آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4006
تاریخ انتشار : 27 آذر 1390 10:14
تعداد بازدید : 627

معاون ستاد مبارزه با قاچاق:

كد رهگيري كالاها به فناوري RFID تجهيز می شود

با الزام كد رهگيري در كالاهاي وارداتي، مصرف كننده و فروشنده از قانوني يا قاچاق بودن كالا در سطح بازار آگاه مي شوند.

ایسنا- مهدي ابويي، معاون پيشگيري ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: يكي از كارهايي كه ستاد با جديت به دنبالش‌ است، شفاف‌سازي گردش کالا در داخل کشور است كه بر اين اساس طرح الزام كد رهگيري كالا را پيشنهاد داد و دولت نيز تصویب کرد.
وي افزود: در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شده است تا اين طرح را اجرا كند و به موجب آن کالاهايي که وارد مي‌شوند همه داراي کد رهگيري خواهند بود تا هم در سطح عرضه مردم تشخيص بدهند كه كالا قانوني يا غيرقانوني است، هم عرضه‌کننده متوجه شود که کالايي که عمده مي‌خرد قاچاق است يا نيست و هم کنترل را در سطح عرضه براي ماموران ميسر و تسهيل مي‌كند.
ابويي با بيان اينكه طرح شبنم با کد رهگيري تفاوت دارد، ادامه داد: طرح شبنم براي کالاهاي داخل کشور است که با همكاري ايران کد و وزارت صنعت و معدن انجام مي‌شود ولي کد رهگيري در ادامه طرح شبنم و يك باركد دوبعدي است كه قابليت رهگيري دارد و لذا درصدد هستيم تا كد رهگيري را به مرور پيشرفته ‌و به فناوري RFIDـ (Radio Frequency Identification) كه پيشرفته‌تر از کد رهگيري است، مجهز كنيم.
معاون پيشگيري ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز درباره لايحه مبارزه با قاچاق در مجلس نيز گفت: لايحه هم اکنون در مجلس است و تلاش بر اين است که اصل هشتاد و پنجي شده و در همين دوره مجلس نهايي و تصويب شود.
وي افزود: لايحه مبارزه با قاچاق جزو لوايحي است که در همين دوره مجلس به تصويب مي‌رسد و با توجه به اينكه كليات و اصل لايحه تصويب شده است، با 85 شدن آن ديگر بند بند لايحه در صحن خوانده نمي‌شود بلكه يک کميسيون مامور بررسي و تصويب لايحه خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :