آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3973
تاریخ انتشار : 27 آذر 1390 8:56
تعداد بازدید : 517

انتقاد رییس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت از طرح بهبود فضای کسب و کار

فتح الله : اتاق بازرگانی نباید به اندازه یک « قوه » بالا بیاید

رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت روز گذشته در یک نشست خبری گفت: طرح بهبود فضای کسب و کار به دنبال خصوصی سازی نیست بلکه به دنبال اختصاصی سازی است و تصویب این طرح می تواند باعث اشکال شود.

فناوران- مهدی فتح‌الله افزود: دولت به هیچ وجه به دنبال مقابله با این قانون نیست و ما معتقدیم بخش خصوصی باید نماینده بخش خصوصی واقعی باشد و به جامعیت و بلوغ لازم رسیده باشد در حالی که بخش خصوصی فعلی برنامه ندارد و حتی اصناف هم با تصویب این قانون مخالف هستند. عمده مزیت رقابتی کنونی کشورها در فضای کسب و کار جهانی، فناوری است و اگر ایران بخواهد در زمره کشورهای توسعه‌یافته قرار گیرد، به ناچار باید به توسعه خلاقیت‌ها و استفاده از فناوری‌های روز دنیا روی آورد.
وی در ادامه با بیان اینکه به زودی صنوف ستاره‌دار می‌شوند، گفت: همان طور که هتل‌ها درجه‌بندی می‌شوند طی مذاکراتی که با شورای اصناف انجام داده‌ایم صنوف مختلف بسته به خدماتی که ارایه می‌کنند نشان کیفیت خدمات دریافت می‌کنند و در این زمینه این موسسه بستر لازم و مطالعاتی آن را انجام داده و به صورت پایلوت اتحادیه‌ رستوران و اغذیه‌فروشان برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده است.
فتح‌الله همچنین با اشاره به اشکالات لایحه بهبود مستمر فضای کسب و کار اظهار داشت: مواردی که در این لایحه آمده است بیشتر رویکرد تجویزی دارد و هیچ ضمانت اجرایی برای آن وجود ندارد، باید توجه داشته باشیم که اتاق بازرگانی زیر نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت است و نباید به اندازه یک قوه بالا برود.
وی در پاسخ که چگونه شما به این راحتی استدلال می‌کنید که اتاق بازرگانی می‌خواهد به دیگر قوا طعنه بزند، گفت: سناریویی در دستور کار است و طی چند روز آینده قانون تشکیل اتاق اصلاحاتی را به خود خواهد دید تا ساختار نمایندگان دولتی در آن تغییر کند و وزیر از نقش ناظر عالی بر اتاق بازرگانی پایین‌تر بیاید در حالی که اتاق باید یک ارتباط طولی با دولت داشته باشد نه در عرض دولت باشد و وزرای دولت را بازخواست کند.
فتح‌الله افزود: اگر به دنبال خصوصی‌سازی هستیم قانون اصل 44 می‌تواند این موضوع را کامل پوشش دهد و اگر قرار است این نقش‌ها به بخش خصوصی سپرده شود ما هنوز بخش خصوصی واقعی نداریم، بخش خصوصی فقط اتاق نیست چرا که در این زمینه باید اصناف با  2 میلیون صنف و اتاق تعاون نیز نظر بدهند.
وی در ادامه اضافه کرد: در کشورهای توسعه یافته 10 درصد تولید ناخالص داخلی در بخش پژوهش هزینه می‌شود در حالی که دستگاه‌های ما مجازند نیم تا  3 درصد از بودجه خود را صرف کالاهای پژوهشی کنند که متاسفانه برخی مواقع این موضوع نیز محقق نمی‌شود.
رییس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی گفت: در حال حاضر شکاف عمیق اندیشه‌ای، علمی و فناوری در مباحث مرتبط با حوزه اقتصاد کشور دیده می‌شود که امید می‌رود بتوان با فناوری‌ها فاصله‌ها را در صنعت، معدن و تجارت کاهش داد.
فتح‌الله از برگزاری اولین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت بعد از ادغام دو وزارتخانه بازرگانی و صنایع و معادن در 28 آذرماه امسال خبرداد و گفت: این جشنواره با معرفی مدیر پژوهشی برتر، پژوهشگران برتر، کتاب برتر، طرح پژوهشی برتر، پایان‌نامه برتر، سازمان ستادی و تابعه برتر، سازمان یا مرکز آموزشی برتر و در نهایت سازمان استانی برتر در زمینه پژوهش
 برگزار می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :