آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40424
تاریخ انتشار : 25 آذر 1392 10:14
تعداد بازدید : 1169

دومین همایش راهبری فناوری اطلاعات چهارشنبه هفته جاری برگزار می شود

داننده: جایگاه حاکمیت IT در سازمان ها را تبیین می کنیم

چهارشنبه هفته جاری، مرکز همایش های کتابخانه ملی ایران میزبان دومین همایش مدیریت و راهبری فناوری اطلاعات است که توسط کمیسیون استاندارد سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با همکاری وزارت ICT برگزارمی شود. به همین منظور روز گذشته در نشستی خبری رویکرد و اهداف برگزاری این همایش تشریح شد.

فناوران- آزاده داننده رییس دومین همایش مدیریت و راهبری فناوری اطلاعات هدف از برگزاری این همایش را تبیین جایگاه حاکمیت فناوری اطلاعات در سازمان‌ها و نهادینه کردن IT به عنوان یک ابزار سودمند در بنگاه‌ها عنوان کرد و گفت : دومین همایش راهبری IT با رویکرد ارتقای ظرفیت کارفرمایی در تعریف و اجرای پروژه‌ها و خدمات فناوری اطلاعات برگزار می‌شود زیرا تاکنون به این بحث پرداخته نشده است.
وی افزود: در دنیا لایه‌ای شکل گرفته تحت عنوان راهبری فناوری اطلاعات که بر اساس آن، سازمان‌ها اهداف سازمانی‌ خود را با IT هماهنگ می‌کنند.
داننده گفت: از آنجایی که راهبری فناوری اطلاعات موجب ارتقای کارفرمایی پروژه‌ها و فضای کسب و کار می‌شود و به گونه‌ای بر فضای حرفه ای ما هم تاثیرگذار است، کمیسیون استاندارد نصر تهران تصمیم گرفت دومین همایش را با رویکرد ارتقای ظرفیت کارفرمایی در تعریف و اجرای پروژه‌ها و خدمات فناوری اطلاعات برگزار کند.
لیلا لاریجانی رییس دبیرخانه دومین همایش مدیریت و راهبری فناوری اطلاعات نیز با بیان اینکه اولین همایش پارسال اسفندماه  توسط نصر تهران برگزار شد، گفت: در اولین همایش  بیشتر به تشریح مفاهیم راهبری سازمانی فناوری اطلاعات به عنوان یکی از الزامات رشد و بهره‌وری در سازمان‌ها پرداخته شد.
وی افزود: بازخوردهایی که از برگزاری اولین همایش راهبری فناوری اطلاعات گرفتیم موجب شد تا طرحی که به هیات مدیره ارایه کرده بودیم اصلاح شود.
وی گفت: در این راستا دبیرخانه دایمی برای این همایش تشکیل شد که موضوعات مربوط به همایش را پیگیری و دنبال می‌کند.  وی با بیان اینکه دبیرخانه همایش از اردیبهشت ماه جلسات خود را آغاز کرد، گفت: تاکنون 18 جلسه در این دبیرخانه برگزار شده و در مجموع نقشه راهی برای سلسله همایش‌ها ترسیم می‌کند.
رئیس کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، با اشاره به تشکیل کمیته علمی دومین همایش افزود: دبیرخانه دایمی و کمیته علمی این همایش محورها و اهداف دومین همایش بررسی و مشخص کرده‌اند.
او با تاکید براینکه همايش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات قصد ندارد موضوع هدايت IT در سطح ملي و حاکميت را مدنظر قرار دهد، گفت: این همایش سال‌گذشته با اهدافي ازجمله معرفی چارچوب‏ها و استانداردهای حوزه راهبری و مدیریت خدمات فناوري اطلاعات، ارتقای دانش عمومی در زمینه راه‏کارهای کاربردی همسویی کسب‌ و‌کار و فناوری اطلاعات و همچنين تبیین چالش‌ها، الزامات و عوامل کليدي موفقيت سازمان‌ها در استقرار چارچوب‌هاي مدیریت خدمات فناوری اطلاعات برگزارشد. به گفته وی در دومین همایش راهبری فناوری اطلاعات مقالاتی با عناوین چالش‏ها و راهکارهای تعریف و اجرای پروژه‏های فناوری اطلاعات، تاثیر استفاده از چارچوب  CMMI-ACQ  در ارتقای ظرفیت بانک مسکن در تعریف و اجرای پروژه‏های فناوری اطلاعات و استفاده از چارچوب COBIT در هم‌راستایی اهداف راهبری و مدیریت خدمات در وزارت نفت مطرح می‌شود.
لاریجانی ادامه داد: مخاطبان این همایش مدیران نهادهای حاکمیتی حوزه فناوری اطلاعات در کشور،  مدیران ارشد سازمان‌های دولتی و خصوصی، مهندسين، مشاورین، مدیران و متخصصین فناوری اطلاعات،  كارشناسان مدیریت، برنامه‌ريزي و كنترل پروژه اساتید و دانشجویان هستند.
علی آذرکار رییس شورای سیاستگذاری همایش راهبری فناوری اطلاعات نیز در این نشست با بیان اینکه در دومین همایش به دنبال کاربرد IT در حرفه های مختلف هستیم،گفت: در کمیته علمی این همایش چنین تصمیم گرفته شد که در دومین همایش نقش فناوری اطلاعات در حرفه‌ها مورد بررسی قرار گیرد.
وی افزود: از این رو در این همایش ارگان‌ها، بانک‌ها، صنعت، فاوای شهرداری و غیره را درگیر کردیم.
به گفته وی براساس فراخوان عمومی 14 مقاله به کمیته ارسال شده است که از میان آن 8 مقاله انتخاب شده است.
الهه نجفی، دبیرکمیته علمی همایش نیز گفت:اعضای کمیته علمی همایش راهبری فناوری اطلاعات، ترکیب خوبی از اساتید دانشگاهی حوزه فناوری اطلاعات، متخصصان بخش خصوصی، نمایندگان انجمن انفورماتیک، انجمن مشاوره و مدیریت، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و همچنین خبرگان دستگاه‌های دولتی همچون معاونت توسعه و برنامه‌ریزی رئیس جمهور، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان هواشناسی و بانک‌ها است.
نجفی افزود: ماموریت این کمیته به عنوان بازوی علمی همایش، علاوه بر تعیین محورها و اهداف، بررسی و داوری مقالات ارسالی و برنامه ریزی برای ارایه محتوی مناسب و کاربردی برای برگزاری با کیفیت دومین همایش راهبری و مدیریت فناوری اطلاعات است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :