آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40027
تاریخ انتشار : 19 آذر 1392 11:38
تعداد بازدید : 856

جدال سنت و تجدد میان ناشران اینترنتی

تقابل میان روش های قدیمی و دیدگاه های تازه مساله جدیدی نیست، اما چند روزی است که در زمینه تازه ای مطرح شده است. نشر آنلاین آکادمیک یکی از پرمخاطب ترین زمینه های اینترنت است که میان دانشجویان و شرکت های تحقیقاتی از محبوبیت زیادی برخوردار است و البته رعایت حق نشر (کپی رایت) در این رشته حساسیت بسیار زیادی دارد. همین موضوع باعث ایجاد درگیری تازه ای در فضای مجازی بین سازمان DMCA و مقالات علمی شده است.

فناوران- دو پایگاه معروف که در حوزه انتشار مقالات علمی‌دانشگاهی فعالیت دارند؛ یعنی آکادمیا
(Academia.edu) و السویر (Elsevier) در این درگیری کهنه قصد قبولاندن استراتژی خود به دیگری را دارند. آکادمیا پایگاهی است که مقالات دانشگاهی را پس از آنکه صاحبش آن را روی سایت قرار داد، رایگان در اختیار همه می‌گذارد و ماجرا از جایی شروع شد که هفته گذشته این سایت ناگزیر شد تعدادی از مقالات خود را در پی اخطار DMCA حذف کند. اخطاری که به درخواست السویر به این سایت ارسال شده بود. السویر در مقابل سایتی است که برای دسترسی به منابع تحقیقات آکادمیک آن باید مبالغی پرداخت کرد. آکادمیا معتقد است فلسفه وجودی سایتش برای ایجاد جهانی بدون محدودیت علمی‌است و باید دانش را به رایگان در اختیار همه قرار داد.
در مقابل سایت السویر استراتژی خود را این گونه توصیح می‌دهد که در وحله نخست این سایت امکانات و تسهیلات بیشتر و بهتری برای دسترسی به مقالات فراهم می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد مقالات خود را با دقت بیشتری در اختیار دیگران بگذارند. از سوی دیگر سایت السویر هر مقاله‌ای را به محض وصول منتشر نمی‌کند، چرا که باید از میزان اعتبار یافته‌ها مطلع شود و به این شکل مخاطبانش را از انتشار هر مطلبی محافظت می‌کند.
بنا به گزارش Mashable دیدگاه‌های این دو سایت رقیب در فضای مجازی نه درگیری تازه، اما در زمینه‌ای بسیار مهم است. چرا که بیشترین استفاده هدفمند از اینترنت توسط دانشجویان و در پروژه‌های تحقیقاتی است و این کاربران نیز خود به دو گروه مدافع آزادی جریان اطلاعات و حامیان نظارت دقیق بر داده‌ها تقسیم می‌شوند. به هر حال، دعوای تازه‌ای که DMCA با آن روبه‌رو است مبحثی مهم در اینترنت به‌حساب می‌آید که آیا میزان اعتبار اطلاعات مهم‌تر است یا دسترسی سریع و عمومی‌ به آنها؟ پیش از این نیز زمانی که دایره‌المعارف آن‌این ویکی‌پدیا راه‌اندازی شد نیز بحث صحت و اعتبار داده‌ها در دنیای مجازی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.    


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :