آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40026
تاریخ انتشار : 19 آذر 1392 11:36
تعداد بازدید : 831

FBI از وب کم خاموش هم مردم را دید زده است

با اینکه ماه ها از انتشار خبر جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) می گذرد، هر روز دامنه آن گسترده شده و اخبار جدیدتری در مورد این پرونده منتشر می شود. اما شاید این خبر واقعا ترس و وحشت را میان شهروندان آنلاین چندین برابر کند، اگر بدانند که FBI بدون اینکه وب کم شان روشن باشد، از طریق وب کم آنها را نظاره می کرده است.

فناوران- استفاده مخفیانه از وب‌کم کاربران بدون روشن شدن چراغ هشدار دهنده‌ در مورد روشن بودن وب‌کم توسط نهادهای امنیتی ایالات متحده زنگ خطر را برای کاربران و همچنین عدم رعایت حقوق حریم خصوصی شهروندان آنلاین به صدا در آورده است.
به ادعای واشنگتن‌پست،FBI  قادر است دوربین موجود روی سیستم را تحت کنترل درآورده و به مشاهده کاربران آنها بپردازد. براساس این گزارش، FBI سال‌هاست که به این کار می‌پردازد. مارک ‌توماس، یکی از مدیران بخش فناوری‌های مورد استفاده در FBI با تایید این خبر اعلام کرد که این آژانس قادر است بدون روشن شدن چراغ هشدار دهنده‌ای که نشان از روشن بودن وب‌کم دارد، دوربین ابزار‌های هوشمند کاربران را روشن کرده و از این طریق به مشاهده‌ افراد و تصاویر مخابره شده بپردازد. قبلا نیز شایعاتی در مورد استفاده از این روش توسط FBI و NSA منتشر شده بود که اکنون با تایید آن، صحت این شایعات به اثبات رسیده است.
البته با توجه به اینکه این خبر چه تاثیر منفی در مردم جهان ایجاد خواهد کرد، مارک توماس اعلام کرد که نهادهای امنیتی آمریکا فقط در مواردی خاص یعنی موارد امنیتی و مبارزه با تروریسم اقدام به تماشای کاربران از طریق وب‌کم‌شان می‌کند. وی همچنین افزود که به هیچ عنوان برای جاسوسی از شهروندان عادی از این قابلیت استفاده نشده است.
جالب است بدانید که اخیرا باز هم ادوارد اسنودن، کارمند پیشین NSA اطلاعات محرمانه دیگری را فاش کرده است که براساس آنها، سرویس امنیت ملی آمریکا در آرشیو محرمانه خود بیش از 5 میلیارد تماس صورت گرفته در جهان از طریق تلفن همراه را رهگیری می‌کند و در این آرشیو ذخیره می‌کند. براساس اطلاعات درز یافته از سوی اسنودن سرویس اطلاعات ملی آمریکا تمام این تماس‌های ضبط‌ شده را برای آمریکا خطرناک نمی‌داند، این اقدامی‌است که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در این سرویس باید همه‌روزه انجام گیرد و سپس این تماس‌ها مورد بررسی و پایش قرار گیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :