که اطلاعات خصوصی مشترکان همراه اول شامل«شماره تلفن، نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، جنسیت، شغل، میزان تحصیلات، کدملی، کدپستی و آدرس»، جزو حریم خصوصی مشترکان محسوب شده و در همراه اول کاملا محفوظ
است.
 در این اطلاعیه آمده است: در گزارشی به نقل از چند غرفه‌دار بی نام و نشان در نمایشگاه الکامپ 2011 ادعا شده بود که اطلاعات خصوصی مشترکان ایرانسل و همراه اول، به طور رسمی در اختیار آنان قرار می‌گیرد. این در حالی است که همراه اول به عنوان پیشتاز عرضه سیم‌کارت در کشور که از 19 مردادماه سال 1373، خدمت‌رسانی به مشترکان خود در سراسر کشور را آغاز کرده است، از همان ابتدا تاکنون خود را موظف به حفظ کامل حریم خصوصی مشترکان دانسته و به هیچ وجه اجازه دسترسی به اطلاعات خصوصی مشترکان شامل «شماره تلفن، نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، جنسیت، شغل، میزان تحصیلات، کدملی، کدپستی و آدرس»، را نداده است؛ تا آنجا که به عنوان مثال قبوض مشترکان دایمی همراه اول با پاکت توزیع می‌شود که تا حد ممکن این گونه اطلاعات حتی در دسترس توزیع کنندگان و همسایگان نیز قرار نگیرد.
 این اطلاعیه می افزاید: پیمانکاران ارسال پیامک انبوه شرکت ارتباطات سیار ایران نیز تنها امکان ارسال پیامک به مخاطبان بر مبنای انتخاب «نوع سیم کارت (دایمی و اعتباری)، استان و شهر»، آن هم بدون دسترسی به شماره تلفن مشترک
 را دارند.
همراه اول ضمن رد کامل ادعاهای مرتبط با خود در بخش خبری مذکور، خواستار معرفی مدعیان مربوطه از سوی بخش خبری 20:30، برای پیگیری‌های قضایی شده است.
ایرانسل هم خبر 20:30 را تکذیب کرد
روابط عمومی ایرانسل نیز در اقدامی مشابه با انتشار اطلاعیه‌ای بیان کرد: اطلاعات و مشخصات مشترکان ایرانسل به هیچ عنوان در اختیار هیچ شرکت ثالثی قرار نگرفته است. 
در اطلاعیه ایرانسل آمده است: این شرکت حتی به درخواست رسمی شرکت پست جمهوری اسلامی ایران برای بهره‌برداری از اطلاعات بخشی از مشترکان ایرانسل به منظور کاربردهای تجاری، به طور رسمی پاسخ منفی داده و اعلام کرده که شرکت پست، حتی به منظور امور پستی نیز حق استفاده از آن بخشی از اطلاعات مشترکان ایرانسل را که برای تحویل سیم‌کارت‌های هدیه، شماره طلایی و یا صورتحساب مشترکان در اختیار داشته هم ندارد.
روابط عمومی ایرانسل در اطلاعیه خود تصریح کرده که این شرکت در پاسخ رسمی به درخواست شرکت پست، تاکید کرده که به دفاتر و اشخاص زیرمجموعه پست ابلاغ شود که ‌باید در حفظ اسرار مشترکان دقت لازم را به عمل آورند و در مورد دیگری هم که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار دریافت یک نمونه تصادفی اندک از اطلاعات مشترکان ایرانسل به منظور انجام نظرسنجی در خصوص ماموریت‌های محوله به این وزارتخانه بوده نیز ضمن عدم موافقت با درخواست فوق، موضوع را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارجاع داده است.
در این اطلاعیه تاکید شده ایرانسل نه فقط در بخش بانک اطلاعاتی مشترکان، بلکه در حفاظت از تمامی موارد مربوط به اطلاعات حریم شخصی مشترکان، حساسیت فوق‌العاده‌ای داشته و همواره مطابق با موازین قانونی عمل می‌کند.
ایرانسل از مسوولان بخش خبری 20:30 سیمای جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد که اسامی شرکت‌های مورد ادعا در گزارش خود را در اختیار مراجع قانونی قرار دهند تا صحت و سقم ادعاهای شرکت‌های فوق در مورد این اپراتور مشخص و برای جلوگیری از تشویش اذهان عمومی، نتیجه به اطلاع عموم برسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :