آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4037
تاریخ انتشار : 28 آذر 1390 22:42
تعداد بازدید : 797

همکاری تنگاتنگ گوگل با موزه‌ها

نمایش نادیده های دنیای فاوا در موزه لندن

گوگل در یکی دیگر از اقدامات جالب و فناورانه اش تصمیم دارد با همکاری موزه علوم در لندن دو نمایشگاه راه بیندازد. اولین نمایشگاه قرار است در ژوئن سال 2012 برای یادبود صدمین سالگرد آلن تورینگ، پدر رایانش و دومین نمایشگاه هم در سال 2014 و به عنوان بخش دایمی در موزه لندن برگزار شود. به گزارش تلگراف، گوگل حدود 12 میلیون دلار به هفت موزه اهدا کرده که شش تای آنها در ایالات متحده آمریکا قرار دارند و آن یکی هم موزه علوم در لندن است. در واقع هدف گوگل از راه اندازی نمایشگاه های مذکور الهام بخشیدن به کودکان و علاقه مند کردن آنها به علوم کامپیوتری است. مایکل جونز، مدیر بخش گوگل ارث در این باره می گوید: این نوآوری بین المللی فقط به امضای چک ختم نمی شود و این شرکت قصد دارد همکاری تنگاتنگی با موزه ها داشته باشد تا از این راه هم به بچه ها و هم به بزرگسالان آموزش بدهد. وی درباره نمایشگاه دوم گوگل که سال 2014 برگزار می شود، می گوید: این نمایشگاه “مدرن کردن ارتباطات” نام دارد و قرار است در آن تاریخچه جامعی از پیشرفت ۲۰۰ سال اخیر فناوری اطلاعات و ارتباطات پیش چشم بازدیدکنندگان عرضه شود. گوگل وعده داده که در

گزارش: نسترن صائبی
منابع: تلگراف و TechBlorge

علاوه بر 12 میلیون دلاری که این شرکت به موزه‌ها اهدا کرده، 550 هزار پوند (854 هزار دلار) نیز به پارک Bletchley Park Trust پرداخته است. این پارک جایی است که ماشین‌های ساخته شده توسط آلن تورینگ و انیگما در آن نگهداری می‌شود.
این اولین بار نیست که گوگل با موزه‌ها همکاری می‌کند. این شرکت پروژه‌ای با عنوان “پروژه هنری” دارد که به بازدیدکنندگان وب اجازه می‌دهد به صورت مجازی از چندین موزه در سرتاسر جهان دیدن کنند. در این سرویس، کاربران می‌توانند تمامی آثار موجود در موزه ون گوک در آمستردام ، تایسون در اسپانیا، اوفیزی در ایتالیا و آلته نشنال گالریه در برلین را به صورت مجازی ببینند.
خوشبختانه نمایشگاه جدید گوگل نیز از طریق سایت Art Project به صورت آنلاین در دسترس کاربران است. کاربران از طریق این سایت می‌توانند از آثار موزه‌ها پرینت بگیرند و یا آنها را کپی کنند؛ همچنین به صورت مجازی از بخش‌های مختلف این موزه‌ها دیدن کنند.
درباره آلن تورینگ
آلن ماتیسون تورینگ ریاضیدان، منطق‌دان و رمزنگار بریتانیایی بود. وی به عنوان پدر علم محاسبه نوین و علم کامپیوتر شناخته شده و مهم‌ترین جایزه علمی کامپیوتر به افتخار وی جایزه تورینگ نام گرفته ‌است. وی دارای نشان ویژه سلطنتی انگلستان و نیز عضو پیوسته کالج سلطنتی بود. تورینگ به کمک ماشین تورینگ فورمولاسیون موثری برای روش الگوریتم و محاسبه تهیه و با کمک آزمایش تورینگ، سهم موثری در زمینه هوش مصنوعی ارایه کرد. وی با خود می‌اندیشید: آیا می‌توان روزی گفت که ماشین هوشمند است و می‌تواند فکر کند؟
او سپس در آزمایشگاه ملی فیزیک مشغول به کار شد و یکی از طرح‌های اولیه برنامه ذخیره شده کامپیوتر را ارایه کرد، هرچند که در واقع ساخته نشد. در ۱۹۴۸ به دانشگاه منچستر رفت تا روی «منچستر مارک ۱» کار کند، که به عنوان اولین کامپیوتر حقیقی دنیا شناخته شد. در طول جنگ جهانی، تورینگ در بلچلی پارک (مرکز کد شکنی انگلستان) مشغول و برای مدتی مسوول بخشی از آن بود؛ بخش مربوط به تحلیل نوشته‌های رمزی نیروی دریایی آلمان. او چند روش برای شکستن رمزهای آلمان‌ها ابداع کرد که شامل روش ماشینی الکترومکانیکی که می‌توانست ویژگی‌های ماشین انیگما را پیدا کند، می‌شود. در سال ۱۹۵۰ در مقاله‌ای معیاری برای تعیین میزان هوشمندی کامپیوتر پیشنهاد کرد که پس از آن به آزمایش تورینگ معروف شد: سزاوارترین معیار برای هوشمند شمردن یک ماشین، این است که آن ماشین بتواند انسان را به گونه‌ای بفریبد که فرد متقاعد شود با یک انسان روبه‌روست. او با معرفی‌ ماشین تورینگ، یک مدل ریاضی برای تحلیل توانایی‌های ذاتی الگوریتم‌ها بنیان گذاشت. به همین دلیل ماشین تورینگ یکی از عناصر اصلی در نظریه محاسبات و نظریه پیچیدگی است.
درباره ماشین انیگما
انیگما نام دسته‌ای از ماشین‌های الکترومکانیکی است که برای رمزنگاری و رمزگشایی پیام‌های محرمانه به کار می‌رفته است. ماشین انیگما در سال‌های ۱۹۲۰ به عنوان یک محصول تجاری عرضه شد. ارتش آلمان نازی مدل خاصی از این ماشین به نام انیگمای ورماخت را تولید کرد و به منظور رمزنگاری و رمزگشایی پیام‌های نظامی در طول جنگ جهانی دوم به کار برد. متفقان با به کارگیری اطلاعات به دست آمده  از جاسوسان، بررسی تجهیزات به غنیمت گرفته شده و تلاش دانشمندان و ریاضیدانان از جمله آلن تورینگ موفق به گشودن رمز پیام‌های ارتش آلمان شدند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :