آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3958
تاریخ انتشار : 26 آذر 1390 1:19
تعداد بازدید : 479

عضو هیات مدیره بانک مسکن:

حجم بازار پول 20 برابر بازار سرمایه است

عضو هیات مدیره بانک مسکن با اشاره به اقدامات و فعالیت قابل توجه صورت گرفته در بازار سرمایه اعلام کرد: وجود برخی محدودیت ها و کوتاه مدت بودن مصارف بانکی سبب شده تا تمایل مردم به تامین مالی از طریق بازار پول بیشتر باشد.

فارس- محمد علی سهمانی اصل با اشاره به این مساله که در تمام دنیا تامین مالی بر دو اصل بانک و بازار سرمایه استوار است، گفت: در حال حاضر به‌رغم کارایی نظام بازار سرمایه و با وجود فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در آن، سهم بازار پول از نظر اندازه و سهم در مقابل بازار سرمایه پررنگ‌تر است.
وی افزود: حجم منابع امروز در بازار پول حدود 3 هزار میلیارد تومان و این حجم در بازار سرمایه حدود 150 هزار میلیارد تومان است که این نشان از نسبت 20 به یک میان این دو بازار از نظر حجم منابع دارد.
عضو هیات مدیره بانک مسکن در ادامه با اشاره به مشکلات تامین مالی در بازار پول گفت: در حال حاضر 23 بانک در سیستم بانکی کشور فعال است که همین امر محدودیت‌های جدی و شدیدی برای تامین سرمایه و منابع مالی ایجاد کرده است.
به گفته وی، این مساله که بخشی از بازار موجود در اختیار دولت است خود بر محدودیت بازار پول  در افزایش سرمایه و اصلاح ساختار مالی و توان مالی افزوده است.
عضو هیات مدیره بانک مسکن افزود: تمام این محدودیت‌ها سبب شده تا امروز امکان پوشش حمایت تمام حوزه‌های اقتصادی توسط سیستم بانکی مهیا نباشد.
وی با اشاره به اینکه مصارف بانکی کوتاه مدت است، گفت: کوتاه بودن این مصارف خود محدودیت‌های دیگری را لحاظ می‌کند و سبب می‌شود تا افراد همواره نسبت به این بازار بیشتر از بازار سرمایه تمایل داشته باشند.
سهمانی اصل تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود، لازم است رویکردی اتخاذ شود  تا چارچوب و بسترسازی به منظور افزایش سهم بازار سرمایه برای تامین مالی در مقابل بازار پول صورت گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :