آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40274
تاریخ انتشار : 23 آذر 1392 11:20
تعداد بازدید : 797

بی آر تی؛ ایستگاه مرگ

«دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است». این شعاری است که قرار بود و هست فرهنگ سازی
کند که رانندگان تند نرانند. همیشه هم سر زبان ها بوده. اگر یکی دو سال اخیر و شعارهای جدیدتر را با تصاویر جدید در اتوبان ها و جاده ها کنار بگذاریم، این شعار بر سر زبان خیلی هاست.

شبنم کهن چی

دلمان خوش بود که مرگ و میر فقط مال جاده‌ها و بیرون شهرهاست تا این که شهرداری تهران خطوط تند روی اتوبوس را به نام بی‌آر‌تی راه انداخت. شهروندان از «تندرو» بودن این اتوبوس‌ها نترسیدند، چون به شهرداری به عنوان مجری قانون اعتماد داشتند. فکر می‌کردند رانندگانی که به خدمت این خطوط تندرو درمی‌آیند، جان مردم برای شان مهم است، قانون را رعایت می‌کنند و به عنوان نمادی در یک پروژه دولتی ملاحظه‌کارانه نسبت به دیگر رانندگان قابل اعتمادترند.
اما حالا بعد از گذشت شش سال پروژه‌ای که قرار بود نجات بخش شهروندان از ترافیک و آلودگی هوا باشد، امروز تبدیل به قاتل آهنی شده که مردم از آن می‌ترسند. آمار تصادفات در خطوط بی‌آر‌تی هر سال نسبت به سال پیش افزایش پیدا می‌کند. در صفحات حوادث روزنامه‌ها و بخش حوادث رسانه‌های آنلاین هر از گاهی خبری درباره این تصادفات منتشر می‌شود: 10 مجروح در تصادف 2 بی‌آرتی در خیابان دماوند، بی‌آرتی ترمز نگرفت، دختری در کما به سر می‌برد، تصادف مرگبار موتورسوار با دو اتوبوس بی‌آر‌تی، تصادف بی‌آر‌تی با آمبولانس در بزرگراه چمران، خواب‌الودگی دلیل تصادف اتوبوس بی‌آر‌تی و... .
اتوبوس‌هایی که قرار بود به صورت متوسط 19 کیلومتر بر ساعت سرعت داشته باشند حالا مسیر بی‌آر‌تی را راهی می‌دانند که فقط آنها حق تردد در آن را دارند و اگر خودرویی، موتوری یا عابر پیاده‌ای برای عبور از عرض خیابان وارد مسیر بی‌آر‌تی شود، آن را نادیده می‌گیرند و از سرعت خود کم نمی‌کنند. گویی هر کسی به غیر از اتوبوس‌ بی‌آر‌تی از این خطوط رد شود مسوولیت جانش هم با خودش است.
وقت آن رسیده که مسوولان از جمله شهرداری تهران که بهره‌بردار خطوط اتوبوس تندرو است، بر کار اتوبوسران‌ها نظارت دقیق‌تر و جدی‌تری داشته باشند و جان شهروندان را نجات دهند.
اگرچه این را هم قبول داریم که کسی نباید در این خطوط پرسه زده و عبور کند اما رانندگان نیز تصور نکنند اگر کسی به هر دلیلی در این مسیر قرار گرفته قصد خودکشی دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :