آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40092
تاریخ انتشار : 20 آذر 1392 10:33
تعداد بازدید : 998

30 آذر آخرین مهلت بانک ها برای انتقال به شاپرک

بانک مرکزی در اطلاعیه ای بر پردازش تمامی پرداخت های الکترونیکی از طریق سوییچ شاپرک برای کليه بانک هاي دولتي، غيردولتي و موسسات اعتباري را اعلام کرد.

فناوران- در این اطلاعیه آمده است: «به منظور نظارت دقيق و ارتقاي سطح امنيت تراکنش‌هاي خريد اينترنتي و جلوگیری از جعل، از تاريخ 30/9/1392 تمامي تراکنش‌هاي پذيرندگي مربوط به درگاه‌هاي پرداخت اينترنتي بانک‌ها از مرکز «شتاب» قطع شده و اين تراکنش‌ها صرفا از طريق «شاپرک» انجام می‌شوند. لذا ضروري است تا تاريخ فوق الذکر تمامی درگاه‌هاي پرداخت در بانک‌ها به شرکت‌هاي ارايه‌دهنده خدمات پرداخت واگذار گردد.
تراکنش‌هاي قابل پذيرش اينترنتي در درگاه‌هاي پرداخت شامل خريد و پرداخت قبوض است، که صرفا از طريق شبکه الکترونيکی پرداخت کارت (شاپرک) قابل انجام خواهد بود و تراکنش پرداخت قبوض و سحاب از طريق اينترنت بانک براي کارت‌هاي صادر شده در بانک‌ها همانند گذشته قابل انجام است.»
این نخستین بار است که بانک مرکزی موضع رسمی خود را در مورد لزوم انجام تراکنش‌هاي پذيرندگي مربوط به درگاه‌هاي پرداخت اينترنتي بانک‌ها از طریق شاپرک تاکید می‌کند. پیش از این سامان قطبی مدیرعامل شاپرک گفته بود کلیه پرداخت‌های اینترنتی از آذر ماه سال جاری در شبکه الکترونیکی پرداخت کارت شاپرک متمرکز و تراکنش ها صرفا از طریق این شبکه انجام می‌شود.
مدیرعامل شاپرک دیروز با بیان این‌که 60 الی 70 درصد پذیرش کلیه پرداخت‌های اینترنتی در شبکه شتاب از طریق بانک‌ها متوقف و در شبکه الکترونیکی پرداخت شاپرک متمرکز شده است، تاکید کرده بود: شبکه آمادگی متمرکز شدن پرداخت‌ها از طریق سامانه شاپرک را دارد اما زمان قطعی را بانک مرکزی اعلام می‌کند.
براساس این گزارش فروشگاه‌های مجازی باید برای فروش اینترنتی نماد اطمینان و مجوز کسب داشته باشند که در این زمینه باید به وزارت بازرگانی مراجعه و درخواست اخذ مجوز کسب بدهند.
همچنین پذیرنده اینترنتی صرف نظر از بانک مورد نظر خود جهت واریز وجوه می تواند از بین شرکت‌های ارایه دهنده خدمات پرداخت دارای مجوز که فهرست آنها در سایت شاپرک موجود است یکی را انتخاب کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :