آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 4038
تاریخ انتشار : 28 آذر 1390 22:47
تعداد بازدید : 1324

همزمان با خروج کارشناسان چینی هوواوی از ایران اتفاق افتاد

سرگردانی هزاران مشترک تهرانی وایمکس مبین نت

شبکه وایمکس اپراتور مبین نت دیروز باز هم برای چندمین بار در دو ماه اخیر دچار اختلال شد.

موبنا - شبکه اپراتور سراسری وایمکس  مبین نت در تهران و چند شهر دیگردیروز دچار اختلال شد و این امر باعث سردرگمی هزاران مشترک این شبکه شده است.
محمد چهرقانی، مدیر روابط عمومی مبین نت ضمن تایید این مطلب گفت: شبکه وایمکس مبین نت از ساعت 11:59 دقیقه روز یکشنبه ( دیروز) در تهران دچار اختلال شده است که به سرعت هم در حال رفع است و امیدواریم تا ساعت 15 این اختلال پایان یابد.
وی دلیل این مشکل را فنی اعلام کرد و افزود: این اختلال فقط به دلیل مشکلات فنی است که کارشناسان ما در حال رفع آن در سریع‌ترین زمان ممکن هستند. شبکه ارتباطی مبین نت برای سومین بار طی دو ماه اخیر دچار اختلالات شده است.  در دو بار اول این شبکه در شهرهای بابل، کیش، چابهار، تبریز، شهرکرد، بندرعباس و ایلام دچار قطعی‌های مکرر وایمکس شده بود که در بار اول روابط عمومی این شرکت دلیل این اختلالات را انجام امور فنی ذکر کرده بود.
در زمان دوم شرکت ارتباطات مبین نت اختلالات گسترده خود را متوجه شرکت زیر ساخت دانسته بود و اعلام کرد: علت آن اختلال در شبکه زیرساخت ارتباطات کشور بوده است. این شرکت اعلام کرد که شبکه مبین نت در هیچ یک از شهرهای تحت پوشش مشکلی ندارد و این اشکالات از شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت ناشی می‌شود.
اما شرکت ارتباطات زیر ساخت ضمن رد این ادعا  تاکید کرد که طی روزهای اخیر هیچگونه اعلان خرابی و قطعی از سوی شرکت مبین نت به مراکز نگهداری و مدیریت شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت درباره قطع اینترنت اعلام نشده چرا که شرکت ارتباطات مبین نت به هیچ وجه اینترنت خود را در شهرهای یاد شده از شرکت ارتباطات زیرساخت دریافت نمی‌کند.
دفتر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد: طبیعی است که شرکت مبین نت به دلیل نوپا بودن غالبا در طراحی و مهندسی شبکه خود دچار اشکالات اولیه باشد، از همین رو شرکت ارتباطات زیرساخت آمادگی خود را در راستای بهبود طراحی شبکه شرکت مبین نت با عرضه خدمات فنی و مهندسی و سرویس‌های مختلف و به روز خود اعلام کرده است.
گفتنی است، در هنگام تماس با مرکز پشتیبانی این شبکه بعد از ساعت‌ها وقت گذاشتن برای گرفتن خط، بعد از این که به پشتیبانی شبکه هم متصل می‌شوی، یک صدای بی روح به کاربر یادآوری می‌کند که مرکز تماس از ترافیک سنگینی برخوردار است و باید یا صبر کنید و یا پیغام بگذارید که متاسفانه بعد از مدت زمان طولانی منتظر بودن این خط خود به خود قطع می‌شود و این بدین معنا است که مرکز پشتیبانی این اپراتور وایمکس پاسخگوی کاربران خود نیست.
 خروج چینی‌ها کار دست مبین نت داد
به گفته برخی کارشناسان اختلالات دیروز اولین آثار خروج هوواوی پیمانکار چینی این شرکت از ایران است.
برخی از کارشناسان این حوزه اظهار می‌دارند که این مشکلات به دلیل خروج نیروهای شرکت هوواوی از ایران است چرا که بخش اعظمی از بار فنی مبین نت بر دوش شرکت هوواوی بوده است. شرکت هوواوی هفته پیش برخی از تحریم‌های بین المللی علیه ایران را بهانه قرار داد و اعلام کرد که از بازار مخابراتی ایران خارج می‌شود. از این رو برخی اظهار داشته‌اند که اختلالات روز گذشته مبین نت به این دلیل است.
مبین نت یکی از چهار اپراتوری است که سال 88 مجوز فعالیت در حوزه ارایه خدمات اینترنت پرسرعت بی سیم را در 30 استان از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دریافت کرده است. 
در صورت اختلال اینترنت اپراتورها ملزم به جبران خسارت هستند 
 مدیرکل نظارت بر سرویس‌های فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد اختلالات مکرر شبکه اپراتورهای وایمکس اعلام کرد: در صورت بروز قطعی مربوط به شبکه، اپراتورها ملزم به جبران خسارت هستند.علیرضا اصغریان گفت: برخی مواقع نیز قطعی اینترنت می‌تواند از زیرساخت، مخابرات و حتی شرکت‌های ارایه دهنده سرویس نیز باشد که در هر صورت سرویس “نظارت آنلاین رگولاتوری” بر آن کنترل خواهد داشت.
 وی افزود: اپراتورها موظف به مبادله توافق‌نامه SLA با مشترکان کنند که اگر اپراتورها از این وظیفه کوتاهی کنند باید خسارت آن را بپردازند.
وی بیان کرد: در همین حال نظارت  بر تمامی سرویس‌های ارتباطی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انجام می‌شود و  تعداد شکایات از اختلالات شبکه اینترنت چندان نیست.
اصغریان با تاکید بر اینکه مرحله نخست شکایت خود را از نحوه سرویس‌دهی به اپراتور مورد نظر ارجاع دهند و پس از آن مراجعه به سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و درج شکایت را در دستور کار قرار دهند، بیان کرد: در صورت بروز قطعی مربوط به شبکه، اپراتور ملزم به جبران خسارت است.
هم اکنون “وایمکس” به یکی از پرطرفدارترین فناوری‌های موجود در جهان برای توسعه اینترنت پرسرعت تبدیل شده به گونه‌ای که بعضی از شهرهای بزرگ جهان با این فناوری توانسته‌اند پوشش کاملی را برای دسترسی به اینترنت شهروندان در هر نقطه‌ای که باشند فراهم کنند.
آمارهای ارایه شده نشان می‌دهد که شرکت‌های دارای پروانه ارایه خدمات ارتباطات بی‌سیم مبتنی ‌بر ‌فناوری وایمکس از ابتدای سال تاکنون در تعداد مشترکان 5/131 درصد و در مقدار پهنای باند فروخته شده 5/182 درصد رشد داشته‌اند و شمار مشترکان این فناوری طی هشت ماه اخیر از 50 هزار به 270 هزار نفر افزایش یافته است.لازم به ذکر است، تا زمان مخابره این خبر اختلال در شبکه مبین نت همچنان برطرف نشده بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :