آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40387
تاریخ انتشار : 24 آذر 1392 11:29
تعداد بازدید : 882

همزمان با بیستمین سال تولد خدمات انفورماتیک انجام شد

رونمایی از 4 پروژه ملی بانکداری الکترونیکی

پروژه های "سپاس"، "آریا"، :چکاوک" و "سامانه های نوین همراه بانکی" در حوزه خدمات بانکداری الکترونیکی با حضور محمود احمدی دبیر کل بانک مرکزی ایران در مراسم بیستمین سال تاسیس شرکت خدمات انفورماتیک رونمایی شد.

فناوران- در این مراسم که حکیمی مدیر اداره  نظام‌های پرداخت بانک مرکزی و عیدی‌مراد مدیرعامل شرکت ملی انفورماتیک و سید ابوطالب نجفی مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک حضور داشتند از سامانه پرداخت الکترونیکی سیار "سپاس" توسط مدیر پروژه رونمایی شد. این سامانه به منظور مدیریت تراکنش‌های تلفن همراه، کیف پول الکترونیکی و سایر فناوری‌های بانکداری الکترونیکی سیار در شرکت خدمات انفورماتیک طراحی و پیاده سازی شده است.  سامانه "آریا "که در واقع سامانه بومی سازی شده و جایگزین ساتنا است نیز  با تکیه بر دانش فنی متخصصان شرکت خدمات انفورماتیک و به منظور مدیریت پرداخت‌ها و وجوه بین بانکی در شرکت خدمات انفورماتیک طراحی و به اجرا درآمده است.  از دیگر سامانه‌های ملی که در این مراسم رونمایی شد سامانه "چکاوک " بود که با راه‌اندازی آن از نقل و انتقال لاشه چک در شبکه بانکی جلوگیری شده و اعمال نظارت و کنترل‌های بانک مرکزی روی چک‌های بین بانکی تسهیل خواهد شد. همچنین این سامانه امکان مدیریت تسویه حساب بین بانک‌ها را نیز بیش از پیش برای بانک مرکزی فراهم می اورد. سامانه چهارم نیز به فناوری‌های نوین بانکی مربوط می‌شد که در این سامانه‌ها محصولات مبتنی بر فناوری‌های موبایل و سرویس احراز هویت با امکان تولید رمز یکبار مصرف مربوط می‌شود.
  پروژه‌های خارجی را بازنویسی کردیم
محمود احمدی، دبیرکل بانک مرکزی در حاشیه این مراسم گفت: طی دو دهه گذشته در کشور اتفاق بسیار میمون و مبارکی رخ داده و آن ارتباط تنگاتنگ و مدام حوزه فناوری‌ها و شبکه بانکی است. ارتباطی که  باعث شده فضایی بسیار مساعد برای رشد و ارتقای هر دو مجموعه فراهم شود، به نوعی که مجموعه فناوری‌ها در کشور بهترین بستر را برای به روز شدن و ارایه آخرین دستاوردها در حوزه تکنولوژی و فناوری شبکه بانکی پیدا کرده است.
وی افزود: شرکت خدمات انفورماتیک از ابتدا توسط بانک مرکزی و به منظور انجام کارهای بزرگی که مدنظر مسئولین  وقت بانک مرکزی بود شروع به کار کرد و خوشبختانه طی این دو دهه و به ویژه سال‌های اخیر توانسته به بهترین وجه وظایفی که به عهده آن گذاشته شده است  و نقشی که در مورد فناوری مرتبط با شبکه بانکی کشور به عهده  دارد را ایفا کند.
احمدی گفت: طی سال‌های آتی هم تصمیم بر آن است که شرکت خدمات انفورماتیک متولی برخی از پروژه‌های بسیار مهم وکلان کشور باشد که بانک مرکزی آنها را دنبال می‌کند. این وظایف از دو منظر قابل پیگیری و اجراست، بحث دیدگاه‌های نظارتی بانک مرکزی و دیگری توسعه خدمات و امکان ممیزی کردن بسیاری از فعالیت‌هایی که در حال انجام است و در این موضوع هم شرکت خدمات انفورماتیک وظایف بسیار عمده‌ای را بر عهده دارد؛ به عنوان نمونه شاید بتوان به بحث چکاوک که موضوع چک را سامان خواهد داد؛ اشاره کرد.
وی گفت:  برخی از سامانه‌هایی که از منابع خارجی تامین شده بودند به ناچار به دلیل تحریم، توسط شرکت خدمات انفورماتیک بازنویسی شد.
  اقدامات خدمات انفورماتیک تشریح شد
سید ابوطالب نجفی مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک نیز گفت: سامانه‌های بسیاری در این مجموعه راه‌اندازی شده است که حاصل اعتماد بانک مرکزی به مجموعه شرکت، آرامش در زمان وقوع برخی بحران‌ها، ثبات در مدیریت و در نتیجه برنامه‌ریزی واجرا است.
وی در مورد اقدامات مهم صورت گرفته در سه سال اخیر در این شرکت گفت: برنامه‌ریزی استراتژیک چهار ساله، استقرار و ایجاد مدیریت امنیت، ایجاد سرویس های حاکمیتی جدید شاپرک، کاشف، نسیم، اعتبارات اسنادی، سپام، سوئیفت، شفق و ظرفیت‌سازی در شتاب تا مرز 50 میلیون تراکنش روزانه، مدیریت ماهانه یارانه‌ها در سه سال گذشته، تکمیل و بکارگیری سایت‌های پشتیبان، بکارگیری شبکه جدید DVB/RCS، حضور بانک سپه در خانواده مشتریان با تکیه بر سیستم جدید شرکت و غیره یاد کرد.
نجفی گفت: در رابطه با روند تکنولوژی در دنیا و آنچه که در حال وقوع است باید اذعان داشت که 5 محور در حال حاضر وجود دارد که صنعت بانکداری را متحول خواهد کرد. یکی از این محورها بحث موبایل است. تمام سرویس‌های بانکی قرار است روی موبایل اجرا شود.  مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک افزود: بحث بعدی ابرداده‌ها یا Data Big است.  با توجه به اینکه حجم داده‌های موجود در شبکه بانکی به سرعت در حال افزایش است،  مدیریت این داده‌ها و تحلیل آنها یکی از مواردی است که روند صنعت بانکداری را با تحولات بزرگی روبه رو خواهد کرد. وی گفت: موضوع دیگر رایانش ابری است که  استفاده بهینه از مراکز داده‌ها  و تجهیزات صنعت IT را مدیریت و کارآمد می‌کند. همچنین از دیگر روند‌ها در صنعت بانکداری،  استفاده از شبکه‌های اجتماعی در صنعت بانکداری است که در خارج همه گیر شده است.
نجفی افزود: مورد دیگر بحث امنیت و احراز هویت کاربران است. از آنجایی که کاربران از راه‌ای دور و تجهیزات مختلف متقاضی سرویس‌های بانکی هستند، بنابراین احراز هویت، امنیت و پایداری تراکنش آنها امری بسیار جدی است که باید مدیریت شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :