آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3947
تاریخ انتشار : 26 آذر 1390 0:46
تعداد بازدید : 582

روزهای پر ماجرای فضای مجازی

طی چند هفته گذشته اتفاقات کوچک و بزرگی کاربران اینترنت را به خود مشغول داشت از مسایلی مانند اشغال سفارت انگلیس گرفته تا تغییر شکل ظاهر توییتر. اما اگر بخواهیم به تازه ترین این رخدادها و واکنش کاربران ایرانی در فضای مجازی بپردازیم باید به اجرای حد قطع دست و پا در شیراز اشاره کنیم.

بهار اديبان

بعد از اعلام روابط عمومی دادگستری استان فارس در مورد اجرای حد قطع پای سارق مسلح بانک‌های شیراز در محل زندان عادل‌آباد شیراز و انتشار خبر قطع دست یکی دیگر از شهروندان شیرازی طی حکم دادگاه انقلاب،  کاربران با توجه به همزمان شدن انتشار این خبر با روز جهانی حقوق بشر، به چنین حکمی در شبکه‌های اجتماعی انتقاد کردند. یک وکیل در وبلاگش به بررسی این مساله پرداخته و نوشته  در کمتر از یک سال گذشته 25 مورد قطع دست و پا توسط مراجع رسمی گزارش شده است.
نکته جالب دیگری که نظر کاربران را به خود جلب کرد راه‌اندازی سفارتخانه مجازی آمریکا بود که اکنون فیلتر است. اغلب کاربران معتقدند راه‌اندازی چنین سایتی برای دریافت اطلاعات از ایران است. همچنین داستان فرود آوردن هواپیمای آمریکایی از سوی ایرانی‌ها، گمانه‌زنی‌هایی در فضای مجازی در پی داشت.
خبر کشته شدن شاعر مشهدی و برگزیده نخستین دوره جایزه شعر خبرنگاران به همراه همسرش در حادثه‌ای در جاده مشهد قوچان اغلب وبلاگ‌نویسان و کاربران را متاثر کرد. غلامرضا بروسان چند مجموعه شعر نیز منتشر کرده است. از جمله مجموعه‌های منتشر شده از این شاعر می‌توان به مرثیه برای درختی که به پهلو افتاده است و یک بسته سیگار در تبعید اشاره کرد که یکی از آنها برگزیده دومین دوره شعر نیما شد و دیگری جایزه نخست شعر خبرنگاران را برای وی به ارمغان آورد. بروسان می‌گوید تنهایی در اتوبوس چهل و چهار نفر است/ تنهایی در قطار/ هزار نفر.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :