آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3945
تاریخ انتشار : 26 آذر 1390 0:34
تعداد بازدید : 628

نویزها از کجا می آیند

نویزی که در عکس تان می بینید از کجا آمده است و چطور می توان آن را از بین برد؟ این سوال بیشتر عکاسان است. نویزها تحت تاثیر عوامل مختلفی تولید می شوند.

 

سنسور دوربین نویز تولید می‌کند. حتي هنگام ارسال اطلاعات مربوط به عکس، نویز ایجاد می‌شود. نسبت اطلاعات ارسالی به پارازیت ایجاد شده، نسبت سیگنال به نویز (SNR) نام دارد. پس هر چه سیگنال قوی‌تر باشد، تاثیر نویز کمتر و کیفیت اطلاعات ارسالی بهتر خواهد بود.
اندازه سنسور بيشتر دوربین‌های کامپکت معمولی، 1/3/2 اینچ (62/4×16/6 میلی‌متر) است. اگر یک دوربین 10 مگاپیکسلی از این سنسور استفاده کند، یعنی حدود 10 میلیون سلول حساس به نور روی سطح 45/28 میلی‌متری سنسور وجود دارد. با تابیده شدن نور به این سلول‌ها، آنها فعال شده و سیگنال را ارسال می‌کنند. اگر در نور روز عکاسی کنیم، به دليل نور زیاد، سیگنال ارسالی توسط سلول‌ها به اندازه کافی قوی‌تر از نویز خواهند بود. اگر در اتاقی با یک لامپ 60 واتی عکاسی کنید، مقدار نوری که به هر یک از سلول‌ها می‌رسد، کم خواهد شد و در نتیجه سیگنال ارسالی نیز ضعیف شده و نویز، بیشتر خود را نشان می‌دهد.
مورد دیگری که می‌تواند میزان نویز عکس را افزایش دهد، استفاده از ایزوی بالاست. استفاده از زمان‌های شاتر طولانی نیز می‌تواند باعث ايجاد نویز شود.
مدل دیگری از نویز که منشا آن به ارسال نامناسب سیگنال یا مشکلات ساختاری دوربین و دیگر عوامل مربوط است، هنگامی نمایان می‌شود که تمامی سلول‌ها به‌ طور یکسان در مقابل نور تابیده شده واکنش نشان ندهند. بالا بودن دمای محیط و سنسور نیز در تشدید این نویز موثر هستند. به همین دليل به دارندگان دوربین‌های DSLR که دارای قابلیت Live View هستند، توصیه می‌شود که به دليل داغ شدن سنسور، به طور مداوم از Live View استفاده نکنند.
نرم‌افزارهایی وجود دارند که می‌توانند نویز عکس را تشخیص داده و تا حدودی آن را کاهش دهند. از معروف‌ترین آنها می‌توان به Noise Ninja، Neat Image و Noise Ware Pro اشاره کرد.
امتیاز ویژه‌ای که دارندگان دوربین‌های DSLR و برخی دوربین‌های کامپکت حرفه ای از آن برخوردار هستند، امکان عکسبرداری با فرمت RAW است که نویز را کاهش می‌دهد.
منبع: photoir.com


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :