آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3981
تاریخ انتشار : 27 آذر 1390 9:15
تعداد بازدید : 408

صدور حدود 4 هزار گواهي امضاي الكترونيكي در كشور

رييس كانون سردفتران و دفترياران با بيان اينكه تمام دفاتر اسناد رسمي استاني مجهز به صدور گواهي امضاي الكترونيكي هستند، گفت: تاكنون حدود 4 هزار گواهي امضاي الكترونيكي صادر شده و هزينه آن همان 25 هزار تومان است.

ايسنا- محمدرضا دشتي اردكاني افزود: با برداشته شدن ضرورت ارايه كارت پايان خدمت براي انجام نقل و انتقال و ثبت در دفاتر اسناد رسمي كمك بسيار بزرگي به مردم شد و اين كار از رفت و آمدهاي زياد مردم جلوگيري و به ثبت رسمي در كشور كمك مي‌كند.
وي گفت: پيش از اين بعضي از هموطنان ما كه در كشورهاي ديگر بودند براي ثبت سند املاك‌شان مجبور بودند املاك خود را به نام بستگان يا دوستان كنند كه اين كار مشكلاتي را در پي داشت. همچنين برخي متاسفانه براي حل اين مشكل خود اقدام به جعل كارت پايان خدمت مي‌كردند.
رييس كانون سردفتران و دفترياران در پاسخ به سوالي درباره اختلافات بين مشاوران املاك و دفاتر اسناد رسمي افزود: ما با كسي دعوايي نداريم. قانون دلالان در سال 1317 وظيفه مشاوران املاك را مشخص كرده و قانون اسناد رسمي هم در سال‌هاي 1310 و 1316 وظايف دفاتر اسناد رسمي را مشخص كرده است، بنابراين اگر ما وظايف خود را بر اساس قانون انجام دهيم هيچ مشكلي پيش نخواهد آمد.
دشتي افزود: در اين زمینه كارگروهي در سازمان ثبت اسناد و املاك كشور تشكيل شده و در حال بررسي وضعيت مبايعه‌نامه‌هاي بنگاه‌ها هستند اما بايد توجه داشت كه مبايعه‌نامه سندي عادي است و اگر مشكلي از آن ناشي شود براي رفع آن بايد به محاكم دادگستري مراجعه كرد ولي سند ثبت شده در دفاتر اسناد رسمي سندي رسمي است كه خود، دليل محسوب مي‌شود.
وي با اشاره به قاعده فقهي «الناس مسلطون علي اموالهم» گفت: قانونگذار سازمان ثبت را موظف به ثبت سند و حفظ مال مردم كرده است. در كشورهاي ديگر هم همين‌طور است؛ مثلا در فرانسه تعداد زيادي از بنگاه‌هاي املاك با يك يا چند دفترخانه كار مي‌كنند كه تمامي كارهاي تنظيم سند از ابتدا تا زمان ثبت به عهده آن دفترخانه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :