آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40361
تاریخ انتشار : 24 آذر 1392 10:31
تعداد بازدید : 2139

کلاهبرداری تلفنی 4 ساله شد

برگ برنده کلاهبرداران ATMچیست؟

به گونه ای راضیت کرده تا به پای دستگاه عابربانک بروی که خودت هم باورت نمی شود، آنچنان با چرب زبانی و وعده های عالی راضیت کرده تا با وجود تمامی مشغله هایت به پای دستگاه ATM بروی که پس از مدتی باورت نمی شود، تنها با فشردن چند کلید رویای پولدار شدنت چنان بر باد می رود که پول های باقی مانده حسابت را نیز با خود می برد.

هنگامی که صورت حساب از درگاه خروجی دستگاه بیرون می‌آید انگار تمام عالم بر سرت خراب می‌شود، قرار بود پولی به حسابت واریز شود اما برداشت چرا؟
حالا که متوجه شدی چه کلاه گشادی بر سرت رفته و با دستان خود سرمایه و پس‌اندازت را تقدیم آقا یا خانم کلاهبردار کردی،‌ چه می‌کنی؟ دست به دامان قاضی، پلیس و افسرپرونده می‌شوی اما خودت هم می‌دانی که چندان امیدی به بازگشت پول‌هایت نداری.
هنوز چند روزی از انتشارخبر انهدام باند کلاهبردارن تلفنی که تمام اعضای آن از داخل زندان دست به انجام این عمل مجرمانه می‌زدند و یک محکوم به اعدام با کمک دیگر رفقای هم بندیش توانسته کلاه گشادی به ارزش 100 میلیارد ریال بر سر 80 تن بگذارد، نگذشته بود که خبر رسید این بار کلاهبرداری با تلفن توانسته از حسن اعتماد و نوعدوستی نمایندگان سواستفاده کند و کلاه نمایندگان مجلس را بردارد!
  کلاهبرداری از رانندگان آژانس
از اواخر سال 88 بود که ماموران پلیس مبارزه با جعل و کلاهبرداری آگاهی ناجا با شیوه کلاهبرداری جدیدی روبرو شدند که در این پرونده‌ها افرادی در تماس با رانندگان آژانس از آنان درخواست می‌کردند که ضمن مراجعه به آنها، در راه اقلامی را نیز خریداری و برای آنها بیاورند. حتی مالباختگانی با حضور در پلیس آگاهی عنوان کردند که فردی با آنان تماس گرفته و عنوان داشته که در جاده‌های منتهی به تهران در راه مانده است و از آنها می‌خواهد تا قطعه‌ای از خودرو را خریداری و برای آنها بیاورد که در میانه راه این افراد با رانندگان تماس و از آنان می‌خواهند که در ازای خرید کالا مبالغی را نیز به حساب آنان واریز کنند که با کشیدن رانندگان آژانس به پای دستگاه ATM و ارائه کدهای خاص موجب انتقال وجه از حساب رانندگان آژانس به حساب کلاهبرداران می‌شد.
با این حال سرهنگ فریدون رهبریان معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری آگاهی ناجا نظر دیگری در مورد کلاهبرداری‌های تلفنی دارد. او معتقد است که توجه شهروندان به توصیه‌ها و هشدارهای پلیس آگاهی از گرفتار شدن آنان در دام کلاهبرداران تلفنی که از جمله شایع‌ترین کلاهبرداری‌های امروز است، پیشگیری می‌کند و این در حالی است که با وجود تمامی هشدارها، شاهد افزایش 3درصدی کلاهبرداری تلفنی در کشور هستیم.
  کلاهبرداری کارت به کارت در صدر
وی با بیان اینکه شیوه «کارت به کارت» شایع‌ترین و داغ‌ترین نوع کلاهبرداری در کلاهبرداری تلفنی است، گفت: در این شیوه کلاهبرداران با ترفند و برنامه‌ریزی قبلی با فریب طعمه‌های خود با بیان پرداخت بیعانه بابت انجام کار سفارش داده شده و یا واریز وجه نقدی جایزه برنده شدن در مسابقه، شهروندان را اغفال کرده و به پای دستگاه ATM می‌کشانند و به گونه‌ای رفتار می‌کنند که نه تنها هیچ وجهی به حساب مالباختگان واریز نمی‌شود، بلکه با بکارگیری ترفندهای خاص، فرد مورد نظر (مالباخته) با دستان خود موجودی حسابش را به حساب کلاهبردار واریز می‌کند.
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا در مورد شیوه‌ها و ترفندهای خاص کلاهبرداران تلفنی، گفت: پس از آنکه فرد کلاهبردار سوژه خود را با چرب زبانی و جلب اعتماد افراد به پای ATM کشاند، در ابتدا از آنها می‌خواهد که زبان انگلیسی را انتخاب کنند و با تکیه بر ناآشنایی اکثر افراد به زبان انگلیسی، سناریوی کلاهبرداری خود را آغاز می‌کنند. اما این مسئله بدین‌جا ختم نمی‌شود و در بسیاری از پرونده‌های تشکیل شده، افراد سودجو حتی مالباختگان را مجاب به انتخاب زبان فارسی می‌کنند، اما با بکارگیری الفاظ فریب‌دهنده، آنان را به ادامه عملیات بانکی ترغیب می‌کنند و در بررسی پرونده‌ها، مالباختگانی را داشته‌ایم که می‌گفتند ما متوجه عملیات بانکی انتقال وجه بوده‌ایم. اما چنان کلاهبردار زبان چرب و فریبنده‌ای داشت که آنان حتی قادر به کنسل کردن این عملیات بانکی نبودند.
  کلکسیونی از مالباختگان
رهبریان با بیان اینکه مالباختگان این گونه جرایم از قشرهای مختلف و حتی با تحصیلات بالا هستند، گفت: مالباختگان تحت تاثیر وعده‌های افراد سودجو قرار می‌گیرند، به طوری که در تعدادی از پرونده‌های در دست بررسی در اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی، انواع و اقسام مالباختگان با تحصیلات متعدد و حتی اساتید دانشگاه و پزشکان متخصص و غیره داشته‌ایم که کلاهبرداران توانسته بودند بر سر این افراد نیز کلاه بگذارند. به گفته وی، حتی پرونده‌هایی نیز در این پلیس تشکیل شده که کلاهبرداران این بار زنان خانه دار را هدف قرار داده و با تماس با آنها و اعلام برنده شدن در مسابقه «راه شب» رادیو آنها را به پای دستگاه ATM کشانده و از زنان خانه دار نیز کلاهبرداری می‌کردند.
  اعتماد بی‌مورد برگ برنده کلاهبرداران تلفنی
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا معتقد است اعتماد بی جا مردم برگ برنده کلاهبرداران تلفنی است؛ به گونه‌ای که شهروندان گاها نمی‌دانند که برای آنکه وجهی به حسابشان واریز شود، تحت هیچ شرایط، حضور آنان در پای دستگاه خودپرداز ضرورتی ندارد و واریز وجه به صورت تکمیل کردن فیش‌های واریز در داخل شعبه بانکی است.
وی با بیان اینکه شهروندان باید از قبول درخواست تلفنی و یا حضوری افراد ناشناس در مورد هر گونه عملیات بانکی حساب، انتقال وجه، کارت به کارت و ارائه رمز اول و دوم خودداری کنند، گفت: حضور فرد در پای دستگاه عابر بانک فقط و فقط برای پرداخت‌ها و برداشت وجه است و به هیچ عنوان وجهی به حساب واریز نمی‌شود و چنانچه که اکثر مالباختگان با وجود اینکه دستگاه عابر بانک در تمامی مراحل به خصوص مرحله آخر هشدار انتقال وجه از حساب آنان به کارتی دیگر را ارائه می‌دهد، اما متاسفانه وسوسه برنده شدن مبلغ قابل توجه در یک لحظه کوتاه باعث می‌شود که چشم مالباختگان هشدارهای دستگاه خودپرداز را نبیند و عملیات بانکی فرد یا افراد کلاهبردار ادامه پیدا کند.
با این حال جای سوال است که چگونه هنوز کلاهبرداران می‌توانند با وجود تمامی اطلاع رسانی‌های انجام شده؛ کلاهی میلیونی به سر مردم بگذارند و آیا زمان آن نرسیده است که مسئولان فکری به حال ساماندهی سیمکارت‌ها، زندانیان و افزایش آگاهی مردم کنند که با وجود آنکه بیش از دو سال است پلیس و سیستم بانکی کشور انواع و اقسام اطلاعیه و هشدارهای پلیسی ارائه می‌کند باز هم این شیوه مورد علاقه کلاهبرداران است و مردم فریب می‌خورند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :