آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40125
تاریخ انتشار : 20 آذر 1392 11:30
تعداد بازدید : 800

دولت آمریکا هنوز فلاپی دیسک دارد

تقریبا در تمام دنیا دیگر به آسانی نمی توانیم یکی از فلاپی دیسک های سیاه رنگ قدیمی را بخریم و یا کامپیوتری با سخت افزار مورد نیاز برای خواندن آن پیدا کنیم. حتی بیمه تامین اجتماعی ایران نیز از دو سال قبل سیستم انحصاری دریافت لیست بیمه ماهیانه را که فقط با فلاپی دریافت می کرد، ارتقا داده و اکنون از فلش مموری یا سی دی استفاده می کند. اما طی یکی از بررسی های اخیر روزنامه نیویورک تایمز مشخص شده که پاکت های در بسته ای که به دفتر فدرال رجیستر (بولتن داخلی دولت آمریکا) ارسال می شود حاوی فلاپی دیسک های 3.5 اینچی یا سی دی هستند.

فناوران- بولتن فدرال رجیستر که اخبار مربوط به دولت و بخشنامه‌ها و آگهی‌های تازه را روزانه چاپ می‌کند، اخیرا نسخه‌های آنلاین و نرم‌افزارهای دریافت این بولتن روی موبایل را ارایه داده تا مخاطبان بتوانند راحت‌تر به اخبار آن دسترسی داشته باشند، اما منابع این این بولتن هنوز آنقدر پیشرفته نیستند. اغلب موسسات و ارگان‌های وابسته به دولت اخبار خود را روی فلاپی دیسک یا حداکثر سی‌دی به این بولتن ارسال می‌کنند تا پس از بازبینی نهایی با نام خودشان در این خبرنامه به‌چاپ برسد. موضوع از چند مشکل دست‌ و پا گیر ناشی می‌شود، اول اینکه بیشتر بخش‌های دولت بودجه کافی برای به‌روزرسانی فناوری اطلاعات خود را ندارند و بعد هم مسایل امنیتی و پروتکل‌های ناظر بر دولت.
براساس پروتکل‌های حفاظت از اطلاعات، سازمان‌های وابسته به دولت آمریکا تنها می‌توانند از فلاپی دیسک‌ها و سی‌دی‌های فرمت شده استفاده کنند یا برای جابه‌جایی اطلاعات از نرم‌افزار کدگذاری ایمیل دولت بهره‌ بگیرند. نرم‌افزار کدگذاری و ایمیل امنیتی دولت نیز برای تمام سازمان‌ها در دسترس نیست. پس تنها گزینه همان روش‌های منسوخ شده است. البته در سال‌های اخیر پیشرفت‌های فناوری بی‌سیم و اتصال یو‌اس‌بی توانسته دنیای دیجیتال و انتقال اطلاعات را دگرگون کند، اما از آنجایی که اتصال یو‌اس‌بی چندان امن نیست و از شبکه‌های بی‌سیم نیز نمی‌توان به‌خوبی محافظت کرد، در نتیجه پروتکل‌های امنیتی دولت آمریکا نیز اجازه استفاده از آنها را نمی‌دهد و سازمان‌ها ناگزیر اطلاعات مورد نیاز خود را با فلاپی دیسک جابه‌جا می‌کنند.
لازم به یادآوری است که در سال 1996 بیش از 5 میلیارد فلاپی دیسک در سراسر جهان مورد استفاده بود که بزرگترین سهم این بازار متعلق به شرکت سونی از ژاپن بود. در سال 2011 سونی به ‌عنوان یکی از آخرین تولید کنندگان این محصول اعلام کرد که با بازنشسته شدن فلاپی دیسک تولید آن را متوقف می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :