آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40393
تاریخ انتشار : 24 آذر 1392 11:49
تعداد بازدید : 991

تاسیس مرکز تحقیقات هوش مصنوعی فیس بوک

فیس بوک قصد دارد در زمینه دیگری نیز با گوگل رقابت کند و آن هم هوش مصنوعی است.

فناوران- همانطور که می‌دانید، گوگل تازگی‌ها به فکر اجرا و ارایه پروژه‌هایی افتاده که بسیار فراتر از فناوری‌ها و سرویس‌های اینترنتی است که ارایه می‌دهد. گوگل به غیر از پروژه لون که در آن با فرستادن بالن‌هایی به سطوحی از اتمسفر زمین می‌خواهد اینترنت را به مناطق دور افتاده برساند، پروژه جالب‌تری در دست دارد که مربوط به نامیرایی است؛ موضوعی که لری پیج علاقه خاصی به آن دارد. در این پروژه، گوگل سعی دارد شر انواع بیماری را با استفاده از فناوری‌هایی مانند روبات‌های نانو از سر انسان کم کند. گوگل چندی پیش نیز پروژه «مغز گوگل» را مطرح و تحقیق در این زمینه را آغاز کرده است. حال فیس‌بوک نیز می‌خواهد با راه‌اندازی یک مرکز تحقیقات در زمینه هوش مصنوعی، به راهی دست یابد که بتواند از اطلاعات جمع‌‌آوری شده خود بهره‌مند شود.
به نوشته Wired، مارک زوکربرگ، مدیر و بنیانگذار فیس‌بوک در ماه اکتبر ۲۰۱۳ نخستین بار از برنامه‌های تحقیقاتی این شرکت در زمینه هوش مصنوعی خبر داده بود. این شرکت اینترنتی در پی پردازش بهتر حجم وسیع اطلاعاتی است که‎ کاربران در اختیار این شرکت قرار می‌دهند و در همین راستا نیز یک مرکز تحقیقاتی راه‌اندازی کرده که در آن با دانشگاه نیویورک همکاری می‌کند. این مرکز قرار است در مورد شیوه یادگیری‌ کامپیوترها پژوهش کند. به عنوان مثال اینکه چطور می‌توان به کامپیوتر آموزش داد که حجم وسیع داده‌ها را پردازش و سپس نتیجه‌گیری کند. پژوهشگرانی که با فیس‌بوک همکاری می‌کنند در سه مرکز پژوهشی در نیویورک، لندن و ساختمان مرکزی فیس‌بوک در منلوپارک کالیفرنیا مستقر هستند.‎ مدیریت مرکز تحقیقات جدید فیس‌بوک برعهده ریاضی‌دان برجسته فرانسوی، یان لی‌کان است. یان لی‌کان بنیانگذار مرکز پژوهش داده‌ها در دانشگاه نیویورک و از متخصصان شناخته شده در زمینه هوش مصنوعی است. مایک شروفر، مدیر بخش فناوری فیس‌بوک با اشاره به «تحقیقات را‌هگشای یان لی‌کان در مورد یادگیری عمیق» تاکید کرده است که فیس‌بوک از حضور لی‌کان در تیم تحقیقاتی خود بسیار خوشحال است. در روش یادگیری عمیق یا Deep Learning اطلاعات با الگوبرداری از عملکرد مغز انسان، پردازش می‌شود.
به گفته زوکربرگ، در ماه سپتامبر فیس‌بوک یک کارگروه تشکیل داده است تا بر پایه تمامی‌اطلاعاتی که کاربران فیس‌بوک در اختیار این شرکت قرار می‌دهند، تحقیقی درجه اول در زمینه هوش مصنوعی صورت گیرد. زوکربرگ هدف از این تحقیق را بهره‌مندی از توانایی‌های هوش مصنوعی برای مفهوم‌دار کردن اطلاعات خوانده است. او تصریح کرده که با این روش به شناخت تازه‌ای از دنیا دست پیدا می‌کنیم که می‌تواند به پرسش‌های مردم پاسخ دهد. البته قابل پیش‌بینی است که فیس‌بوک از این تحقیقات برای کسب سود تجاری بیشتر از جمله تبلیغات بهر‌ه‌برداری خواهد کرد. این شرکت پیش‌تر نشان داده است که چگونه می‌توان با در دست داشتن اطلاعات کاربران و ارایه تبلیغات هدفمند به آنها از این اطلاعات کسب درآمد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :